Говорячи про перспективи глобальної економіки, світові експерти майже відразу починають оцінювати ситуацію в Китаї, який перебуває у статусі другої економіки світу і протягом останніх трьох років перебував під сильним тиском пандемії. Переживши найважчий час впливу коронавірусу, наприкінці грудня Пекін знизив статус інфекційного захворювання COVID-19 з класу А до класу В і знову відкрив свої кордони.
У нещодавніх інтерв’ю низка зарубіжних компаній та впливових інвесторів висловила впевненість у подальшому поглибленні ділових зв’язків з країною у 2023 році, оскільки, за їхніми словами, оптимізація протиепідемічних заходів дає їм усі підстави бути впевненішими в тому, що нинішнього року КНР очікує на потужне економічне піднесення.
Оптимізація протиепідемічної стратегії Китаю, як очікується, допоможе забезпечити майбутнє та покращити перспективи другої за величиною економіки світу з обсягом більш ніж 17 трлн доларів США.
У міру того, як Китай знову відкриває свої кордони та прощається зі суворими заходами щодо запобігання COVID, усюди у країні спостерігаються позитивні ознаки — від зростання фондових ринків до пожвавлення міжнародного туризму, які вказують на перспективу відкриття нової глави для економіки Китаю в 2023 році.
На початку року, коли така перспектива отримувала все більше визнання в ділових колах, багато закордонних компаній повідомили, що їхня довіра до китайського ринку ще більше зросла після реалізації нових заходів боротьби з COVID, а деякі з них сприйняли ці заходи як знак подальшого поглиблення ділових зв’язків із країною, оголосивши про нові інвестиції чи інвестиційні кроки.
Виступ Лю Хе У Давосі
З грудня Китай почав відходити від політики нульової толерантності до COVID-19. Це важливий сигнал про відкритість країни, заявив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі віце-прем’єр-міністр КНР та довірена особа Сі Цзіньпіна Лю Хе.
Лю Хе, який у Китаї визначає стратегічний курс країни в економіці, привітав іноземні інвестиції та оголосив, що його країна відкрита для світу після 3 років ізоляції від пандемії.
Він переконаний, що перехід від пікового рівня зараження коронавірусом до нормалізації ситуації буде коротшим. При цьому Лю Хе зазначив, що багато речей у соціальному житті вже повернулися до нормального рівня.
Явне звернення Лю до світових лідерів, які зібралися в Давосі, дало зрозуміти, що Китай хоче, щоб міжнародні інвестори відігравали ключову роль у спробах Пекіна пожвавити свою економіку.
“Іноземні інвестиції вітаються в Китаї, і двері до Китаю тільки відчинятимуться”, – сказав він.
У його промові на щорічних зборах Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) 11 разів згадувалися «зміцнення міжнародного співробітництва» та «підтримка миру в усьому світі», що показово.
Візит Лю на швейцарський гірськолижний курорт — це перша закордонна поїздка високопоставленої китайської делегації з того часу, як минулого місяця Пекін почав відмовлятися від «нульових» обмежень, які захистили його 1,4 мільярда людей від коронавірусу.
Ця політика також відокремила Китай від решти світу протягом останніх трьох років, що вплинуло і на економіку, але часи змінюються. Промова Лю стала ще однією ознакою зростання взаємодії Пекіна з іншими країнами в останні тижні.
Відповідаючи на запитання щодо поточної ситуації з COVID у Китаї, Лю у Давосі сказав, що зараз вона стабільна, і назвав несподіванкою швидкість, з якою люди одужують.
Пекін впевнений, що економіка Китаю, ймовірно, повернеться до своєї нормальної тенденції зростання у 2023 році, і очікує збільшення імпорту, корпоративних інвестицій та споживання.
Зростання економіки
За останні три роки китайська економіка просувалася вперед на тлі боротьби з COVID-19, часом демонструючи значне піднесення, незважаючи на проблеми та тиск, спричинені епідемією.
У грудні 2022 року Китай оголосив, що знову відкриє кордони і відмовиться від карантинних заходів, поклавши край трирічним обмеженням, пов’язаним з COVID.
Після введення нових заходів компанії у всьому світі вітали цей крок. Керівники багатьох закордонних компаній планують не гаючи часу нанести особистий візит до Китаю незабаром після поновлення роботи. На сьогоднішній день близько 5 транснаціональних корпорацій повідомили про такі плани, включаючи Jaguar Land Rover та Mercedes-Benz Group.
У недавньому інтерв’ю кілька закордонних компаній, які мають бізнес у Китаї, заявили, що, на їхню думку, оптимізація заходів контролю COVID принесе зиск.
Здебільшого транснаціональні корпорації згадували зручність поїздок, оскільки, за їхніми словами, скасування обмежень на транскордонні поїздки дозволить співробітникам знову їздити до Китаю та назад, що полегшить спілкування між співробітниками у різних країнах.
Для компаній певних секторів сприятливий вплив відкриття кордонів Китаю швидко проявляється у сфері бізнесу. Одним із таких прикладів є авіація.
Джуліан Маккормак, країновий директор Rolls-Royce у Китаї, повідомив, що після того, як уряд Китаю скасував обмежувальну політику COVID у грудні, вони побачили «негайне» зростання повітряного руху в Китаї.
Декілька компаній також зазначили, що оптимізація політики COVID дозволила підвищити безпеку ланцюжків постачання, оскільки тепер обмеження на міжрегіональні поїздки ослаблені.
Маккормак розповів, що компанія Rolls-Royce створила велику мережу постачальників у Китаї, яка є важливою частиною їхнього глобального ланцюга постачання. “Зміна політики дає нам більше впевненості в наших операціях і ланцюгу поставок, а коригування політики принесе набагато більше передбачуваності в наші операції по всьому світу”, – сказав він.
За словами головного виконавчого директора HKEX Ніколаса Агузіна, фінансові ринки Гонконгу виграють від відмови Китаю від своєї політики Covid Zero, оскільки роздрібні інвестори на материку прагнуть позбутися заощаджень, накопичених за роки карантину.
“Я дійсно вважаю, що відкриття Китаю після пандемії стане найзначнішим каталізатором для світових ринків у 2023 році”, – сказав він на заході Bloomberg. «З відкриттям зайві заощадження мають бути кудись переміщені, люди можуть подорожувати та робити покупки».
Впевненість в економіці Китаю
Враховуючи уповільнення світової економіки та відродження китайського COVID у 2022 році, деякі закордонні ЗМІ поставили під сумнів здоров’я економіки КНР.
Такі побоювання необґрунтовані з огляду на те, що низка закордонних компаній нещодавно оголосила про плани нових інвестицій у Китай, а їхні керівники у своїх інтерв’ю дуже оптимістично висловилися про економічні перспективи КНР цього року.
Ось лише деякі з таких інвестицій:
- ABB відкрила новий робототехнічний завод площею 67 000 квадратних метрів у Шанхаї наприкінці 2022 року;
- Rolls-Royce створила нове спільне підприємство 50/50 з Air China у вересні 2022 року;
- Cytiva оголосила про інвестиції у розмірі 8 мільйонів доларів США на розширення свого центру Fast Trak у Китаї;
- McDonald’s також відкрив 800 нових ресторанів у Китаї у 2022 році та планує відкрити ще більше у 2023 році.
Зарубіжні компанії продовжують виявляти інтерес до китайського ринку, незважаючи на недавні коливання, оскільки деякі керівники заявили, що на них справила враження здатність Китаю підтримувати стабільне економічне зростання.
Едвард Чжоу з Cytiva також передбачив, що у 2023 році в Китаї спостерігатиметься значне економічне зростання, оскільки країна вступає у пост пандемічну епоху. Зокрема, китайська біофармацевтична промисловість готова до чергового раунду високоякісного розвитку після року, проведеного у важких умовах через туристичні та економічні обмеження.
“Оскільки бізнес-середовище тут постійно оптимізується, глобальні інвестори впевнені в її подальшому зростанні та впливі”, – сказав Чжоу.
Дослідницький центр при гонконзькій компанії Trinity Group нещодавно опублікував доповідь, в якій прогнозується, що наприкінці першого кварталу 2023 року чисельність персоналу та економічна активність Китаю, як очікується, повернуться до рівня, що передував COVID. У доповіді також прогнозується, що ВВП Китаю цього року зросте на 5%, а роздрібні продажі споживчих товарів – на 6-7%.
Інститут фінансових досліджень Чун’ян при Університеті Ренмін Китаю, повідомляє, що економічний підйом КНР почнеться в другому кварталі цього року, а в наступному півріччі туризм викличе споживання у відповідь, що, у свою чергу, дасть поштовх таким галузям, як громадське харчування та споживання.
Приплив закордонного капіталу у Китай
Експерти заявили, що закордонний капітал продовжуватиме надходити до Китаю, хоча рішення в різних галузях будуть різними.
Ю Ексян, науковий співробітник Інституту розвитку китайської економічної думки при Шанхайському університеті фінансів та економіки, вважає, що нові джерела енергії, нові матеріали, медицина та високотехнологічна хімія мають бути серед тих областей, яким іноземні інвестори надаватимуть перевагу в Китаї.
На китайському ринку є безліч переваг, які підвищать привабливість країни для зарубіжних інвесторів. По-перше, роль Китаю в глобальному ланцюжку постачання непохитна і не буде легко замінена в найближче десятиліття. Крім того, стабільна політична ситуація в Китаї забезпечує надійну підтримку закордонним інвестиціям.
Згідно з індексом стійкості глобальної біофармацевтичної галузі компанії Cytiva, Китай демонструє свою силу в кількох областях, включаючи виробничу гнучкість та стійкість ланцюгів постачання. Крім того, китайські компанії охоче інвестують у технологічні інновації.
Усі ці чинники закладають основу довгострокового зростання ринку.