Держрада КНР опублікувала список із 20 заходів щодо стимулювання внутрішнього споживання. Документ покликаний підвищити споживчу впевненість і зломити психологію коронакризи, що сформувалася у населення, для якої характерне нарощування заощаджень на “чорний день” та економія.
Для стимулювання роздрібу влада робить ставку на заохочення продажів побутової електроніки та автомобілів на нових джерелах енергії. Зокрема, Держрада заборонила містам вводити нові та запропонувала дещо пом’якшити чинні заходи щодо обмеження продажів електромобілів. Такі заходи діють уже довгі роки, щоб уникнути надмірно швидкого зростання автопарку, що може спричинити великі затори на і так завантажених міських дорогах. На автомобілі з новими джерелами енергії сьогодні припадає близько третини ринку легкових автомобілів у КНР. Ця частка стрімко розширюється: у першому півріччі продажі електромобілів показали випереджаюче зростання 35 відсотків.
Що стосується продажів побутової електроніки, то тут йдеться передусім про зміну старих побутових приладів на нові, більш енергоефективні. Таким чином, уряд “вбиває двох зайців одним пострілом”: стимулює роздріб і знижує енергоспоживання – а значить, і вуглецевий слід домогосподарств. У числі заходів щодо стимулювання споживання побутової техніки експерти очікують знижки на покупців, які здали старе обладнання, а також емісію профільних споживчих ваучерів, які забезпечують знижки у 25-30 відсотків.
Прийнято рішення простимулювати продажі нерухомості.
Уряд має намір підтримати тих, хто купує свою першу квартиру. При цьому йдеться про зміну самого поняття “покупець першої квартири”. Таким вважатимуть будь-якого громадянина, не обтяженого іпотекою, незалежно від того, скільки їм куплено житла раніше. Така зміна понять буде на руку тим, хто прагне розширити свій житловий фонд. Справа в тому, що в КНР для покупця першої квартири первинний внесок по іпотеці вдвічі нижчий, ніж для другої покупця.
Рішення більш ніж своєчасне, оскільки боргова криза на ринку нерухомості, що розтягнулася вже на три роки, наприкінці першого півріччя пішла на другий виток. Непроста ситуація склалася навіть у найавторитетніших національних девелоперів. Найбільший у КНР забудовник Country Garden Holdings заявив про збитки вперше після виходу на біржу у 2007 році. Втрати 2022-го склали 6,1 мільярда юанів (близько 850 мільйонів доларів). Відома група Wanda повідомила, що їй не вистачає 200 мільйонів доларів, щоб розрахуватися за зобов’язаннями перед акціонерами.
Справді, забудовникам дуже важко знайти гроші на тлі тривалого падіння продажів. Тільки в червні збут 100 найбільших девелоперів КНР впав на 28,1 відсотка, і це за вкрай низької планки, заданої 2022-го. Тенденція на падіння продажів збереглася й у липні. Видання Caixin цитує визнання співробітника одного з державних девелоперів: “Липневі продажі склали лише 40 відсотків від квітневих”. У червні обсяг іпотечного кредитування в КНР знизився вперше з початку складання профільної статистики, що стало свідченням падіння споживчої активності на ринку житла.
Сектор нерухомості із суміжними галузями забезпечує близько 20 відсотків ВВП КНР. З початку року понад 100 китайських міст здійснили понад 300 заходів щодо стимулювання ринку нерухомості. Це зниження обсягу первинного внеску при купівлі квартир, скасування нижнього порога ставки за іпотекою для міст, де ціни на нерухомість падають понад три місяці поспіль, тощо.
Аналітики очікують, що держава в другому кварталі вживе ще низки заходів для підтримки ринку нерухомості. Так, 10 липня китайські забудовники вже отримали річне відстрочення на погашення боргів.
Відповідне рішення ухвалено Народним банком Китаю (Центробанком), щоб забезпечити нормальне здійснення будівельних проектів.
Що стосується сфери послуг, то в ній споживання простимулюють за рахунок розвитку внутрішнього туризму (за прогнозами, у 2023 році його обсяги вийдуть на 90 відсотків від докоронакризових показників), а також за допомогою подальшої популяризації спорту (відвідувачів дуже чекають у спортивних залах та на курортах ). Можна з упевненістю говорити, що популяризації спорту сприятимуть Універсіада, що проводиться нині в Ченду, і наступні восени в Ханчжоу Азіатські ігри.
Держкомітет КНР у справах реформ і розвитку, своєю чергою, закликав активніше розвивати ресторанний бізнес для підтримки споживчої активності в секторі послуг. Серед запропонованих заходів – проведення великої кількості кулінарних фестивалів, збільшення доступності ресторанів за рахунок розширення часу їхньої роботи, організації “ненажерних рядів” та ресторанних вулиць у міських районах.
Підтримано також ідею розвивати гастрономічний туризм країною, кожен регіон якої має своєю неповторною кухнею.
Влада підкреслила, що розвиток ресторанного бізнесу має супроводжуватися заходами щодо забезпечення високої якості їжі. Запропоновано посилити народний контроль приготування страв за рахунок широкого запровадження практики “кухня за склом”, коли будь-хто може побачити процес приготування замовленої ним страви. Сьогодні ресторанний бізнес вже є лідером за темпами посткоронакризового відновлення в сфері послуг. Так, якщо за підсумками півріччя сектор послуг у КНР показав зростання 6,4 відсотка, то ресторанний бізнес зріс на 15,5 відсотка.