Європейська комісія оприлюднила звіт стосовно країн Європи, які є потенційними претендентами на вступ до Європейського союзу. Документ містить дані щодо України, з яких випливає, що у транспортній сфері здобутки держави на шляху до Євроінтеграції оцінюють як “скромні”, зокрема це стосується залізничного транспорту. Про це 4 листопада написав профільний портал “Центр траспортних стратегій”.
“Станом на 2023 рік прогрес реформи залізничного транспорту залишається у глухому куті через незавершене законодавство, незважаючи на часткову відповідність технічним стандартам ЄС”, – ідеться в документі.
Зазначають, що Україні бракує незалежного регулятора.
“Необхідно прийняти новий закон про залізничний транспорт, щоб створити законодавчі умови для функціонування конкурентного ринку пасажирських і вантажних перевезень, що дозволить виконання майбутнього залізничного закону”, – додали в Єврокомісії.
Автори статті нагадали, що наприкінці жовтня у ВР зареєстрували проєкт закону “Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України” №12142, поданий Кабінетом Міністрів. У прикінцевих і перехідних положеннях зазначають, що закон зможе набрати чинності лише за п’ять років після припинення воєнного стану на території України, а суб’єкти недержавного сектору економіки зможуть працювати на мережі залізниць 1520 мм ще за два роки.
У Європейській бізнес-асоціації пояснили, що цього законопроєкту не обговорювали з бізнесом і стейкхолдерами і він містить численні невідповідності. Головна з них – те, що допуск приватних компаній до залізничних перевезень – це основне зобов’язання, яке взяв на себе Кабмін у міжнародних угодах зі Світовим банком і ЄС Ukraine Facility, тому це положення потрібно доопрацювати.