Китайські вчені виявили, що стійке зниження різноманітності динозаврів відбулося в пізньому крейдяному періоді, провівши дослідження скам’янілостей яєць динозаврів.

Вони дійшли висновку, що такий занепад послабив здатність динозаврів адаптуватися до екологічних потрясінь, викликаних великими стихійними лихами, які зрештою призвели до їхнього зникнення.

Вчені ніколи не припиняли шукати причини зникнення динозаврів, одного із найцікавіших палеонтологічних видів для публіки. Ці тварини з’явилися в пізньотріасову епоху, 235 мільйонів років тому, і жили на землі цілих 170 мільйонів років, але зникли 66 мільйонів років тому.

Найбільш відомі з різних гіпотез про вимирання динозаврів включають позаземні фактори, такі як вплив астероїда, а також земні фактори, такі як масивні виверження вулканів у Деканських пастках в Індії. Усі ці гіпотези пов’язані з великими геологічними подіями.

Тим часом, оскільки динозаври були яйцекладучими тваринами, а успішність вилуплення яєць безпосередньо визначала процвітання популяцій динозаврів, дослідження яєць динозаврів, основного носія динозаврів для процвітання на Землі, можуть відображати інформацію про палеосередовище, в якому жили динозаври.

Серія наукових досліджень яєць динозаврів та пластів у басейні Шаньян у провінції Шеньсі на північному заході Китаю, проведена китайськими вченими, дала нове розуміння таємниці вимирання динозаврів.

Дослідження, проведене вченими з Інституту палеонтології та палеоантропології хребетних та Інституту геології та геофізики Академії наук Китаю, а також Китайського університету геонаук в Ухані, дає людям нову основу та перспективу для розуміння процесу та механізму вимирання динозаврів. Дослідження також нещодавно було опубліковано як обкладинку у міжнародному академічному журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Дослідницька група у КНР зібрала понад 1000 зразків яєць динозаврів та яєчної шкаралупи трьох видів, похованих на місці в пізньомоловому періоді в басейні Шаньян. Яйця та невелика кількість кісток динозаврів, зібрані у цьому регіоні, показують, що різноманітність динозаврів у басейні тоді була на відносно низькому рівні.

У поєднанні з дослідженнями геологічного віку пластів у басейні Шаньян за допомогою магнітостратиграфії, біостратиграфії та циклічної стратиграфії дослідники виявили, що скам’янілості динозаврів датуються від 68,24 до 66,38 мільйонів років тому, що означає, що різноманітність динозаврів у басейні залишалося відносно низькою протягом 2-мільйонного періоду до їхнього зникнення.

Дослідники з Китаю також виявили, що розмаїтість динозаврів мала очевидну тенденцію до скорочення близько 72 мільйонів років тому, ґрунтуючись на скам’янілості динозаврів, знайдених у пізньокрейдовій період у східній частині гір Ціньлін, провінції Шеньсі на північному заході Китаю, Лайян у провінції у південнокитайській провінції Гуандун.

Це має схожість із поширенням скам’янілостей динозаврів у західній частині Північної Америки. Тому дослідники вважають, що зниження різноманітності динозаврів у пізньому крейдяному періоді, мабуть, було глобальним явищем.

Print Friendly, PDF & Email