Несподівано Тимошенко втратила лідерство і дивно перебуває в тиші. Порошенко на всіх парах піднімається, все більше обіцяє, однак не говорить про механізми досягнення результатів. Відкриттям стає Зеленський. Він лідер серед симпатій, протестний вибір електорату, капіталізація голосів «проти всіх», однак програє там, де реальність бере гору.

КМІС опублікував нові рейтинги кандидатів в президенти.

Фактор безпеки та чесності виборів залишає пріоритетом вимог для того, щоб вважати вибори легітимними. Це основна вимога також і західних партнерів України та пряма відповідальність влади.

До речі, цю ношу відповідальності на себе взяв Арсен Аваков. Саме поліція буде гарантом спокою виборчого процесу та швидкого реагування і документування порушень. Побачимо, чи складе поліція цей іспит.

Окрім цього, високий рейтинг очікувань в політиці є так звані «нові обличчя» і «нове покоління політиків». Запит на оновлення у владі відчувався давно. От хто ці нові обличчя у владі дослідження подає наступне: Володимир Зеленський, Євген Мураєв та Ігор Смешко. Ну якщо термін «нові обличчя» пов’язували часто з молоддю, то поява Ігора Смешка є певною несподіванкою. Його поява в трійці пояснюється тим, що суспільство є обережним щодо молоді, фактор досвіду є теж важливий в політиці.

Розчаруванням «нових облич» є Дмитро Гнап, скандал з коштами Громадського ТВ серйозно підкосив рейтинг молодого політика, та й не тільки його, але й «Сили людей» загалом. Тому Гнап в цьому рейтингу аж 9 місце обіймає, хоча міг бути в рейтингу як мінімум в трійці.

Проте українці від виборів і нового очільника держави очікують теж «зміни соціально-економічного курсу країни». Колись соціологи це називали «чи правильним курсом іде Україна» і більшість відповідала, що ні. В цій ситуації відповідь «ні» віддзеркалює ситуацію з високими тарифами, низькими зарплатами, інфляцією. Сюди ж лягають озвучені рейтинги бідності країн, де Україна вважається найбіднішою країною ЄС.

Українців мало хвилюють популісти та недопуск реваншу проросійських сил. Виглядає так, що економіка та соціалка – найголовніші очікування населення, а хто це буде робити: популісти, прозахідні, нейтральні чи проросійські – не хвилює. Це тривожний сигнал, оскільки економіка та розвиток соціальної сфери залежить від курсу, який обирає України. Захід – це високі стандарти, багатший ринок, вимоги, конкуренція, яка апріорі покращить якість товарів і послуг. Схід більш лояльний до якості, однак цікавий кількістю та масштабом можливостей для продажів. Мабуть, населення не бере це до уваги, однак демократія – це голос народу і саме він визначатиме, хто керуватиме країною найближчі 5 років.

Хитні рейтинги

Якщо за Зеленського готові голосувати, бо він «нове обличчя», то, коли діло підходить до визначення «хто має найвищі шанси стати наступним президентом», люди забувають за шоу і в другий тур виходить Порошенко та Тимошенко. В цьому світлі фактор Зеленського буде насправді визначальним, в українському парламенті цей фактор називають «золота акція», бо той, кого підтримає Зеленський, фактично отримає левову частку підтримки і може розраховувати на остаточну перемогу.

Порошенко і Тимошенко – це кандидати, які декларують прозахідний вектор розвитку. Наприклад, в 2010 році була боротьба між векторами: проросійським – Янукович, та прозахідним – Тимошенко. Зараз така дилема відсутня, однак присутньою є інша: хто і на яких умовах пропонує завершення війни та повернення тимчасово втрачених територій. І хоча від Кремля залежить, буде мир на Донбасі чи ні, цю тему використовують практично всі кандидати в президенти, але роблять це обережно, без деталей. Найбільш відкрито про вирішення конфлікту говорить Віктор Медведчук з партії «Опозиційна платформа – За життя». І це серйозна заявка на південно-східний електорат України.

Важливим показником якості політика є так званий антирейтинг, якого бояться у всіх штабах і який говорить про те, за кого українці взагалі голосувати не будуть. Його очолює Петро Порошенко. Найнижчий антирейтинг в Романа Безсмертного. Останнього можна віднести теж до когорти нових облич. Він нещодавно заснував партію «РУХ +380» і серйозно націлюється на Парламент. В Безсмертного немає ресурсів на медійну підтримку і широку рекламу, тому він йде важким, але стратегічно правильним шляхом, формує сітку та напряму спілкується з людьми, це може стати запорукою успіху згодом, але не зараз.

Рейтинги Ради

Вони прямо пов’язані з рейтингами кандидатів в президенти. Так ось, згідно опитування, серед тих, хто визначився, партія Зеленського «Слуга народу» впевнено лідирує – 24.6%. Далі йде Батьківщина – 18%, БПП – 14.2%. «Опозиційна платформа – За життя» – 10.3%. Далі радикали Ляшка з підтримкою в 6.3% та «Громадянська позиція» Гриценка – 6.2%.

Одне, що варто знати, кампанія є динамічною і проміжні результати опитувань не слід сприймати як кінцеві. Кампанія ще триватиме півтори місяці. Далі будуть зливання компроматів, які можуть серйозно підкосити рейтинги як діючих фаворитів і підняти середняків, про яких ми писали вище. Однак пульс кампанії визначається як той, де діючі політики як у владі, так і в опозиції не вселяють надії. Тому люди ставку робитимуть на «нові обличчя».

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email