Китайський народ і його реформаторський уряд досягли великих успіхів за останні десятиліття, незважаючи на напружену обстановку у світі в епоху глобалізації. Китай, що виріс із бідної та слабкої країни в другу за силою економіку світу, також розвивав і свої збройні сили, щоб протистояти загрозам безпеці. Як країна, яка постраждала від іноземної агресії та експансії під час Другої світової війни, Китай надто добре знає ціну світу та жорстокість та руйнівність війни.
Проте експерти зазначають, що армія КНР – це спокійна сила, яка не лише зберігає кордони Китаю, а й вносить суттєвий чинник стабілізації до загальносвітової безпеки. За останні 70 років із моменту заснування КНР жодного разу не розв’язав війну і не зазіхнув ні на метр чужої землі. Більше того, з моменту запровадження реформ і відкритості Пекін добровільно скоротив чисельність своєї армії більш ніж на 4 мільйони людей.
Ставши другою економікою світу, Китай увійшов до елітного списку наддержав, які з великою відповідальністю ставляться до світової стабільності та системи глобальної безпеки, усвідомлюючи грандіозні вигоди мирної співпраці та відсутності руйнівних військових конфліктів. Участь у програмах безпеки під егідою ООН, підтримка глобальної стабільності лише мала частина цих зусиль.
При цьому експерти зазначають, що потужна та сучасна армія Китаю є важливим фактором стабілізації глобальної системи безпеки у все більш неспокійному та тривожному світі.
Початок шляху
На церемонії заснування Китайської Народної Республіки в 1949 році зброя, яку демонстрували військові на параді, була в основному зроблена іншими країнами.
Проліт повітряної техніки здійснила та сама група літаків, просто тому що військових літаків тоді в країни було недостатньо.
У 2019 році на військовому параді з нагоди 70-річчя заснування КНР Пекін продемонстрував разючий набір сухопутної, морської та повітряної військової техніки, включаючи установки спільного баражирування ППО та балістичні ракети серії “Дунфен”. 32 бойові склади виступили на параді, який став найбільшим в історії держави не лише за масштабами, а й за різноманітністю озброєнь.
За кілька десятиліть збройні сили Китаю з відсталої армії, що ледве здатна гідно провести парад, перетворилися на сучасну армію, яка зробила впевнені кроки в усіх аспектах національної оборони. Народно-визвольна армія Китаю не лише охороняє безпеку держави, а й відіграє важливу роль у захисті миру в усьому світі в епоху глобалізації.
“Для всіх миролюбних країн це обнадійлива сила в нинішній неспокійній обстановці на планеті”, – зазначає Ань Шидун, старший науковий співробітник аналітичного центру “Тайхе” та старший військовий експерт.
Традиційна китайська мудрість свідчить, що той, хто обирає війну, загине, а хто забуде про війну, опиниться в небезпеці. Китай впевнений, що потужні збройні сили потрібні країні для того, щоб вона стала сильною і відчула себе захищеною, і що зміцнення національної оборони та посилення народної армії можна порівняти з міжнародним становищем, а також інтересами безпеки та розвитку держави.
Головні цілі
Щоб дати справедливу оцінку необхідності Китаю зміцнювати свої збройні сили, потрібно зрозуміти його мету. У 2021 році, на 4-й сесії Всекитайських зборів народних представників XIII скликання (ВСНП), У Цянь, представник делегації Народно-визвольної армії та Народної збройної міліції, зазначив, що збільшення оборонного бюджету Китаю буде спрямоване переважно на 4 аспекти: запуск та впровадження ключових проектів і програм з розвитку армії відповідно до 14-ї “п’ятирічки”, швидке вдосконалення та подальша модернізація озброєння та техніки, прискорена трансформація військової підготовки з розробкою нової системи формування військових кадрів, покращенням умов та допоміжних послуг та, нарешті, приведення військових витрат КНР у відповідність до його соціально-економічного розвитку, підвищення добробуту військ і підтримка військового розвитку первинної ланки.
Він також зауважив, що збільшення оборонного бюджету Китаю має лише “компенсаційний” характер, оскільки має на меті створення народної армії, яка відповідає міжнародному становищу Китаю та здатна забезпечити інтереси національної безпеки та розвитку країни.
Оборонний бюджет Китаю на 2022 рік становить близько 229 млрд. доларів, що вище на 7,1% порівняно з 2021 роком. З 2016 року зростання оборонного бюджету КНР знаходиться в діапазоні 6,6 – 8,1%, середня величина за семирічний період – 7,2%, якій відповідає показник 2022 року.
Збалансований розвиток
Незважаючи на те що Китай – друга за величиною економіка світу, його військові витрати є порівняно низькими з точки зору їхньої частки у ВВП.
За статистичними даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу, бюджетні витрати Китаю на оборону становлять 1,7% від ВВП, тоді як у Саудівській Аравії – це 8,4%, США – 3,7%, Індії – 2,9% та Великобританії – 2,2%.
Різниця ще очевидніша, якщо дивитися на витрати в перерахунку на душу населення. Населення Китаю в 4 рази більше за населення США, але загальні військові витрати країни становлять лише 25% від американських.
Китай також зробив конкретні кроки, у тому числі скоротив чисельність військ, щоб продемонструвати міжнародній спільноті справжню мету зміцнення своїх збройних сил – забезпечити мир у всьому світі.
Заява голови КНР Сі Цзіньпіна про скорочення чисельності військ на 300 тисяч, яку він зробив у 2015 році з нагоди 70-річчя перемоги у Війні опору китайського народу японської агресії та Світової антифашистської війни, свідчить про оборонний характер військової політики Китаю та рішення миру на Землі та стабільності в регіоні.
У березні 2014 року в Парижі на урочистому заході з нагоди 50-х роковин встановлення дипломатичних відносин між Китаєм і Францією голова КНР Сі Цзіньпін зазначив, що “прагнення до китайської мрії несе світові можливості, а не загрози, мир, а не хаос, прогрес, а чи не відсталість”.
Біла книга “Національна оборона Китаю в нову епоху”, опублікована в липні 2019 року, докладно роз’яснює, що “соціалістична система Китаю, його стратегічне рішення слідувати шляхом мирного розвитку, незалежна мирна зовнішня політика та збереження кращих культурних традицій, в основі яких лежать світ і гармонія, що диктують Китаю необхідність вести військову політику оборонного характеру”.
У документі також заявлено, що “рішучий захист суверенітету, безпеки та інтересів розвитку є ключовою метою національної оборонної політики Китаю в нову епоху”, а “відмова від прагнення гегемонії, експансії та сфер впливу – це її відмінна риса”.
Безпекові програми ООН
14 липня 2022 року Другий китайський миротворчий вертолітний загін у ході 4 вильотів доставив у призначені пункти району Аб’єй авіаційну гас і бензин. Аб’єй – спірний регіон на кордоні Судану та Південного Судану – став місцем виконання Китаєм зобов’язань щодо розгортання першого вертолітного загону в рамках миротворчих операцій ООН в Африці.
Миротворці з Китаю у Малі
З 2013 року поряд з китайськими миротворцями, які беруть участь у місіях ООН у складі інженерних, медичних та транспортних підрозділів, офіційний Пекін направляє охоронні контингенти, піхотні батальйони та вертолітні загони до таких країн як Малі, Судан та Південний Судан. Понад 2200 китайських миротворців беруть участь у місіях ООН у семи регіонах та штабі організації. Китай також завершив реєстрацію резервних миротворчих сил ООН у складі 8000 військовослужбовців.
З 1990 року збройні сили Китаю направили понад 40 000 військовослужбовців до різних миротворчих місій, переважно в Африці. У даний час понад 2000 китайських військовослужбовців несуть дійсну службу ООН в Африці. Китай є другим за величиною вкладником у миротворчий бюджет ООН та членські внески ООН. На Китай припадає 15,21% внесків ООН у миротворчу діяльність. Станом на травень 2021 року Китай організував 38 військово-морських конвоїв, у тому числі 114 військових кораблів і понад 31 000 військовослужбовців для супроводу кораблів з дозволу Організації Об’єднаних Націй в Аденській затоці та водах біля берегів Сомалі. Вони супроводжували безпечний перехід понад 7000 судів із усього світу, половина з яких — іноземні судна. У рамках міжнародних гуманітарних операцій НВАК здійснила понад 30 надзвичайних гуманітарних місій.
Китай у досить великих розмірах забезпечує миротворчий бюджет ООН і серед постійних країн – членів Ради Безпеки ООН найбільше надає військові сили для підтримки миротворчої діяльності організації.
Забезпечуючи світові більшу різноманітність послуг громадської безпеки, країна також досі виконала всі свої зобов’язання в рамках миротворчих місій ООН.
Сила миру та цивілізації
В операціях з супроводу суден, забезпеченні гуманітарної допомоги, антитерористичних навчаннях і співробітництві в боротьбі з пандемією китайські війська повністю виконали свої зобов’язання, порівняні з міжнародним статусом Китаю, і неодноразово продемонстрували світові, що китайська армія – це не лише жорстка сила, а й сила миру та цивілізації.
Потужніша китайська армія зможе робити більший внесок у збереження миру в усьому світі, зазначають експерти.
На сьогоднішній день мирне існування та розвиток опинилися на критичному повороті подій історії, оскільки світ рухається в нову еру нестабільності та змін.
Мирний, стабільний і процвітаючий Китай несе можливості та переваги для всієї планети, а це означає, що китайська армія й надалі робитиме значний внесок у підтримку загального миру, братиме на себе все більше миротворчих зобов’язань і ще сильніше підтримуватиме створення спільноти єдиної долі людства.