Скандальна ситуація у Береговому, де в консульстві Угорщини приводили українських громадян до присяги сусідній державі, набирає розвитку. Петер Сійярто погрожує новими заходами, які пригальмують європейську інтеграцію України.

Для кращого усвідомлення позиції Будапешту потрібна коротка ретроспектива подій. Минулого тижня Європейський Парламент розпочав процедуру застосування санкцій проти Угорщини «через тривале порушення правил та цінностей ЄС». В разі їх повного запровадження Будапешт може бути позбавлений права голосу у Раді ЄС. У перекладі з бюрократичної мови це, серед іншого, означає, що Угорщину можуть позбавити участі у розподілі бюджету Європейського Союзу, що матиме доволі швидкі негативні наслідки для економіки країни.

Офіційний Будапешт пообіцяв заходи у відповідь, і вони не забарилися. Віктор Орбан не лише обурився рішенням Європейського Парламенту, але і провів переговори з Володимиром Путіним – своїм давнім знайомим. Російського президента він закликав не зупинятися на участі «Росатома» у будівництві АЕС «Пакш», але і продовжити газопровід «Турецький потік» в інтересах Угорщини на її територію. Нагадаю, що «Турецький потік» – це спроба РФ здійснювати енергетичну експансію на півдні Європи після відмови від «Південного потоку».

Дозволю собі припустити, що ситуація у Береговому була спланованою, як і поширення відповідного відеозапису. Наївно припускати, ніби в угорському МЗС не припускали підвищення активності українських спецслужб у контексті погіршення відносин між Києвом та Будапештом. Зовсім недавно МЗС Угорщини мало наміри призначити уповноваженого з розвитку Закарпаття, проте відмовилось від цих намірів. Однак період здорового глузду в українсько-угорських відносинах виявився, на жаль, не тривалим. Цікаво, що цю поведінку Будапешту у відносинах з Києвом не схвалюють навіть союзники Угорщини з Вишеградської четвірки.

Чим ближче ювілей Тріанонського договору, який в Угорщині сприймають як національну трагедію, тим більш активними будуть заходи щодо гібридної компенсації цієї «історичної травми». Це видається цілком очевидним. Офіційний Будапешт буде використовувати не лише власні можливості, які виглядають далеко не безмежними, але і процедурні особливості ухвалення рішень всередині НАТО та ЄС. Стосовно останнього, то позиція Угорщини та Італії дозволяє припустити спробу пом’якшити санкції проти Росії вже наприкінці 2018 року. Такий сценарій відповідає інтересам і логіці дій Віктора Орбана.

Що у цій ситуації робити Україні? Насамперед, не панікувати. Необхідно чітко визначити власні інтереси та відстоювати їх, поєднуючи апеляцію до здорового глузду, методи традиційної дипломатії та допомогу партнерів. Наша держава перебуває в оточенні країн з рудиментами імперської свідомості, і це необхідно враховувати у формуванні зовнішньої політики.

Євген Магда

Print Friendly, PDF & Email