Китай є другою за величиною економікою світу і його успіх багато в чому зумовлений розвиненою інфраструктурою. Інвестування у дороги, залізниці, аеропорти та інші об'єкти великого будівництва відіграло ключову роль у розвитку економіки Китаю за останні кілька десятиліть. Більше того, долаючи наслідки негативних впливів пандемії, Пекін робить ставку на новий імпульс у сфері будівництва, якій вже починає перезапускати економіку країни.

2023 року китайські провінції планують збільшити витрати на великі будівельні проекти майже на 20% - КНР продовжує покладатися на інфраструктуру для стимулювання власної економіки.

Близько двох третин регіонів Китаю оголосили про плани витрат на великі проекти, такі як транспортна інфраструктура, виробництво енергії та індустріальні парки цього року, що в сумі становить понад 12,2 трлн юанів (1,8 трлн доларів).

Згідно з аналізом Bloomberg, заяв уряду та державних органів, це на 17% більше, ніж торік.

Провінції материкового Китаю планують швидке зростання будівництва

Хоча очікується, що відновлення споживчих витрат після зняття обмежень, пов'язаних з коронавірусом, як і раніше, буде основним фактором зростання цього року, економічні наслідки пандемії припускають, що відновлення робочих місць і доходів може бути поступовим.

Плани провінційних витрат доповнюють думку деяких економістів про те, що інвестиції у виробництво та інфраструктуру продовжуватимуть забезпечувати значний імпульс економіці. Це підкреслює залежність Пекіна від перевіреної стратегії використання інвестицій підвищення зайнятості і, зрештою, доходів домогосподарств, а не прямого субсидування домогосподарств.

Аналіз показує, що витрати спрямовуються в такі галузі, як високотехнологічне виробництво та енергетика, що підкреслює увагу Пекіна до технологічної самодостатності та енергетичної безпеки. Але це також означає, що державний та корпоративний борг Китаю, ймовірно, збільшиться.

Інфраструктурний ривок довжиною 30 років

Будівництво є однією із ключових галузей, яка значно посилила економіку Китаю за останні 30 років. Китай активно інвестував у будівництво доріг, залізниць, мостів, тунелів, аеропортів, портів та інших об'єктів інфраструктури, витративши величезні суми грошей. Ці інвестиції допомогли створити нові робочі місця та покращили доступність для транспортування товарів та послуг.

Згідно зі звітом Національного бюро статистики Китаю, загальна сума інвестицій у фіксовані активи (включаючи інфраструктуру) за період з 2000 по 2020 рік склала понад 415 трлн юанів, що еквівалентно більш ніж 63 трлн доларів США.

Одним із значних досягнень Китаю у сфері будівництва є будівництво високошвидкісних залізничних ліній. Китайська високошвидкісна залізнична мережа є найбільшою у світі і становить понад 38 000 км. Вона пов'язує більшість великих міст Китаю, що покращило мобільність населення та збільшило обсяги торгівлі між регіонами.

Будівництво нових аеропортів також є одним із пріоритетних завдань уряду Китаю. За останні кілька років Пекін побудував та оновив понад 200 аеропортів, що покращило доступність для туризму та транспортування товарів.

Загалом будівництво стало потужним каталізатором для економічного розвитку Китаю, сприяючи зростанню ВВП та поліпшенню життя населення. Величезні інвестиції в інфраструктуру за останні 30 років стали ключовим чинником успіху китайської економіки.

Тепер будівельна сфера може перезапустити національну економіку на новому витку розвитку.

Будівельний сплеск

Останні дані показують, що інфраструктурний бум, можливо, вже розпочався. Індекс будівельної активності виріс у березні до найвищого рівня більш як за десятиліття.

Оскільки домогосподарства з обережністю ставляться до перспектив працевлаштування та доходів, інвестиції в інфраструктуру та виробництво залишаються «критичними для економіки», сказав Джеремі Стівенс, головний економіст Standard Bank Group Ltd у Китаї. Він прогнозує, що інвестиції в основний капітал в інфраструктуру зростуть на 5-10% за рік.

Будівництво у Китаї зросло у березні

"Принаймні, у першій половині року очікується значне зростання інвестицій в основний капітал", - сказав Стівенс. «Уряд сподівається, що це призведе до відновлення, і в якийсь момент вони зможуть передати естафету приватному бізнесу та споживанню. Я гадаю, що це план».

Розвиток інфраструктури також має допомогти збільшити попит на сировинні товари.

Згідно з нещодавньою оцінкою консалтингової компанії, за сценарію, коли темпи будівництва цього року зростуть більш ніж на 10%, попит на нафту в Китаї зросте на 1,4 млн барелів на день порівняно з минулим роком, тоді як попит на вугілля досягне нового рекорду, а попит на мідь та алюміній зросте.

І хоча Китай хоче скоротити виробництво сталі цього року для досягнення екологічних цілей, витрати на інфраструктуру все одно можуть зрости, якщо він стане менш залежним від сталі.

Наприклад, на будівництво індустріальних парків минулого року припадало близько 30% витрат Китаю на інфраструктуру, і, як правило, це вимагає менше сталі, ніж інші види інфраструктури.

Витрати провінцій зростають

Регіони з надзвичайно великими цілями для великих проектів включають центральну провінцію Хенань, яка планує збільшити витрати майже на 50% цього року - до 2 трлн юанів.

Влада Хенаню заявляє, що основну частину грошей буде витрачено на проекти «промислової трансформації», у тому числі понад 1 трлн юанів на «передове виробництво». На традиційну інфраструктуру, таку як дороги та водопровідні мережі, припадає лише 20% витрат.

Лише одна провінція — Чжецзян на сході Китаю — оголосила про зниження цьогорічних витрат, прогнозуючи падіння на 9% до 1 трлн юанів. Десять із 31 адміністративних районів материкового Китаю не оприлюднили своїх цілей,  це означає, що зростання запланованих загальнонаціональних витрат на великі проекти може бути нижчим за 17%.

За словами Мін Міна, головного економіста Citic Securities, темпи зростання витрат на великі проекти зазвичай перевищують загальне зростання інвестицій, оскільки статус великого проекту означає швидше схвалення з боку уряду та більшу фінансову підтримку.

Плани запозичення

У 2023 році провінціям Китаю була надана квота на продаж спеціальних облігацій, що використовуються в основному для фінансування інфраструктури, у розмірі 3,8 трлн юанів, що менше, ніж було продано минулого року - це означає, що їм потрібно використовувати інші джерела фінансування досягнення своєї мети.

У той час як регіональним урядам заборонено брати банківські позики, великі проекти можуть фінансуватися приватними та державними компаніями, які отримують фінансування від банків та ринку корпоративних облігацій.

На думку аналітиків China International Capital Corp., фінансування з боку китайських банків, таких як Китайський банк розвитку, цього року, ймовірно, збільшиться. Центральний банк Китаю надає дешеве фінансування, щоб спонукати комерційні банки кредитувати будівельні проекти в енергетичному секторі.

За даними Fitch Ratings, фінансові інструменти, що належать місцевим органам влади, також залучать чисту суму близько 1,2 трлн юанів за рахунок цьогорічного випуску облігацій, в основному для фінансування інфраструктури.

Значний мультиплікативний ефект

Будівництво може мати значний мультиплікативний ефект на зростання економіки Китаю.

По-перше, будівництво є однією з галузей, яка значною мірою залежить від використання різних видів товарів та послуг, що сприяє розвитку інших суміжних галузей. Наприклад, для будівництва будівель необхідні будматеріали, інженерні системи, електрообладнання, меблі та інші товари та послуги. Тому, у разі зростання будівельної діяльності, на зростання економіки впливає зростання виробництва цих товарів та послуг.

По-друге, будівництво сприяє створенню нових робочих місць, що у свою чергу збільшує доходи населення та рівень споживання, що зрештою впливає на зростання економіки.

Зрештою, будівництво також може призвести до покращення інфраструктури та суспільних благ, таких як дороги, мости, аеропорти, школи, лікарні тощо, що може сприяти більш ефективному функціонуванню економіки у цілому.

Загалом будівництво має потенціал для створення потужного мультиплікативного ефекту на зростання економіки Китаю, і може стати важливим фактором для підтримки та стимулювання економічного зростання.

Експерти зазначають, що будівельна сфера залишається одним із головних інструментів, які допоможуть Китаю позбутися нинішніх економічних проблем. Це може бути ключовим фактором для забезпечення стабільності економіки, створення нових робочих місць та покращення якості життя населення в КНР.

Print Friendly, PDF & Email