Якщо сьогодні хтось почне суперечку про альтернативні види автомобільного палива, то обов’язково згадає й про метан. Адже зараз саме його називають головним конкурентом бензину і дизеля. Метан вже завоював велику популярність в світі: громадський транспорт і спеціальна техніка США, Китаю, Італії і багатьох інших країн заправляється виключно цим екологічним паливом. Але Україна в силу багатьох причин, в тому числі й політичного характеру, не поспішає підтримувати тенденцію переходу на метан. Тут позначається і відсутність стратегії реформування транспортної системи країни. І залежність України від РФ в плані закупівлі нафтопродуктів (при цьому, поки ми залишаємося «звалищем» для російського пропан-бутану, в самій РФ активно розвивають саме метанові АЗС). І відставання від світових тенденцій (в той час як європейські автовиробники насичують свій ринок транспортом на метані, до України «йде потік» дизельних, тобто неекологічних, але відносно дешевих автівок).
Ринок альтернативних видів палива
Ті читачі, які не особливо стежать за розвитком ринку альтернативних видів палива, можуть заперечити, що, мовляв, давно вже в Україні їздять машини «на газу». Але, по-перше, таких машин не так вже й багато, а по-друге, саме в даному випадку газ газові – не рівня.
Метан – це основний компонент природного газу, який використовується в якості палива в стислому вигляді. Найчастіше метан плутають з пропан-бутаном, скрапленим вуглеводневим газом, який теж використовують в якості автомобільного палива. Однак це два абсолютно різні продукти! Якщо пропан-бутанову суміш отримують на нафтопереробних заводах, то метан – це, по суті, готове паливо, яке з родовища надходить прямо на заправні станції. Перед заправкою в бак автомобіля метан стискається в компресорі. Тому склад метану завжди однаковий, його неможливо послабити або зіпсувати.
При цьому саме метан містить ряд незаперечних переваг
Так, метан – найперспективніший і доступний вид моторного палива саме для України. Вітчизняних запасів природного газу, за попередніми прогнозами, заснованих на геологічних дослідженнях, вистачить більш ніж на 200 років (а нафти, до речі, у тій само РФ – не більше ніж на 40-50 років). Масове ж виробництво і використання метану може полегшити труднощі, пов’язані з нестабільними цінами і перервами в поставках пропан-бутану, бензину та дизельного палива, що в свою чергу, сьогодні є актуальним для України як ніколи. Тобто в плані нарощування енергонезалежного потенціалу країни, це, погодьтеся, вже вагомий аргумент.
Крім того, у багатьох країнах, в тому числі в Америці, мережі трубопроводів для промислово виробленого метану вже існують. Було б нескладно і недорого створити велику мережу заправних станцій і для транспортних засобів на метані. Тим більше, що сьогодні Україна вже має розвинену мережу газопроводов- 37,1 тис. км і покриває всі населені пункти країни, що дозволяє без особливих труднощів побудувати зручну для транспортних перевезень мережу заправних станцій. Тим більше, що 310 таких АЗС в Україні вже працює.
Також двигуни «на метані» в основному мають більший коефіцієнт корисної дії (в 1,5 рази), ніж бензинові двигуни. А з точки зору простого споживача метан теж вигідний, оскільки істотно дешевший за всі інші види палива. Наприклад, в січні 2018 року метан в середньому обходився в 15 грн / м3 (пропан-бутан трохи дешевше – 13 грн / л, але за рахунок 25% збільшення витрат по нормам можна вважати, що його «чиста» вартість сягає 16,25 грн / л). Дизельне паливо можна було купити за 28 грн / л, а бензин А-95 – 30 грн / л. Іншими словами, заправка машини обходиться в 2 рази дешевше, ніж бензином або дизелем.
Для технічно підкованих водіїв будуть важливі і технічні переваги метану. Перш за все, це стабільно високе октанове число 110-125, відсутність нагару на поршнях, клапанах і свічках і зниження навантаження на елементи і вузли циліндропоршневої групи. Також авто з метановими ГБО відносно прості в обслуговуванні, а двигун працює довше і ефективніше, зберігаючи потужність.
Втім, найбільш важливий метан саме як екологічно чисте паливо. Щоб зрозуміти, наскільки корисні для планети автомобілі «на метані» слід навести декілька цифр. Так, метан відповідає стандарту Євро 5, при його використанні обсяг шкідливих викидів скорочується в кілька разів. У порівнянні з бензином у відпрацьованих газах метанового двигуна міститься в 2-3 рази менше оксиду вуглецю, в 2 рази менше окису азоту, задимленість знижується в 9 разів. Головне – відсутні сполуки сірки і свинцю, які завдають найбільшої шкоди атмосфері і здоров’ю людини. За даними Каліфорнійської ради з повітряних ресурсів метан є одним з видів палива, які мінімально забруднюють навколишнє середовище.
Тобто, екологічні характеристики метану допоможуть знизити захворюваність населення в містах з великою концентрацією транспорту. Саме тому багато країн світу вже прийняли на державному рівні програми по заміні транспорту, який споживає бензин і дизельне паливо на автомобілі на природному газі-метан. Вже сьогодні багато світових виробників випускають автомобілі на метані, такі як Iveco, Mercedes, Volkswagen, MAN, Volvo, Fiat, Scania. Не виняток і українські виробники: Богдан, Отаман, КРАЗ.
Порівняння пропана з метаном
І все ж таки, при виборі «газу» серед водіїв досі точаться запеклі суперечки. При цьому, на жаль, ніхто не думає про політику, екологію або економію в майбутньому, а дбають про вигоду «тут і зараз».
Так, кажуть про те, що встановлення обладнання ГБО є істотно (до 70%) дешевшим, ніж установка метанового ГБО. У порівнянні з пропаном метан дає невелике зниження потужності двигуна (правда, лише при швидкості вище 140 кілометрів на годину). Вага балонів для пропану в 3-4 рази менше, при цьому пропану може вистачити на шлях втричі довший, ніж метану. І нема чого приховувати, великою проблемою є доступність заправок – метанові заправки є рідкістю, їх доводиться спеціально шукати, заправки ж з пропаном є майже всюди. Але всі ці переваги не суттєві, якщо дивитись на проблему глобально, чи хоча б у невеликій перспективі.
Аргументи проти встановлення обладнання ГБО
Противники метану також часто оперують аргументом про те, що газ нібито вибухонебезпечний. Що стосується метану, то це твердження досить легко спростувати, застосувавши знання шкільної програми. Для вибуху або займання необхідна суміш повітря і пального в певній пропорції. Метан легше повітря і не здатний утворити суміш – він просто випаровується. Завдяки цій властивості і високому порогу займання метан віднесений до найвищого – четвертого класу безпеки серед горючих речовин. Для порівняння, у бензину – третій клас, а у пропан-бутану – другий.
Статистика проведення краш-тестів доводить і безпеку метанових балонів. На заводі-виробнику ці ємності проходять цілу серію випробувань на міцність: вплив екстремально високих температур, падіння з великої висоти і навіть простріл зі зброї. Резервуари виготовляються з товщиною стінки, що витримує не тільки робочий тиск в 200 атмосфер, а й будь-які удари. Арматура балона обладнана спеціальним автоматичним пристроєм забезпечення безпеки: при надзвичайній ситуації спеціальний мультиклапан моментально припиняє подачу газу в двигун. У США поставили експеримент: протягом 10 років вели спостереження за 2 400 автомобілями на метані. За цей час сталося 1 360 зіткнень, але жоден балон не був пошкоджений.
Економічно і екологічно вигідний транспорт
Ряд експертних установ і громадських організацій вже напрацювали план дій, необхідних для того, щоб в Україні з’явився економічно і екологічно вигідний транспорт.
Для цього слід:
- Розробити та прийняти державну програму з переведення транспортних засобів, що працюють в містах, на природний газ;
- Внести правки до закону про скасування ПДВ, акцизу та митних зборів на ввезення електромобілів, а саме додати туди і автомобілі на природному газі – метан;
- Звільнити від сплати ПДВ, акцизу та митних зборів операції з імпорту газобалонного обладнання, а також обладнання для будівництва заправних станцій природним газом – метан;
- Підприємства, що здійснюють роздрібну торгівлю природним газом і підприємства, які виробляють обладнання для використання метану, як автомобільного палива, звільнити від сплати податку на прибуток до 2023 року.

При цьому вигоди від застосування метану на транспорті будуть очевидними й суттєвими для всіх, оскільки це дозволить:
- поліпшити економічне становище багатьох підприємств, тому що природний газ в 2 рази дешевше бензину і на 40% дешевше дизельного палива;
- поліпшити екологічну ситуацію в містах України;
- зменшити і стабілізувати ціни на проїзд в громадському транспорті;
- зменшити і стабілізувати вартість продуктового кошика;
- оновити автопарк підприємств на більш новий, ефективний і більш екологічно чистий транспорт;
- залучити інвестиції в автомобільну сферу;
- створити нові робочі місця при відкритті нових газо-заправних станцій і сервісних центрів автомобілів, виробництва обладнання для заправних станцій на ринку;
- зробити покупку автотранспорту доступною для більш широких верств населення.
Іван Правдін