Росіяни хотіли маленьку «побєдоносну» війну, а натомість отримали світове приниження від українців. Розбирємося в деталях асиметричної війни росії з Україною. 

Що являла собою українська армія до війни?

У 2013 році чисельність Збройних сил України становила 166 тисяч осіб. Та фактично створення боєздатної української армії почалося з 2014 року. Прикрий досвід тимчасової анексії Криму та війни з гібридними російськими утвореннями на Донбасі запустив процес реформування української армії в усіх аспектах її існування.

Матеріальна частина

Витрати на оборону збільшувалися від 1% відсотка ВВП за часів О. Турчинова до 2,3% (в середньому) за часів П. Порошенка та 2,8% В. Зеленського на військовий 2021 рік, та планами витрат у 6% ВВП на 2022 рік.  З початком повномасштабної війни з росією уряд  перерозподілив  кошти бюджету 2022 на найнеобхідніші потреби оборони. Крім того, уся військова та фінансова допомога від партнерів та величезна активність волонтерів – дозволили українській армії зупинити активний наступ росіян, звільнити території на деяких напрямках та наблизитися до стандартів НАТО у амуніції та забезпечені.

Бойовий досвід та структура

За 8 років  конфлікту на Донбасі усі регулярні бригади сухопутних сил України, ДШБ та морської піхоти отримували досвід малоінтенсивних бойових дій та були здебільшого укомплектовані. Крім того, за цей час українці вже зрозуміли сутність цинізму російської пропаганди та підступності російських військ. Це в свою чергу сприяло мотивації та розумінню наших військових, що дозволило уникнути помилок спротиву, які були під час анексії Криму та захоплення частини Донбасу.

Одним з надважливих елементів у протистоянні ворогу було затвердження нової військової доктрини. Українська армія отримала нову структуру за натовським зразком (J-структура). Вона заснована на протоколах взаємодії між різними службами військової діяльності (розвідки, тилових служб, постачання, підготовки тощо) під загальним керівництвом Генштабу. Управління радянського зразка, яке існувало в Україні до 2015 року не давало можливості ефективно управляти військами та призвело багатьох втрат. Тож, можливість самостійно діяти на місцях, зміна військової тактики та створення бригад територіальної оборони – відіграли неабияку роль у захисті нашої країни та стали «скелетом» для побудови необхідної для перемоги армії України.

Зброя

Українське військо все більше отримує зброю і техніку від союзників з багатьох країн. Вже скоро має дієво запрацювати «ленд-ліз» зі США. Порівняно з 2014-2015 роках ми вже бачимо принципово нову армію з відповідним забезпеченням для боєвих підрозділів. Зараз більша частина ЗСУ мають необхідні засоби зв’язку, розвідки, екіпірування, зброю та техніку, про яку навіть не мріяли раніше. Дрони-камікадзе, байрактари, «ескалібури», «три топори», «цезарі», хаймерси та навіть «свій супутник» – все це вже реальність сьогодення, яка поступово стає нормою. Очікується, що завдяки допомозі Заходу у подальшому реформуванню армії протягом наступних 3-5 років Україна поступово повністю перейде стандарти НАТО, включаючи озброєння. Та попри це, щоб вийти на свої законні кордони ЗСУ вже зараз необхідно набагато більше танків, артилерії та авіації.

Що являє собою російська армія?

Міф про «другу армію світу» та військову майстерність росії остаточно рухнув.  За 200 днів війни світ побачив терористичне та потворне обличчя справжньої російської армії, яка не знає честі та гідності, не дотримується військових законів, вбиває цивільне населення, ґвалтує та краде все, що може. Війська, які непереможні тільки у казках своєї пропаганди, а у реальному житті схильні до жестів доброї волі, як тільки бачать гідний супротив. Та попри це їх дуже багато та вони мають багато техніки та іншої спадщини від радянського союзу.

Матеріальна частина

Згідно з даними Stockholm International Peace Research Institute SIPR у 2021 році росія знаходилися на 5-му місці у світі за обсягами видатків на військові розходи у розмір 65,9 $ млрд.  Для порівняння, Україна у тому ж рейтингу на 34 сходинці з бюджетом на оборону у 5,9 $ млрд. Та російська армія, як і її головний маршал виявилися фанерними. На ділі більшість бойових підрозділів РФ не мають необхідної сучасної зброї та техніки, інколи навіть взуття. Звичайно, у приватних військових компаній, які є частиною російської військової машини, забезпечення краще ніж у регулярних військ та це вся таж російська армія, тільки вимита.

Бойовий досвід та структура

У матеріалі ми вже розглядали детально усі військові компанії росії де її війська набували бойового досвіду. Стосовно структури, то з 2000-х років російська армія пройшла два серйозні реформування та переозброєння. У будь-якому разі на папері вони були. Згідно з тенденціями збільшення кількості російських військ, де тільки одних контрактників було 400 тис. – стає зрозуміло, що до війни росія готувалася давно.

Кількість батальйонних тактичних груп кількість за минулі 6 років зросла майже втричі (з 66 у 2016 році до 168 у 2021-му). При цьому батальйонні групи зберегли належний їм склад техніки та отримали посилення у вигляді артилерії, інженерних машин, засобів радіоелектронної боротьби тощо, але не мали достатньої  кількості піхоти. Саме тому росія активно зазиває найманців та робить примусову мобілізацію у Л/ДНР.

Зброя

Російська авіація, яка отримала великий бойовий досвід у Сирії та сучасне озброєння, здавалося, мала стати одним з головних інструментів у війні з Україною. Проте досвід бомбити житлові квартали у Сирії був майже полігоном. Оскільки противник не мав ніякої висотної протиповітряної оборони (ППО) і володів лише невеликою кількістю переносних зенітних комплексів, здатних збивати цілі на малих висотах. Та сотні збитих в Україні російських винищувачів зробили так, що їх  залишки літають відносно далеко від фронту. Навіть з Криму вивели всі літаки, після розбитого військового аеродрому у Нефедівці.

Стосовно розкручених російською пропагандою «калібрів», то вони також не принесли бажаного результату ворогу. Ракети виявилися не такими точними, їх кількість також обмежена.

Проте суттєву перевагу росіяни мають у кількості танків, артилерії та боєприпасів.

З іншого боку, гостра нестача точної новітньої зброї, якісної амуніції, дронів та проблеми з забезпеченням – говорить про те, що російські війська це вся та ж радянська армія. У всіх її проявах. Зараз активно обговорюють тему  мобілізації на росії… Звичайно ця можливість дозволить продовжувати  війну рф та масштабувати бойові дії, але незрозуміло, чи допоможе мобілізація у наступальних операціях, чи судячи з новин вже в обороні. Адже росіянам в першу чергу потрібні навчені військові підрозділи, бо зараз не друга світова війна, головне у сучасних війнах це технології та економіка, а не гарматне м’ясо.

Висновок:

РФ кинула на війну з Україною майже 80% від усіх наявних своїх боєздатних підрозділів. Решту залишила для придушення можливих бунтів. Нездатність російських військ досягти будь-якої поставленої мети від війни в України, попри те, що с часом цілі стають все більш скромними — підриває віру російської армії в саму себе. З часом на росії холодильник остаточно переможе телевізор, що спонукатиме еліти до спроби «повернути все назад». Та такого шляху немає. Росію чекає програш у війні, та колосальні зміни у середині суспільства з можливим розпадом їх федерації.

Та розслаблятися, українцям ще зарано. Ворога не можна недооцінювати. Як і в березні росія зараз програє чергову битву на військовому та інформаційному фронті. Та як і тоді вони перегрупуються і почнуть бити у самі слабкі й найболючіші місця з метою роз’єднати та подавити наш супротив. Від них варто очікувати будь-чого та будь-коли, та треба бути до цього готовими. Тож, не втрачаємо єдності та робимо все для перемоги.

Олександр Казмиришин

Print Friendly, PDF & Email