Київ мінятиме стратегію стосовно сепаратистських республік на Донбасі. Замість військової риторики та агресивної конфронтації щодо сепаратистських урядів та лояльного до них населення буде застосовуватися м'який підхід. Про це в інтерв'ю російському виданню «Газета.RU» розповів міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш, який вважається автором і ідеологом так званого м’якого підходу.

Так, міністр Черниш впевнений, що мир на Донбасі, а також його реінтеграція в Україну може і має відбуватися не шляхом конфронтації, блокад, та бойових дій, а на основі спільних економічних інтересів, а позиція України повинна стати конструктивною.

«Для окремих районів Луганської та Донецької областей точнішим буде визначення «непідконтрольні Україні території». Це про формулювання. Якщо говорити про рішення, то коли ми говоримо про східних територіях нашої країни, ми розуміємо, що, по-перше, ми повинні боротися за серця й уми людей. По-друге, шукати, домагатися політико-дипломатичного рішення. І це не лінійні процеси в стилі «спочатку межа, а потім треба щось з людьми робити». Ні, з людьми потрібно працювати вже зараз».

Міністр впевнений, що економічна кооперація є необхідною і взаємовигідною формою стосунків між Україною та непідконтрольними територіями. «9,2 млн тонн антрациту потрібно для енергетики України, і весь він знаходиться на неконтрольованої території. Істотна частина руху обсягів вугілля відбувається всередині бізнес-ланцюжків ДТЕК Ріната Ахметова та інших приватних власників, які володіють шахтами й одночасно є бенефіціарами енергогенерувальний підприємств, куди це вугілля постачається. Вони переміщують вугілля через лінію зіткнення, але при цьому всі взаєморозрахунки в цих схемах йдуть на українських територіях і, відповідно, не корумпують блокпости й військових. Без цього вугілля почнуться віялові відімкнення електроенергії по всій країні. У різні періоди непідконтрольні території забезпечують від 10 до 19% електрогенерації країни. Плюсом для нас ще є те, що компанії ці платять зарплати людям, які живуть на непідконтрольних Україні територіях, але при цьому отримують гроші в гривні від українського підприємства на картки, емітовані українським банком, з яких сплачуються всі податки, в тому числі й військовий. І виходить, інтерес влади РФ тільки в тому, щоб не перешкоджати діяльності українських підприємств на непідконтрольних територіях, оскільки це не дає людям на непідконтрольних територіях померти з голоду».

Міністр також здивованій тим, що західні партнери України так погано інформовані щодо поточної ситуації на Донбасі, про що він дознався під час свого візиту у Ню-Йорк де зустрічався з чиновниками ООН. Що на його думку є завадою на шляху до покращення життя людей що проживають в зоні бойових дій та ефективній роботі міжнародних миротворчих організацій:
«Багато в Нью-Йорку були дуже здивовані, коли ми показали слайди, діаграми з докладною динамікою обстрілів. Вони були впевнені, що конфлікту особливого вже немає і пора починати говорити про відновлення.

По-перше, конфлікт не заморожений, а відбувається зараз. По-друге, ніхто не застрахований, що він не буде інтенсивнішим. І ми сподіваємося, що уряду України через міжнародних партнерів вдасться надати максимальну допомогу людям на неконтрольованих територіях».

Print Friendly, PDF & Email