Президент США Дональд Трамп під час телефонної розмови з російським диктатором Володимиром Путіним заявив, що процес мирного врегулювання війни в Україні триває “на повну силу” і сторони “наближаються до укладення угоди”. Попри оптимізм американського президента, хазяїн Кремля відхилив його вимогу про повне припинення бойових дій, погодившись лише на обмежене перемир’я щодо ударів по енергетичній та критичній інфраструктурі. Про це повідомляє The Financial Times
Розмова Трампа з Путіним відбулася на тлі загострення інших міжнародних криз. За кілька годин до цього зазнала краху угода про припинення вогню в Газі, укладена між Ізраїлем і ХАМАС за посередництва союзників Трампа та чиновників з адміністрації Джо Байдена. США завдали авіаударів по об’єктах хуситів у Ємені, що стало ще одним проявом зростання напруженості в регіоні.
Критики також звертають увагу на те, що позиція Трампа щодо України дала Москві додаткові важелі впливу. В останні тижні він неодноразово критикував президента України Володимира Зеленського та намагався чинити тиск на Київ.
“Путіну вдалося зробити невелику поступку Трампу, не поступившись насправді нічим”, – заявила екс-радниця Білого дому Фіона Гілл, яка займалася питаннями Росії під час першого терміну Трампа.
За її словами, Кремль чітко дав зрозуміти, що не збирається відмовлятися від своїх ключових вимог щодо припинення війни. Обіцянка Москви тимчасово припинити атаки на енергетичну інфраструктуру та працювати над угодою про морську безпеку в Чорному морі не є новим кроком, а лишень поверненням до попередніх домовленостей.
Експерти відзначають, що наполягання Трампа на швидкому укладенні угоди могло підбадьорити Путіна.
Сам Трамп визнав, що переговори з Путіним є складними.
Попри труднощі, прихильники Трампа наполягають на тому, що він “рухається в правильному напрямку”.
Однак критики зазначають, що в підході Трампа до міжнародної політики є суттєві недоліки. Макс Бергманн із Центру стратегічних і міжнародних досліджень вважає, що адміністрація Трампа недооцінює складність таких переговорів.
Деякі експерти також висловлюють занепокоєння щодо того, якими можуть бути подальші поступки Трампа перед Путіним.
Крім України, підхід Трампа до світових криз викликає занепокоєння і в інших регіонах. Наприклад, у Газі він спочатку проводив переговори з ХАМАС щодо перемир’я, але згодом різко змінив курс і підтримав військові удари Ізраїлю.
“Він більше стурбований тим, щоб відштовхнути наших союзників і партнерів, а це означає, що у нас буде менше впливу у світі. А якщо у нас менше впливу у світі, то ми не можемо укладати такі угоди, які він хотів би бачити” – зауважив колишній високопосадовець Держдепартаменту США.
Нагадаємо, спеціальний представник Дональда Трампа щодо питань України Кіт Келлог заявив, що Дональд Трамп доведе до завершення російсько-українську війну.