Десять років у слідчому ізоляторі – і нарешті його виправдали. Вражаюча історія львів’янина, який провів за гратами стільки часу без доведеної провини та перед виходом на волю отримав багато хвороб. Втім слідство не полишає сподівань таки запроторити його назад до в’язниці. Про це стало відомо з програми новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

«Підключали струм, запихали голки під нігті. Головне для них було робити те, що не залишає на тілі слідів і синьців, і цьому вони добре навчені. Били дошкою по спині, і в мене досі зі спиною серйозні проблеми. Психіка теж порушена», – розповів колишній ув’язнений Ілля Давидов.

Саме з таким «букетом» хвороб Ілля повернувся не з рабства, а від правоохоронців і з місць позбавлення волі. Катували чоловіка ще у 2004 році, коли з нього вибивали щиросердне зізнання в розбої, організованому групою, наслідком якого були тяжкі тілесні ушкодження.

«Одягали наручники, до них прив’язували дроти. Далі їх тягнули до стільця. І ти сидиш ось так прищеплений, і напругу то вмикали, то вимикали», – сказав Давидов.

Після місяця знущань Іллю посадили у слідчий ізолятор, де він провів 10 років. А потім його виправдали, так і не довівши причетності до справжньої банди злочинців. Тепер він певен – справу затягують і судді, і прокурори, адже інакше доведеться карати правоохоронців, які змарнували чималу частину його життя.

«Справу тримали два роки, суддя, який цим займався, передав її іншому судді – Кузю. Саме він, ознайомившись зі справою, написав заяву про самовідвід. Зараз справа перебуває вже у третього судді. Вони не хочуть на себе брати відповідальність, бо прекрасно розуміють, що ухвалювати щодо мене звинувачувального вироку вони вже не зможуть. Адже там немає за що», – прокоментував Давидов.

Адвокат Іллі каже, що докази проти нього зі свідків також вибивали силою. Адже потім люди відмовлялися від своїх слів. Проходив чоловік і детектор брехні, втім цього до уваги також не брали.

«Ті покази, які він давав на досудовому слідстві, були дані під впливом фізичного та морального насильства з боку працівників міліції. І тому було надано проти Іллі неправдиву інформацію. Також був допитаний потерпілий, який зазначив, що голосу Давидова він тоді не впізнав. Прокурори мінялися дуже часто, напевно, від початку чоловік 20, я думаю, було», – розповіла адвокат Христина Водопийко.

Фізичні знущання над людьми нині стали вкрай рідкісними випадками. Цьогоріч домоглися і обмеження термінів слідства.

«Це справа-чемпіон, якщо можна так говорити. 10 років – це надмірна тривалість перебування під судом. Тому на сьогоднішній день зміни, які були внесені в новому Кримінально-процесуальному кодексі, не дозволяють таких випадків, ситуація покращилася», – зазначив виконавчий директор Української гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Зараз Ілля з дружиною і тримісячною дитиною витрачають багато грошей на лікування. Тим часом прокурори подали апеляцію і хочуть повернути чоловіка до в’язниці. Утім поки провина людини не доведена, тримати її у слідчому ізоляторі мають, принаймні, у гідних умовах.

До слова, в Європейському суді з прав людини за неналежні умови тримання у слідчих ізоляторах і в’язницях держава Україна вже програла понад один мільйон євро за позовами затриманих. Втім з’являються і нові скарги. Адже зараз лише кілька пенітенціарних закладів на всю країну відповідають європейським стандартам.

Print Friendly, PDF & Email