100 днів правління уряду Дениса Шмигаля були прожиті в умовах жорсткої кризи, спричиненої пандемією коронавірусу. Впоратися з такою ситуацією особливо важко, якщо країна знаходиться на етапі повного реформування. Врятувати економіку може тільки системний і цілісний підхід.

Найближчим часом Україна отримає перший транш від МВФ у розмірі 2,1 млрд гривень. Гроші мають піти на пом’якшення економічних наслідків від пандемії, підтримку малого і середнього бізнесу, а голова НБУ Яків Смолій заявив, що гроші підуть на погашення дефіциту державного бюджету.

І все було б добре, якби не умови, які МВФ ставить перед Україною. Серед них : продовження пенсійної, медичної, податкової, реформи, відміна обмежень щодо підвищення комунальних тарифів для населення(те, чого дуже бояться люди). До того ж, явно вводиться зовнішнє управління державою, яке полягає в контролі правосуддя і земельного ринку. А Національний банк буде зобов’язаний стримувати інфляцію на рівні 5 %.

Треба розуміти, що МВФ – це дуже жорсткий кредитор і буде вимагати сумлінного виконання Україною своїх зобов’язань. Верховній Раді вже довелося прийняти закон про ринок землі, «антиколомойський» закон про банки – і це все для того, щоб почати співпрацю з МВФ. Невідомо, які ще вимоги поставить Фонд перед Україною і який тиск буде вчиняти, а головне – чи забезпечать такі умови інтереси пересічних українців. Тим паче, що в України і МВФ не партнерські, а залежні відносини.

На мою думку, рятівним колом для України могла б стати політика економічного протекціонізму, що, в першу чергу, передбачає захист національного товаровиробника. Україні також вкрай необхідне прийняття інвестиційного кодексу і інвестування на своїх умовах. Зараз важливо підтримувати ті галузі, що постраждали найбільше: малий і середній бізнес, промисловість, аграріїв. Нам пора запускати економіку, а не йти по шляху Монголії, яка зараз має колосальний борг і сильний спад економіки.

В розрізі цього питання я б могла поставити в приклад Південну Корею, що створила «економічне диво» в надскладних політико-соціальних умовах і в дуже короткі строки. Економічний ривок цій країні забезпечила саме політика протекціонізму. Корея не вивозила капітал закордон, а державні ресурси і приватні кошти були направлені на розвиток всередині країни.

Чим займається уряд?

Звичайно, транш від МВФ – стало питанням номер один цього тижня. Але чим ще зараз займається уряд?

Наріжною проблемою в період пандемії стало питання медицини, яка вже багато років перебувала в занепадаючому стані, а працівники цієї галузі отримували просто смішні заробітні плати. Спочатку у влади була плутанина з обіцяними виплатами медикам, що загубились десь між центральною і місцевою владою, але вже зараз медики отримують свої 300 % надбавок без затримок.

Також, прем’єр-міністр Шмигаль заявив, що українську медичну систему майже повністю вдалося забезпечити засобами індивідуального захисту. Сьогодні ці показники становлять приблизно 70-80 %.

Ще важливим рішенням стало відновлення роботи санітарно-епідеміологічної служби, хоча і зволікала влада з ним досить довго. Запуск роботи цієї служби є закономірним, тому що СЕС створювалася якраз для реагування на спалахи інфекцій і вірусних захворювань. Спеціалісти і раніше наголошували не необхідності відновлення цієї служби.

Куди йдуть гроші?

Для подолання тяжких наслідків від коронавірусу уряд змушений виділяти додаткові кошти на програми по безробіттю, на пенсії і на допомогу сім’ям підприємців. І, хоча, складна ситуація з бюджетом зберігається, сибсидіювання здійснюється в повному обсязі. Для цього Україні було створено Фонд боротьби з коронавірусом. Через Фонд здійснюється підтримка мікро-, малого в середнього бізнесу, тобто тих, хто найбільше постраждав в період пандемії.

Також урядом було розроблено програму виходу з кризи, що буде включати більше 200 мір для стимулювання економіки. Втілення цієї програми залежить тепер від Верховної Ради, що буде її повторно переглядати після внесення змін.

Незважаючи на складну економічну ситуацію, влада змогла зберегти програму «Велике будівництво», що направлена на ремонт доріг, будівництво шкіл, дитсадків. Також продовжується втілення реформ децентралізації. Уряд активно затверджує плани розвитку областей, створює програму нового поділу на райони і обіцяє закінчити цю реформу до кінця року.

Звичайно, всі з острахом та надією спостерігають за тим, як вплинуть останні події на економічну ситуацію в Україні. Транш вже надано в як втілиться в життя цей задум, та чи буде від цього користь для України – покаже час.

Катерина Одарченко

Print Friendly, PDF & Email