Лісова галузь України пережила реформу й з початку року працює за новими правилами. Лісгоспи увійшли до єдиного ДП «Ліси України» та стали його філіями. Господарські та адміністративні функції підприємств галузі чітко розділені. Також одним з головних аспектів реформи стала реалізація необробленої деревини з липня 2021 року виключно через ліцензовані товарні біржі. Це зазначають науковці Київської школи економіки у своєму дослідженні «Вплив біржової торгівлі на розвиток ринку деревини в Україні».

Раніше більшість учасників ринку проводили операції купівлі-продажу за прямими контрактами за заниженими не конкурентними цінами. Від цього продавці недоотримували прибутки, а держава надходження до бюджету у вигляді податків. Також до реформи існувало близько 600 різноманітних електронних торгових майданчиків, які не відрізнялись своєю прозорістю, ефективністю, що призводило до створення корупційних схем.

З набуттям змін, коли реалізація ресурсу стала можлива виключно через ліцензовані біржі, всі торговельні операції проводять з чітким дотриманням законодавства та регламенту. Ринок став відкритим, прозорим та конкурентним. Завдяки цьому у процесі аукціонів формується справжня ринкова ціна за принципом попиту та пропозиції. Учасники торгів можуть вигідно придбати чи реалізувати сировину. Біржі запровадили низку сервісів, які спрощують як сам процес торгів, акредитації тощо, так і допомагають зорієнтуватися на ринку. Як приклад – відкриті модулі аналітики та індекси середньозважених цін, що сприяє бенчмарку та зростанню рівня прозорості.

Аналітики КШЕ відзначають, що впровадження торгів на ліцензованих товарних біржах збільшило дохідність лісових господарств на 70%, з 11,1 до 18,9 млрд грн.

«Запуск повноцінної біржової торгівлі деревиною є структурним елементом реформи українського ринку деревини. Біржова торгівля створює ряд стимулів для розвитку сектору через: встановлення уніфікованих правил торгівлі деревиною, оптимізацію процесу торгівлі, впровадження системи моніторингу дій учасників торгів, справедливе ціноутворення, зниження економічної доцільності тіньових схем продажу деревини та ін. Водночас ефективний біржовий ринок дозволяє посилити ефект від інших складових реформи лісової галузі. Зокрема, біржі розширюють потенціал використання інформаційної інфраструктури ринку для підвищення його прозорості. Це реалізується через синхронізацію біржових даних з електронною системою обліку деревини, Лісовим порталом та супутніми електронними сервісами («Ліс у смартфоні», «е-Сертифікат», «е-ТТН»). Крім того, розвиток біржової торгівлі взаємопов’язаний зі змінами інституційного середовища. Відокремлення функцій Держлісагентства полегшить проведення антимонопольної та антикорупційної політики в лісовій галузі», - йдеться у підсумку дослідження науковців КШЕ.

Print Friendly, PDF & Email