ЄС та інші європейські держави збільшили військову, фінансову та гуманітарну допомогу, і в сукупності обсяги обіцяної підтримки від Європи зараз значно перевищують допомогу найбільшого окремого донора - Сполучених Штатів. Про це у понеділок, 11 вересня, повідомляє Голос Америки із посиланням на дані групи Відстежувач підтримки України в німецькому Кільському інституті світової економіки.

За результатами підрахунків оголошеної допомоги за період з початку широкомасштабного вторгнення до липня 2023 року включно, дослідники доходять висновку, що "загальні зобов’язання ЄС зараз є вдвічі більшими за відповідні від США (€156 млрд. - €70 млрд.)".

Коли йдеться про роль окремих держав, то США залишаються беззаперечним лідером у підтримці України, особливо за обсягами військової допомоги, а у Європі на першу позицію вийшла Німеччина.

За часткою допомоги Україні відповідно до свого ВВП найбільшим прямим донором стала Норвегія, яка не входить в ЄС, - 1,7%, а разом з внесками в програми ЄС найщедрішими залишаються балтійські країни: Литва (1,4%+0,5%), Естонія (1,3%+0,5%) і Данія (1,1%+0,6%).

Американська допомога Україні за підрахунками Кільського інституту, хоч і велика, але становить лише 0,3% ВВП США.

Професор Крістоф Требеш, керівник дослідження, називає останні показники "найбільшою зміною" у порівнянні з першим роком відкритого російського вторгнення в Україну.

Головне, що змінило показники - це оголошення пакетів довгострокової допомоги, насамперед від ЄС - €50 млрд. на період 2023-2027, від Німеччини - €10,5 на 2024-2027, Норвегії - €6,6 млрд. на п’ятирічний період, а також від Данії, Великої Британії, Литви, Португалії, Швеції і Швейцарії.

"Видатним є те, як швидко Європа просунулася до нової та суттєвої багаторічної програми підтримки України. Вперше США тепер значно відстають, зокрема тому, що за останні місяці не було жодних значущих нових обіцянок США. Подвоєння допомоги ЄС є значним зрушенням у порівнянні з першим роком війни, коли США явно лідирували", – сказав професор Крістоф Требеш.

Водночас інший фахівець центру Відстежувач підтримки України Андре Франк зауважив, що, оцінюючи цифри, варто мати на увазі різницю між обіцяною і наданою допомогою.

Він зазначив, що дослідникам легше відстежувати офіційні оголошення про обіцянки, зокрема зброї, але військові постачання в Україну переважно засекречене, а деякі країни взагалі не оприлюднюють офіційну інформацію про свої дії.

Print Friendly, PDF & Email