Наведені дані – це висновки опитування «Голос фермера 2024», в якому взяли участь 2000 фермерів з Австралії, Бразилії, Китаю, Німеччини, Індії, Кенії, США та України, проведеного агенцією Kynetec на замовлення компанії Bayer.
Дослідження містить значну кількість даних. Вони дають змогу оцінити стан аграрного сектору як у цілому, так і в кожній із восьми країн та порівняти розвиток на кожному окремому ринку із усередненими показниками.
Наприклад, за усередненими даними, 75% фермерів відчувають вплив кліматичних змін або занепокоєні їхніми наслідками, а 71% із них повідомляють про зниження врожайності як про основну причину занепокоєння. Водночас в Україні відсоток фермерів, які занепокоєні змінами клімату, значно вищий за середній – 91%. Хоча кількість фермерів, що зазнали значних втрат доходів через погодні явища, збігається із усередненими показниками: усереднений показник становить 61%, показник в Україні — 59%.
Серед найбільших викликів у найближчі 3 роки українські фермери назвали порушення роботи господарств через військові дії (38%) та зміни клімату або екстремальні погодні явища (37%). Із незначним відривом на 3-му місці — нестабільність цін на зерно і доходів, 36%.
Якщо ж брати усереднені дані, то більше третини опитаних вказали на нестабільність погодних умов або екстремальні погодні явища (37%), а також на волатильність цін/прибутків (36%) серед своїх топ-3 викликів.
Привертає увагу, що українські фермери не так переймаються через політичні або регуляторні рішення, як фермери інших ринків. Тоді як за усередненими даними цей чинник перебуває на 3-му місці, в Україні він на передостанньому.
Прикметно, що значно зменшилась занепокоєність українських фермерів через вартість добрив, яка в минулому опитуванні становила 70%, а також зменшилась занепокоєність через вартість ЗЗР та палива й енергоресурсів.
Дуже показовим є те, що українські фермери активно застосовують цифрові технології. Серед тих, хто використовує їх часто і час від часу, 79% опитаних вітчизняних виробників. За цим показником Україна на 4-му місці після США (91%), Австралії (90%), Німеччини (86%). Ми за цим показником перебуваємо на одному рівні з Бразилією, де точними технологіями теж послуговується 79% фермерів, однак в Бразилії більший відсоток аграріїв користується цифровими технологіями на постійній основі (порівняно з українськими агровиробниками).
Особливість даних з України
До опитування були включені фермери країн, які є ключовими гравцями на світовому ринку продовольства. Слід враховувати, що кожна з них має свої особливості розвитку аграрного сектору. Ключова особливість даних, отриманих від українських фермерів, у тому, що їм доводиться господарювати під час війни. Утім, незважаючи на це, українські фермери активно розвиваються і навіть випереджають колег з інших країн за показником використання цифрових технологій.
Родріго Сантос, президент Аграрного підрозділу, член правління компанії «Байєр»: «У мене була нагода побачити, як українськи фермери справляються з викликами під час війни. Це неймовірно. Те, що вони роблять – саме по собі унікально. Україна – важливий гравець на світовому ринку продовольства, зокрема, важливий постачальник зерна для країн Африки. Й водночас аграрний сектор важливий для економіки держави. На жаль, через військові дії ускладнена логістика зерна з України. Я сподіваюся, що війна закінчиться чимшвидше й український аграрний сектор зможе нарешті реалізувати весь свій потенціал. Як свідчення моїх слів – ми продовжуємо багато інвестувати в цей ринок, впроваджувати нові сорти і технології.
Ми бачимо, як українські фермери цифровізуються, наскільки активно вони цікавляться нашим додатком Climate FieldView. Значний відсоток українських фермерів використовує точні технології та цифрові рішення. Звісно, якби не війна, розвиток був би ще інтенсивнішим, я в цьому певен. В Україні вже зараз 79% фермерів використовують точні технології, ще 17% планують використовувати їх у майбутньому. Це серйозний показник».
Цифрові технології у світі
На продовження теми цифрових технологій подивимося, наскільки активно їх використовують аграрії інших країн.
За усередненими даними дослідження «Голос фермера» майже дві третини фермерів вже використовують цифрові інструменти, а ще 25% планують це зробити в майбутньому. Основними факторами, що стимулюють впровадження цифрових технологій, є економічні: 88% вважають підвищення врожайності сільськогосподарських культур мотивацією для використання цифрових додатків, 85% – економію витрат і 84% – покращення якості врожаю. Забезпечення довгострокової стійкості сільськогосподарських практик посідає майже четверте місце (79%), що підкреслює відданість фермерів принципам раціонального використання землі.
Дві третини фермерів вже використовують цифрові інструменти, а ще 25% планують це зробити в майбутньому
Водночас існує чіткий цифровий розрив між країнами з більшою часткою дрібних фермерів порівняно з іншими ринками. У середньому в світі 65% фермерів використовують цифрові інструменти, тоді як у Китаї цей показник становить 49%, у Кенії – 42%, а в Індії – лише 8%. Однак фермери в цих країнах планують впроваджувати більше цифрових інструментів у майбутньому (Китай: 27%, Кенія: 42%, Індія: 85%). А з відкритістю фермерів до цифрових технологій приходить і готовність вчитися. Хоча 72% мають мало знань про застосування ШІ в сільському господарстві, майже дві третини (62%) зацікавлені в тому, щоб дізнатися більше.
Регенеративні практики
За усередненими даними, фермери вважають підвищення врожайності та покращення продуктивності одними з найважливіших результатів, які має принести відновлювальне сільське господарство і турбота про здоров’я ґрунту.
Родріго Сантос, президент Аграрного підрозділу, член правління компанії «Байєр», прокоментував: «Одне з найактуальніших питань – як ми можемо одночасно задовольнити вимоги щодо захисту планети, виробництва достатньої кількості продовольства та забезпечення фермерів можливістю заробляти на життя своєю діяльністю. Одна з відповідей на це питання полягає в концепції відновлюваного сільського господарства. Для нас це означає збільшення виробництва продуктів харчування, доходів фермерів та стійкості в умовах мінливого клімату при одночасному відновленні природи. Ця еволюція потребуватиме спільних зусиль фермерів, суспільства та бізнесу».
І фермери вже почали цей шлях. Понад 90% із них використовують принаймні одну практику відновлюваного землеробства у своїй діяльності. Середньостатистичний фермер використовує майже 7 із 17 поширених практик відновлюваного землеробства. Найпопулярнішими є сівозміна, підтримання родючості ґрунту шляхом внесення поживних речовин та моніторинг здоров’я ґрунту.