Міська рада італійського міста Верона забрала в президента України Петра Порошенка звання почесного громадянина. Це сталось минулого тижня, коли більшістю голосів міські депутати скасували рішення дворічної давнини своїх попередників. Посол України в Італії Євген Перелигін назвав таке рішення «політичним», а депутатів, які проголосували – «маріонетками Путіна».  https://www.facebook.com/search/top/?q=yevguen%20perelygin

Вся справа розпочалась ще минулого року, коли за ініціативи молодіжного крила партії «Ліга Півночі» в регіоні Венето депутатом Віто Коменчіні був зареєстрований відповідний проект резолюції і під ним підписались майже всі представники партії «Ліга Півночі». Нагадаємо, що саме ця партія перемогла на місцевих виборах у Вероні.

На загальнонаціональному рівні партія «Ліга Півночі» перейменована в партію «Ліга» і її лідер Меттео Сальвіні сьогодні очолює одну з найбільш впливових інституцій країни – міністерство внутрішніх справ. Саме завдяки йому Італія останнім часом перебуває в складних стосунках з окремими країнами ЄС.

Причиною цьому стала жорстка політика щодо іммігрантів. Сальвіні фактично закрив порти Італії для прийому біженців з моря, як наслідок отримав жорстку реакцію не тільки партнерів ЄС, але й Ватикану.

Окрім цього, партія Сальвіні неодноразово хизувалась своїми проросійськими поглядами та закликала скасувати санкції проти Росії. Сам Сальвіні неодноразово їздив до Кремля та зустрічався з президентом РФ Володимиром Путіним.

Звання «почесний громадянин Верони» президент України Петро Порошенко отримав завдяки віднайденим в Україні картинам з музею міста Верони вартістю 16 млн євро. Тоді Прикордонна служба України та військова прокуратура провели спецоперацію, результатом якої було знайдено 17 картин Рубенса, Тінторетто, Пізанелло, Карото і Мантеньї, які мали бути переправлені до Молдови. За версією слідства, картини мали доставити до Росії, ймовірно для приватного колекціонера з Чечні.

Картини повернули веронському музею Кастельвеккьо, а Петро Порошенко отримав звання «почесного громадянина Верони». Окрім цього, українцям було забезпечено безкоштовний вхід в музей протягом минулого року.

Однак оновлена міська рада міста переконана, що рішення попередників було «поспішним та без громадської дискусії».  Депутати відкидають будь-яку залежність їхнього рішення від Кремля. Міський голова Верони Федеріко Збоаріна повідомив, що за скасування звання Порошенку «проголосували як опозиційні депутати, так і обранці з більшості».  https://www.ilgazzettino.it/nordest/verona/cittadinanza_onoraria_poroschenko_verona-3988657.html

В мерії Верони натомість мають свою версію того, кому і за що давати статус почесного громадянина міста. На їх думку це має бути той «хто дуже багато робить для міста». Віднайдення та повернення картин мабуть не настільки солідний жест, який вартує почесного звання главі держави, яка це зробила.

Колишній мер Верони Флавіо Тозі, який вручав президенту України звання почесного громадянина міста, оцінює жест України з повернення картин як той, що вартує високого визнання, оскільки картини з музею Кастельвеккьо повернулись до Італії за 6 місяців після викрадення, в той час як в аналогічному випадку для повернення картин з Нідерландів пройшло 6 років.

Рішення міськради Верони, на думку екс-очільника, «суто політичне» і це видно з оцінки виступу діючого мера перед голосуванням з позбавлення Порошенка статусу почесного громадянина Верони, де він жодного разу не згадав про повернення самих картин, натомість говорив про Донбас, протистояння США та поставки американської зброї до України.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email