До початку нового навчального року залишилося лише кілька днів. І одне з найактуальніших питань для педагогів – чи буде підвищення зарплат учителям з 1 вересня? Їм традиційно обіцяють підвищити виплати із цієї дати. А тим більше, нещодавно в Мережі з’явилась інформація, що зарплату вчителям буде підвищено до 40 тисяч гривень.
Отже, чи чекати вчителям підвищення вже з 1 вересня 2023 року?
Насамперед слід зазначити, що зарплата вчителям розміром у 40 тисяч гривень – це повоєнна перспектива. Під час війни додаткові гроші на зарплати бюджетникам ніхто не дасть. На цьому наголосив голова Міносвіти Оксен Лісовий. Крім того, зарплата в 40 тисяч гривень світить не всім теперішнім освітянам, а лише тим, які пройдуть крізь “сито” сертифікації та не будуть звільнені у процесі скорочення середніх шкіл.
А скорочення шкіл неодмінно буде. Для цього є кілька причин:
значний відтік дітей шкільного віку за кордон;
введення елементів онлайн-навчання (тут взагалі можливий один учитель-предметник на всю країну, хоча до такого, сподіватимемося, не дійде);
скорочення старших класів у школах (акцент робитимуть на ранній профтехосвіті молоді).
А це означає, що зарплата 40 тисяч гривень, мабуть, буде, але не зараз і не всім.
Проте з наступного навчального року глава Міносвіти анонсував початок масштабного експерименту щодо нової системи оплати праці вчителів. У ньому буде задіяно 500 шкіл. Крім основної частини зарплати, яка становитиме 80%, буде ще 20% варіативної. І крім того, передбачено ще доплати від місцевої влади. Цими доплатами розпоряджатимуться директори шкіл. Однак такий експеримент поки що кардинального оновлення зарплат не обіцяє.
Поки що ж зарплата (причому “брудна”) молодого педагога без досвіду та стажу в середньому становить 10 574 гривні. А заробіток досвідченого вчителя дорівнює 13 759 гривень. При цьому, згідно з даними ПФУ, у червні середня зарплата по країні вже становила 16 012 гривень, а зараз перевищила 17 тисяч. Загалом, не густо у нас платять вчителям.