Навколо вакцинації проти грипу ходить безліч чуток – що через неї можна захворіти, або що вона не допомагає. Але насправді, вакцина від грипу абсолютно безпечна – у неї поміщений інактивований (неживий) вірус. Тому захворіти від вакцини не можна. А ось без неї – цілком можливо.
Неживий вірус, що міститься у вакцині від грипу, вчить імунну систему захищати наш організм. Правда, діє він не відразу. Для того, щоб не захворіти на грип, варто врахувати кілька факторів.
По-перше, вакцина проти грипу починає діяти не відразу, оскільки імунітет формується протягом двох-трьох тижнів. Цим і пояснюється, що щеплять від грипу зазвичай заздалегідь.
По-друге, з різних причин організм може виробити недостатньо антитіл після вакцинації. Або ж, у випадках, коли концентрація вірусу в крові дуже висока. Тоді вірус грипу навіть незважаючи на вакцинацію може вразити організм. Але в такому випадку, помічає Супрун, грип людини вакцинованого пройде, як звичайна застуда і без ускладнень.
Однак, в питанні вакцинації варто пам’ятати також і про протипоказання, які були визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. А саме – існує лише кілька протипоказань до вакцинації:
- За віком – зазвичай вакцини проти грипу протипоказані для дітей молодше 6 місяців
- Застуда, що супроводжується температурою вище 38-38,5 ° С
- Важка алергічна реакція (анафілактичний) на попередню дозу вакцини відома важка алергічна реакція на один з компонентів вакцини (наприклад, курячий білок).
- Захворювання, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (хіміотерапія у онкологічних хворих, при вживанні великих дох стероїдних гормонів, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет, при окремих вроджених імунодефіцитах).
Якщо протягом шести тижнів від вакцинації проти грипу розвивався синдром гієн-Барре (рідкісний стан, при якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з урахуванням всіх ризиків і переваг.