Побутові автоклави, які використовуються для приготування домашніх консервів, поділяються на два види — електричні та газові. Перші мають вбудований нагрівальний елемент та працюють від електромережі, їх не треба підіймати на плиту — достатньо встановити біля розетки. Другим потрібно зовнішнє джерело нагрівання — зазвичай це газова плита або відкритий вогонь.
Перед купівлею домашнього автоклава потрібно визначити, чи підійде для його нагрівання плита, що є у вас вдома. В статті розбираємось, які плити підходять для автоклавів та яка з них краща, а також як швидко та безпечно стерилізувати консерви в автоклаві на плиті.
Типи плит для автоклавів: що потрібно знати?
Газові та універсальні автоклави можна нагрівати від зовнішніх джерел. Для цієї мети застосовуються різні типи газових плиток, які швидко нагрівають воду в резервуарі та дозволяють готувати різноманітні консерви з м’яса, риби, овочів та фруктів.
При виборі газової плитки потрібно враховувати розміри і вагу самого автоклава в завантаженому стані, щоб не пошкодити плиту під час стерилізації. Звертайте увагу на рекомендації виробника техніки для зручного та безпечного застосування.
Готувати консерви також можна на вогнищі, тому такий пристрій зручно брати з собою на дачу або в похід. На відкритому вогні апарат швидко розігрівається до потрібної температури, на приготування страв потрібно в середньому 20-40 хв. залежно від інгредієнтів.
Газові плити: плюси та мінуси
Газові плити найчастіше використовуються для приготування консервів у побутовому автоклаві. В чому їхні переваги:
- Швидке нагрівання. Вода в резервуарі швидко набирає температуру, тому на приготування страв не потрібно багато часу.
- Економічність. Використання газу обійдеться дешевше, ніж використання електрики.
- Універсальність. Підходять для різних видів автоклавів з чорної та нержавіючої сталі будь-якої місткості та розміру.
- Просте застосування. Потрібно встановити агрегат із закрутками на відкритий вогонь та дотримуватись правил експлуатації.
До мінусів можна віднести неефективне використання енергії, бо частина газу йде на нагрівання повітря біля плити. Від взаємодії з відкритим вогнем погіршується зовнішній вигляд стерилізатора, проте це не впливає на його функціональність. Джерело: autoclav.com.ua
Газові плити є практично в кожному домі, тому купуючи автоклав, скоріше за все, вам не доведеться підбирати новий прилад для його нагрівання. Перед початком роботи автоклав потрібно встановити зверху на конфорку, причому не обов’язково, щоб він стояв точно посередині.
Резервуар разом з водою та закритими банками багато важить, тому його не просто підняти та поставити на місце. За можливості рекомендуємо спочатку встановити стерилізатор на плиту, і тільки після того завантажувати консерви.
Як правильно підібрати плиту під ваш автоклав?
При виборі плити для автоклава потрібно враховувати:
- розміри та вагу — в завантаженому стані стерилізатор не повинен важити більше, ніж рекомендовано виробником плитки;
- матеріал, з якого виготовлений резервуар — відкритий вогонь впливає на зовнішній вигляд агрегатів з чорної сталі;
- способи та швидкість нагрівання — гріти на газу можна як газові, так і універсальні моделі автоклавів UTEHO, які мають функціонал газових, а також працюють від мережі;
- бюджет — вартість плитки залежить від розмірів, кількості конфорок, функціоналу, бренду.
Вигідною альтернативою є купівля універсального стерилізатора від UTEHO. Він працює від електромережі, а також від зовнішніх джерел — на газу та відкритому вогні. В режимі електро пристрій працює автономно та не потребує постійного контролю, потрібно тільки виставити температуру та час консервування. За відсутності світла універсальний автоклав можна використовувати як газовий та гріти навіть на вогнищі.
Режими автоклавування на плиті
Автоклави на плиті можуть працювати у двох режимах — на воді та обробка парою.
- Перший метод — більш сучасна та безпечна альтернатива стерилізації посуду в каструлі. Для обробки гарячою водою потрібно заповнити резервуар банками з продуктами та залити рідину на 2 см вище встановленого посуду. Після цього довести температуру до потрібної позначки та витримати час, як вказано в рецепті.
- Метод парової обробки потребує менше часу на приготування консервів. Резервуар з закритими банками, який встановлений на плиті, заповнюємо водою на 8 – 10 см від дна. При досягненні 90℃ вода в резервуарі починає утворювати пару, яка стерилізує тару та проварює продукти.
Для парової обробки в автоклаві на плиті потрібно окремо придбати паровий клапан. Він підходить до будь-яких моделей автоклавів УкрПромТех, які мають шаровий кран в стандартній комплектації — газових, універсальних, з чорної та нержавіючої сталі, різного розміру та місткості.
Рекомендації щодо безпечного використання плити з автоклавом
Джерело: autoclav.com.ua
Для виготовлення консервів у домашніх умовах найбільший попит мають моделі обсягом від 18 до 25 літрів. Через оптимальні габарити і невелику вагу з ними зручніше працювати на плиті, ніж з більш місткими агрегатами.
Перед нагріванням автоклава потрібно підготувати посуд та інгредієнти. Далі агрегат треба розмістити на плиті таким чином, щоб він заходив на конфорку (не обов’язково по центру).
В середину автоклава помістіть щільно закриті банки та налийте воду, щоб вона покривала їх вище на 2 см. Герметично закрийте кришку автоклава. Якщо ви консервуєте з кришками СКО підніміть тиск в автоклаві на позначку 1 аТм, це можна зробити за допомогою насосу через ніпель. Якщо ви консервуєте у реторт-пакетах або євро-банках тиск підіймати не потрібно.
Увімкніть газ та простежте за температурою на термометрі. Коли позначка досягне потрібного рівня, відповідно до рецептури, відміряйте та витримайте час, який вказано в рецепті, після чого вимкніть плиту. А після охолодження автоклава можна дістати готові консерви.