Удари по російських базах стратегічної авіації могли бути сплановані так, щоб просто продемонструвати можливості України. Надалі Київ може піти ще далі, але намагатиметься завдавати ударів лише по суто військових цілях, зберігаючи перевагу над Росією з погляду міжнародного права. Про це колишній головнокомандувач силами НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс написав 20 липня в колонці для Bloomberg.

Як зазначають, ударів завдали на тактичному тлі ескалації російських бомбардувань критично важливої інфраструктури України.

Колумніст Bloomberg наголошує, що київський уряд відкрито не брав на себе відповідальності, але й не заперечував своєї провини. Як приклад він наводить присвячене атаці по летовищу повідомлення радника глави Офісу президента Андрія Єрмака Михайла Подоляка, який написав у Twitter: "Якщо щось запустити в повітряний простір інших країн, рано чи пізно невідомі літальні об'єкти повернуться до точки вильоту".

На думку Ставрідіса, надалі українські лідери спробують підтримувати "мінімальний рівень заперечення ударів по території Росії", але "мало хто має сумнів", що вони їх завдаватимуть.

Ексголовком сил НАТО в Європі, аналізуючи логіку Києва, пише, що, з погляду України, "втрачати нічого", оскільки Росія вже перебуває в повній бойовій готовності і додаткових воєнних козирів у неї немає, якщо не брати до уваги застосування ядерної зброї.

Ставрідіс зауважує, що українці "страшенно розлючені" й більше не збираються зазнавати ударів і злочинів країни-окупанта, якщо є можливість "дотягнутися" до російських військових об'єктів. Водночас, пише він, спостерігаючи за тим, як українці місяцями страждають від убивств, зґвалтувань, безладних бомбардувань житлових будинків і атак на інфраструктуру, "стає дедалі складніше порадити їм просто сидіти склавши руки і приймати те, що хоче [президент РФ Володимир] Путін".

Ставрідіс прогнозує, що союзники намагатимуться утримати українців від великомасштабних атак надалі, сподіваючись знизити ризик розростання конфлікту й безпосереднього залучення НАТО. Він вважає, що Альянс намагатиметься "заспокоїти" українців, запропонувавши дедалі досконаліші ракети класу "земля – повітря" і, ймовірно, може серйозно розглянути питання про постачання бойових літаків.

Ексголовком сил НАТО в Європі припускає, що, якщо Україні справді нададуть інструменти для того, щоб по-справжньому "закрити небо" над країною, вони, імовірно, будуть більш схильними утримуватися від атак на РФ.

"Але за нинішнього стану речей Україна має повне право відповісти проти цілей усередині Росії. Зробити це за допомогою безпілотних транспортних засобів – розумний шлях. Якщо Захід не захоче захистити українців від терористичної кампанії з неба, ми маємо забратися з їхнього шляху", – вважає він.

Ставрідіс робить висновок, що атаки безпілотників "демонструють слабкість у нібито невразливому тилу" Росії. Ці удари, переконаний він, можуть допомогти простим росіянам побачити зростання витрат на те, що найкраще, на думку колумніста, було б назвати "війною путінського его".

Print Friendly, PDF & Email