Українська універсальна біржа окрім проведення аукціонів з реалізації деревини слідкує й за виконанням сторонами укладених біржових договорів. Для цього на ліцензованому електронному торговому майданчику у 2021 році, з набранням чинності ЗУ «Про товарні біржі», за напрямком «Необроблена деревина та пиломатеріали» було запроваджено відповідний моніторинг.

У процесі контролю спеціалісти біржі слідкують, щоб після проведення аукціону його переможець та продавець своєчасно, у відведений Регламентом термін, уклали біржовий договір купівлі-продажу сировини, був проведений розрахунок за придбану деревину, поставлений товар відповідав критеріям, зазначеним в аукціонному свідоцтві (порода, якість, кількість та інші) та була надана біржі або агенту інформація по запитах щодо стану виконання зобов’язань з укладеного договору. Саме на цих етапах процесу купівлі-продажу виникає найбільше порушень.

Якщо порушення незначні, УУБ може обмежитись винесенням попередження учасникам. Якщо вони мають системний характер, до учасника-порушника можуть застосовувати санкції у вигляді утримання гарантійного внеску або його частини, як штрафу; призупинення допуску до торгів, що ініційовані продавцями певного регіону зобов’язання перед якими були порушені, на певний період; припинення членства порушника на біржі та інші. Так, станом на 1 квітня 2023 року на УУБ застосовано 332 санкції, винесено 575 попереджень та накладено штрафи на деяких недобросовісних учасників, які перераховані лісовим господарствам.

Слід зазначити, що спеціалісти біржі уважно аналізують кожен випадок порушення, зважають на обставини, при яких вони сталися і намагаються максимально врегулювати спірні питання між учасниками, щоб договори були виконані.

Також Агенти біржі працюють у регіонах, де контролюють процес відвантаження придбаної деревини й слідкують, щоб реалізована сировина відповідала заявленим якостям.      

«Ми постійно вдосконалюємо систему моніторингу виконання договорів, впроваджуємо новітні електронні системи контролю, працюємо з учасниками ринку і це дає свої результати. Якщо рівень загального виконання біржових договорів у 2021 році складав 56%, у 2022 році – 67,12%, то у I кварталі 2023 року -  вже 79,18%. Плануємо у поточному році довести виконання договорів до 90%. Важливість моніторингу полягає у тому, що він знижує кількість порушень зобов’язань за угодами, робить ринок прозорим та підвищує рівень довіри учасників, знижує ризик їх дефолту й дозволяє продавцям і покупцям ефективно планувати свою діяльність на ринку», - зазначив директор ТОВ «УУБ» Сергій Гладкий.

Докладніше про моніторинг виконання договорів на УУБ за напрямком «Необроблена деревина та пиломатеріали» можна ознайомитись за посиланням.

Print Friendly, PDF & Email