Президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників Міжнародної конференції з питань солідарності з народом України у Парижі – "енергетичного Рамштайну" – з шістьма ініціативами щодо подолання російського енерготерору. Про це повідомляє прес-служба глави держави у вівторок, 13 грудня.

"Коли буде гарантовано енергостійкість України у цей зимовий період, буде гарантовано, що не з'являться нові хвилі масової міграції з нашої країни у ваші країни, буде гарантовано і те, що Росії не допоможуть жодні удари, жодні блекаути, жоден пошук зброї десь там – в Ірані чи інших місцях. Росії доведеться думати, як зупинити агресію. Енергетика – один з ключів від цього. Я вірю, що цей ключ буде у наших і ваших руках", – заявив президент.

Кажучи про ці шість кроків на підтримку України, президент зазначив, що, по-перше, потрібно кілька категорій обладнання – трансформатори, обладнання для відновлення високовольтних мереж, газотурбінні і газопоршневі енергоблоки. За його словами, українські фахівці у Парижі можуть надати всі деталі цього необхідного обладнання.

По-друге, зазначив Зеленський, як мінімум до завершення цього опалювального сезону Україна потребує аварійної підтримки з боку європейської енергосистеми – тобто постачання електрики з країн Євросоюзу в Україну обсягом до 2 ГВт. За його словами, щоб це сталося, необхідно, щоб було рішення Європейської мережі операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E. – Ред.) збільшити імпортовану потужність, деталі якого також знають українські фахівці, які зараз перебувають у Парижі.

"Така підтримка може коштувати близько 800 млн євро у поточних цінах. Але це значно менше, ніж може нам всім коштувати блекаут. Я закликаю вас зробити одним з практичних результатів цієї конференції узгодження всіх рішень", – наголосив Зеленський.

Він додав, що третім практичним кроком є підтримка постачання додатково 2 млрд куб. м природного газу, оскільки через пошкодження російськими обстрілами української енергосистеми зараз витрачається значно більше газу, ніж передбачалося.

По-четверте, повідомив президент, Євросоюз, за аналогією з постійними наглядовими місіями МАГАТЕ на всі українські атомні електростанції, міг би направити спеціальні місії на об'єкти критичної енергетичної інфраструктури, які задіяні в енергозабезпеченні України.

"Такі місії ЄС можуть стати фактором стабілізації ситуації та належного міжнародного контролю", – заявив глава Української держави і додав, що від цих об'єктів прямо залежить стабільність "всього нашого енергорегіону".

За словами Зеленського, п'ятим практичним результатом міжнародної конференції може стати домовленість про фінансування проекту із закупівлі LED-ламп для України.

"Це може здатися комусь не таким суттєвим, але 50 млн LED-ламп дозволять зберегти близько 1 ГВт електрики. З огляду на те, що середній дефіцит нашої енергосистеми близько 2,5 ГВТ, цей проект також міг би суттєво допомогти", – зазначив президент.

Насамкінець він запропонував створити спеціальний механізм задля координації зусиль – "Паризький механізм", який дозволить давати своєчасні й ефективні відповіді на кожен виклик російського енерготерору.

"Поки ми не маємо, на жаль, такої сучасної системи ППО, яка могла б збивати 100% російських ракет і дронів, але ми можемо створити таку систему прийняття рішень, яка може на 100% позбавити сенсу терористичну тактику Росії", – наголосив Зеленський на міжнародній конференції.

Print Friendly, PDF & Email