TITLE: Гігієна порожнини рота – на які базові принципи слід звернути увагу при догляді?
Якщо регулярно і правильно проводити процедури гігієни ротової порожнини, можна надовго забути про стоматологічне крісло. На жаль багато людей просто не розуміють важливість цього питання. Вважаючи, що чищення зубів за допомогою спеціальної пасти двічі на добу достатньо. Насправді ж гігієна ротової порожнини — цецілий комплекс процедур, які спрямовані на підтримання її функціональності, зовнішнього вигляду та здоров’я.
Засоби та види зубної пасти для використання у домашніх умовах
Найперша ознака недотримання елементарних правил — неприємний запах із рота. І це лише один із найбезпечніших ознак неправильної гігієни. Якщо завчасно не усунути цю проблему, з’являються хвороботворні мікроорганізми, що швидко розмножуються і завдають шкоди зубам, яснам, язику, внутрішнім слизовим оболонкам щік. Запобігти таким серйозним патологіям дозволяє нескладна гігієна ротової порожнини у домашніх умовах, для виконання якої знадобиться:
- Щітка. Вона має бути виготовлена з синтетичного ворсу та мати маленьку голівку. Для людей із підвищеною чутливістю зубів та для дітей беремо інструмент м’якої дії, а для інших випадків — середнього рівня жорсткості. Дуже жорсткі щітки використовуються тільки за рекомендаціями лікаря.
- Паста. За основу беремо лікувально-профілактичні різновиди. Відбілюючі можна застосовувати до двох разів на тиждень. Є також відновлюючі види з кальцієм для заповнення колагенових волокон у яснах та нормалізації кислотно-лужного балансу. Пасти від карієсу містять у своєму складі фтор і допомагають попередити або зупинити процеси руйнування емалі.
- Нитка. Для очищення частиків між зубами, до яких не досягає щітка.
- Ополіскувач. Беремо протикаріозний або протизапальний його різновид. Використовується для очищення від зубної пасти, а також від залишків продуктів харчування після кожного прийому їжі.
Міняти щітку для зубів необхідно кожні 40-60 днів.
Етапи та особливості професійної гігієни
Час від часу необхідно проходити обстеження у стоматологічній клініці, щоб своєчасно виявити існуючі патології та усунути їх. Професійна гігієна ротової порожнини включає наступні етапи:
- визначається індекс гігієни — зуби обробляються спеціальними препаратами для забарвлення нальоту, аби проявилися вражені ділянки;
- видаляється пігментований наліт та камінь — застосовується апарат AirFlow або ультразвуковий скейлер;
- полірування — для профілактики різних видів відкладень на зубах;
- проводиться ремінералізуюча терапія — оброблення особливими розчинами, що містять фтор та кальцій.
Цей комплекс — це лікування та профілактика стоматологічних захворювань, зміцнення емалі, захисту від карієсу та зменшення чутливості органів.
Додаткові засоби домашньої гігієни
Окрім класичних інструментів та препаратів, що використовують вдома, є ще ряд додаткових пристосувань, котрі допомагають усувати якомога більше бактерій у роті. До цього комплексу можна віднести щітки та скребки. Вони діють так само, як і стоматологічна нитка, усуваючи залишки їжі в щілинках та поміж рядків вздовж щелепи.
Для естетики зубів та придання їм привабливого білосніжного забарвлення використовують відбілювачі.
Щоб видалити бруд та попередити деформації брекетів або ппротезів, застосовують спеціальні стоматологічні порошки.
Для пом’якшення і розчинення нальоту можна придбати пінку. Її наносять разом з пастою після трапези.
Очистити ротову порожнину від залишків їжі допоможе іригатор, котрий подає струмінь води і вичищає бруд із труднодоступних ділянок.
Для придання подиху свіжості спеціалісти радять придбати спеціальну лікувально-профілактичну гумку.
Пам’ятаємо, що гігієна зубів у домашніх умовах впливає на стан ротової порожнини, від якої залежить збереження здоров’я та імунітету організму.