Україна є лідером серед кількості скарг, що надходять від її громадян до Європейського суду з прав людини що в Страсбурзі. Так станом на початок нинішнього до секретаріату ЄСЛП надійшло аж 18 тисяч скарг на порушення Україною Європейської конвенції з прав людини. Це вражаюча цифра, як і те, що суд виніс вже 152 рішення, у яких визнав нашу державу винною у катуваннях та нелюдському поводженні чи покаранні. Про це Центру інформації про права людини повідомив Урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.
"Станом на 31.12.2016 ЄСПЛ виніс 152 рішення, якими констатовано порушення Україною ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Заборона катування)", – повідомив Урядовий уповноважений.
Перше рішення за ст. 3 Конвенції суд у Страсбурзі виніс 2003 року у справі "Хохлич проти України" (заява №41707/98). Нагадаємо, Михайло Хохлич, громадянин Польщі, був ув'язнений в 1995 році 19-річним хлопцем за звинуваченням у подвійному вбивстві та проговорений до смертної кари, яку згодом через скасування було замінено на довічне ув'язнення. Під час відбування покарання Хохлич захворів на туберкульоз та численну кількість супутніх захворювань, проте не отримував не лише належного лікування, а перебував у нелюдських умовах та навіть не був повідомлений про мораторій на смертну кару, то ж увесь час очікував смерті. Перевіряючи обставини справи, комісія ЄСЛП прибула в Україну, де під час перевірки одного із СІЗО виявила 15 засуджених, які чекали смертної кари тоді, коли неї уже було накладено мораторій.
Наразі Україна є не лише лідером за кількістю поданих проти неї позовів, а й лідером серед країн-боржників які не виконують рішення ЄСЛП. Наразі держава заборгувала уже кілька мільярдів гривень присуджених їй компенсацій.