Зміна клімату може спричинити гігантські цунамі в Південному океані, спровокувавши підводні зсуви в Антарктиді. Про це повідомляє Space з посиланням на дослідження британських вчених, яке опубліковане у журналі Nature Communications.

Зокрема, вчені виявили, що під час попередніх періодів глобального потепління в Антарктиді утворювалися та сповзали осадові шари гірських порід, викликаючи масивні хвилі цунамі, що мчали до берегів Південної Америки, Нової Зеландії і Південно-Східної Азії.

І оскільки кліматичні зміни нагрівають океани, дослідники вважають, що існує ймовірність того, що ці цунамі можуть з'явитися знову і призвести до величезних людських жертв.

Вперше дослідники знайшли докази давніх зсувів біля берегів Антарктиди в 2017 році в східній частині моря Росса. Там знайшли шари слабких осадових порід, переповнені скам'янілими морськими істотами, відомими як фітопланктон.

У 2018 році вчені повернулися в цей район і пробурили глибоко в морське дно, щоб витягти осадові керни - довгі, тонкі циліндри земної кори, які шар за шаром показують геологічну історію регіону.

Проаналізувавши осадові керни, вчені дізналися, що шари утворилися протягом двох періодів: близько трьох мільйонів років тому в теплий період середини пліоцену, а другий - приблизно 15 мільйонів років тому, також під час потепління клімату.

У ці епохи води навколо Антарктиди були на три градуси за Цельсієм теплішими, ніж сьогоднішній день, що призводило до сплесків цвітіння водоростей, які після відмирання заповнювали морське дно багатим і слизьким осадом, роблячи регіон схильним до зсувів.

Точна причина минулих підводних зсувів у регіоні невідома, але дослідники знайшли найімовірнішу причину: танення льодовика через потепління клімату.

Саме ці зсуви призводили до землетрусів, а ті своєю чергою викликали інші зсуви, наслідком яких ставали цунамі.

Зазначається, що масштаб і розмір давніх океанських хвиль невідомий, але вчені відзначають, що цунамі 1929 року у Гранд-Бенкс, яке здійняло хвилі висотою 13 метрів, забрало життя близько 28 людей. Цунамі 1998 року в Папуа-Новій Гвінеї, яке здійняло хвилі висотою 15 метрів, забрали життя 2200 людей.

Print Friendly, PDF & Email