Дональд Трамп після скандальної прес-конференції з Володимиром Путіним «отримав холодний душ» від американського політичного естеблішменту, і це при тому, що вони лунали як від республіканців, так і від демократів.

Історія американської політики не мала ще такого президента, який би у відкриту нападав на союзників по НАТО і при цьому обсипав симпатіями ворогів. Були різні ситуації: наприклад, Рузвельта звинувачували в тому, що він «піддався» Сталіну під час Ялтинської конференції 1945 року; Кеннеді вважали слабо підготовленим до саміту з Хрущовим у Відні 1961 р; і ще, Джорж Буш 2001 році в очах Путіна побачив «чесного та довірливого» політика.

З Трампом набагато серйозніше. Якщо попередники озвучували думку під впливом, так би мовити, чар російських політиків, Трамп пішов далі й поставив під сумнів американську юстицію та роботу національних «інтелідженс». Те, чим пишається США у всьому світі та що пропагує як основу демократії, поставлено під сумнів.

Республіканці зараз в незручному становищі, адже приходиться захищати свого боса за незграбні заяви. Це вже встиг зробити конгресмен, голова комітету з бюджету Палати представників США Пол Раян, який повідомив, що «Росія втрутилась у наші вибори, це зрозуміло, і сумніву в цьому немає».

Трохи згодом сам президент теж доводив тезу, що його неправильно зрозуміли. Однак для опонентів безвольна поведінка Трампа – це ще один аргумент в корзину безвідповідальності Дональда на головній посаді США.

Реальні проблеми у президента-Трампа настануть тоді, коли проти нього сформується критична маса з демократів та республіканців. Вже зараз видно, що досить значна частина республіканців почувається некомфортно від заяв президента. Це триває протягом останніх двох років.

New Yokr Times пише, що «республіканці були шоковані заявами Трампа». Партія фактично розділилася: хтось взявся критикувати президента, а були такі, хто намагався дати більш чіткі меседжі, які б захищали президента.

«Росіяни не є нашими друзями», – каже сенатор республіканець Мітч.

«Це найбільша помилка його (Трампа) президенства», – каже Нью Гінгріч, радник Трампа.

«Безчесна та пагубна поведінка проти демократичних цінностей», – сказав Міт Ромні, кандидат в президенти США від республіканців 2012 року та діючий кандидат до Сенату.

«Перше завдання американського президента – це захищати американців. Він знову забув про це і виборці мають дати цьому оцінку», – каже демократ Ерік Свалвел.

Проблема Трампа знову та ж сама – відношення до політики як до бізнесу. Якщо його хвалили за ініціативу та конкретні кроки щодо початку денуклеаризації Північної Кореї ( де жорстка позиція і безкомпромісність Трампа дали хороші плоди), то у відношенні до Путіна він проявив цілковиту слабкість, а його безкомпромісність кудись зникла, особливо тоді, коли вона напрошувалась в оцінці втручання Росії в демократичні вибори президента США.

Такий саме контраст відчули й європейські партнери по НАТО. Трамп хоче, щоб європейці збільшили видатки на оборону, однак тут є проблема, бо озброєння Німеччини сусіди-поляки можуть зрозуміти як негативний сигнал. Це може призвести до нової гонки озброєнь.

Очевидно, що країни ЄС не збільшували видатки на НАТО тому, що в сукупності всі платежі країн ЄС до НАТО перевищували платежі США. Окрім цього принципом НАТО є захист кожного члена Альянсу в разі загрози війни.

Трамп від самого початку свого президенства обрав тактику боротьби проти будь-яких об’єднань та союзів, тому й вивів США з NAFTA, критикував ЄС, хвалив BREXIT, пропонував окремим країнам ЄС особливі умови, якщо ті вийдуть з ЄС.

Росії теж хотів запропонувати особливий формат спілкування, разом з тим критикуючи опонентів-демократів за те, що вони спричинили кризу в стосунках з Кремлем. При цьому ні слова Трамп не згадав про анексію Криму, окупацію Донбасу російськими військами, дії Росії в Сирії тощо.

Американській публіці вдалось протверезити президента. В цьому видно всю красу і надважливу роль медіа.

Що буде далі?

Кремль буде очікувати. Трамп відбиватиметься від атак і може запустити чергову кампанію про «fake news» та «полювання на відьом». Чи вплине це на покращення стосунків з Росією? У швидкій перспективі ні, тому що всі дії президента США наштовхуватимуться на критику та конфронтацію Конгресу. Тому адміністрація президента працюватиме над пошуком нових механізмів, щоб продовжувати  непередбачувану політику Трампа.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email