Ядерна угода з Іраном, яка має назву Спільний всеосяжний план дій (СВПД), після багаторічних консультацій та дворічних, тривалих переговорів з політичних, юридичних та технічних питань між Ісламською Республікою Іран та Групою 5+1 (до даної групи входять США, Росія, Китай, Британія, Франція та Німеччина), за участю Верховного представника Європейського союзу з закордонних справ, була підписана 13 липня 2015 року, і після прийняття Резолюції 2231 Радою Безпеки ООН, СВПД вступив у дію на початку 2016 року.
Ця Ядерна угода, що містить всю сукупність прав та зобов’язань Сторін-підписантів, є досягненням багатосторонньої дипломатії на шляху вирішення міжнародних суперечностей, а також в значній мірі є ефективним засобом усунення надуманої стурбованості відносно ядерного питання Ірану й зміцнення стабільності, миру й безпеки в регіоні та світі. Також ця ядерна угода сприяла розширенню безпрецедентної співпраці Ісламської Республіки Іран з Міжнародною агенцією з атомної енергетики та формуванню концепції цієї спеціалізованої структури відносно діяльності Ірану в ядерній сфері на шляху реалізації зобов’язань цієї країни в рамках СВПД. В результаті, цю концепцію й позиції Міжнародної агенції з атомної енергетики відносно дотримання Ісламською Республікою Іран своїх зобов’язань було підтверджено у численних звітах даної Агенції протягом останніх років.
Не дивлячись на ефективність та результативність вищезгаданої Угоди та зобов’язання, які витікали з неї для країн-підписантів цього міжнародного документу, затвердженого Радою Безпеки ООН, услід за певними політичними процесами в США, Дональд Трамп, Президент цієї країни, 8 травня 2018 року в односторонньому порядку, порушуючи юридичні норми, підписав Указ про вихід з СВПД, і не дивлячись на чіткі положення Ядерної угоди та Резолюції 2231 Ради Безпеки ООН, а також на те, що було підтверджено дотримання Ісламською Республікою Іран її зобов’язань згідно з СВПД, видав розпорядження про відновлення санкцій проти Ірану. Цей незаконний акт США викликав критику інших Сторін СВПД, міжнародних установ, і навіть європейських партнерів США.
Слід зазначити, що вихід з СВПД та порушення Ядерної угоди з Іраном з боку американського режиму – це не єдиний протизаконний акт США, що суперечить нормам міжнародного права. В американського режиму є й інший послужний список, що містить, зокрема, порушення суверенітету інших держав, скоєння терактів та замахів на вбивство керівників та інших офіційних осіб держав, у тому числі, теракт, внаслідок якого на початку поточного року загинув генерал Солеймані, один з офіційних представників військового командування Ірану, вихід з міжнародних угод, зокрема, з Паризької угоди, відкликання підпису із Статуту міжнародного кримінального суду, припинення фінансування ВООЗ в умовах поширення захворювання на коронавірус – це найновіші приклади протидії США міжнародним організаціям та порушення прийнятих зобов’язань перед світовим співтовариством і продовження застосування однобокого підходу. Також перепони, які створюють США для відправлення медичних виробів і лікарських засобів до Ісламської Республіки Іран з метою боротьби з коронавірусом, – це нові приклади нелюдських і незаконних підходів з боку США, засуджених світом.
Не дивлячись на вихід США з СВПД та порушення цього Договору, застосовуючи санкції проти Ісламської Республіки Іран, а також відсутність факту реалізації прав Ірану згідно з СВПД, Ісламська Республіка Іран проявила стратегічне терпіння й здійснила конструктивний підхід, виконуючи цілком і повністю протягом року свої зобов’язання згідно з СВПД. Після того, як минув рік з часу виходу США з СВПД та, у зв’язку з нездатністю європейських країн виконати свої зобов’язання перед Ісламською Республікою Іран, Тегеран, спираючись на положення СВПД, згідно з пунктами 26 і 36 цієї Угоди, здійснюючи один за одним історичні кроки, розпочав процес зняття ряду обмежень. Слід зазначити, що Іран, з метою демонстрації своєї доброї волі, повідомив Міжнародній агенції з атомної енергетики про всі ці покрокові дії, і з боку даної Агенції було здійснено контроль за цими заходами.
Беручи до уваги ці процеси та поразку політики ізоляції Ірану, яку проводили США, після того, як Іран здійснив політику стратегічного терпіння з метою збереження СВПД, США вдалися до сумнівних дій відносно тиску на європейські країни з метою запуску механізму вирішення спорів, спрямувавши його проти Ірану. Не дивлячись на цей тиск, і згідно з положеннями, викладеними в СВПД, можливе посилання європейської трійки на пункт 26 СВПД та зусилля з метою розпочати механізм вирішення спорів без вирішення невирішених питань (у тому числі, незаконного виходу США з СВПД та невиконання зобов’язань країн європейської трійки, що підписали цей документ), не буде прийнятним і прийнятим до уваги.
Крім того, протягом останніх тижнів, і після того, як минуло два роки з часу незаконного виходу США з СВПД та відмови від виконання їхніх зобов’язань у рамках цієї міжнародної Угоди, і не було досягнуто успіху у реалізації цих незаконних цілей, США вчинили деякі рухи для створення перепон у знятті ряду санкцій проти Ісламської Республіки Іран у зв’язку з СВПД та правами Ірану по відношенню до його зобов’язань, проте ці рухи, з юридичної точки зору, не є прийнятними й законними. Тому США, що вийшли в односторонньому порядку з СВПД, та в порушення Резолюції 2231 Ради Безпеки ООН, не лише несуть міжнародно-правову відповідальність і мають відповісти за збитки, нанесені Ірану шляхом невиконання зобов’язань у рамках СВПД, проте й також не мають підстави, вийшовши з Ядерної угоди й порушивши Резолюцію РБ ООН, використовувати у своїх корисливих цілях, з метою тиску на Іран, права, про які йдеться в положеннях СВПД.
Хаді Заргарі (Hadi Zargari), Третій секретар Посольства Ісламської Республіки Іран в Україні.