Основні фактори впливу на сучасний світовий процес традиційно окреслюються в межах техноглобалізації, швидкої зміни технологічних устроїв, збільшення розриву між країнами світу та збільшення економічного, соціального, культурного розриву між населенням всередині країн.

Зовнішні та внутрішні фактори- форматори зовнішньоекономічних процесів в кожній країні.

І зовнішні, з кожним роком, навіть місяцем, набувають особливого значення.

Непередбачені обставини (згадаємо Насіма Талеба з його «Чорним лебедем») вносять особливі корективи в геополітичні та геоекономічні світові процеси. Зовнішні обставини еволюційного характеру (пов’язані з розвитком суспільства, технологічними процесами, інтеграцією, тощо) та радикальні (обставини викликані війнами, природними катаклізмами, форм-мажорними обставинами).

Вірус COVID-19 «вдало» показав зміни та беззахисність більшості країн світу. Планета опинилась в певному завмерлому стані, з однаковими проблемами, та панічними настроями. Прогнозів та наслідків щодо подальшого світового порядку висвітлено уже достатньо, і з частиною з них можна погодитись. Ситуація в Китаї, не залежно від причин виникнення епідемії, призводить до майбутнього домінування країни, з позитивними результатами для неї у вигляді проведеного перепису населення, а відповідно, і встановлення контролю за мігрантами, практики жорсткого управління всім населенням, зростання цифрової економіки, де саме Китай стає світовим піонером цього руху. Зміни загального світового масштабу інших країн складно і уявити.

Переформатування фінансової системи, електронна економіка, онлайн навчання, зміни в процесах інтеграції (глобалізація розділяється, і процеси регіоналізації стають очевиднішими). Зменшення соціальних контактів і прискорення всього, що прогнозувалось для VIII технологічного устрою (2090-2130рр!), при якому, нагадаю, передбачається розвиток псі-технологій, біотехнологій, технологій, пов’язаних з мораллю та відповідальністю.

Ной Харарі зі своїм історичним підходом до майбутнього уже не здається таким фантастичним, і роботизація суспільства наближається швидше, емоції проходять, і контроль над ними можуть встановити все більше людей. А що робити нам, емоційним і живим?!

При таких процесах перспективи щодо виникнення нових професій, загострення питання масового безробіття, перепрофілювання набуває мега важливого значення. Враховуючи прогнози щодо зростання кількості населення Землі, а саме його майже подвоєння, в сучасних умовах стає очевидним, що відбудеться це ніяк не за рахунок Європи. Азійські країни на чолі з Китаєм займуть домінуючі позиції. Перебудова політичних устроїв теж невідворотна. Вірус змушує думати більшість, що диктаторський стиль управління дає позитивні результати на прикладі Китаю, а демократія призводить до безвідповідальності та неорганізованості (Італія).

В таких умовах режим самозбереження має спрацьовувати, інакше, невже, Європа знищується не лише географічно через потепління, рівень Світового Океану, затоплення, а і вимирає демографічно без, давно уже, природного приросту, тільки тепер іще прискореними темпами?!

Глобальне потепління, зима 2019-2020 була найтеплішою за всю історію Європи, з температурою на 1,4 градуса Цельсія вище, ніж у 2018-2019 роки. Причина беззаперечна — діяльність людини шкодить Планеті, флорі і фауні, самим собі. Благородно використовувати природні можливості (альтернативні джерела енергії, розподіл та переробка сміття, видобуток природних копалин, тощо) під силу не кожному, це вимагає волі відмовитись від певних благ, зекономити, в чомусь встановити заборону, що розбещеному населенню не до душі.

Тому, припущення про виникнення вірусів, катастроф як природного бунту проти діяльності людини- має право на існування. Самознищення, от що приходить на думку, або навіть самоочищення. Якщо допустити циклічність розвитку в усіх процесах, то який цикл в спіралі світового розвитку буде наступним? Він не може повторювати детально минулі, він буде видозмінений і вимагатиме швидкого реагування.

Якщо раніше місце країни в світових процесах визначалось її міжнародною спеціалізацією, то сьогодні наявність технологій, можливість управління інформаційним простором або швидке реагування на нього формує світових домінантів.

Чергове нагадування про необхідність вмикати режим самозбереження та виходити зі стану самознищення. Будьмо здорові!

Наталья Грущинская

Print Friendly, PDF & Email