Переговори щодо припинення війни між Україною і країною-агресором РФ, які ведуть з обома країнами США, також містять питання тимчасово окупованих українських територій, ЗАЕС, а також доступу до портів. Про це 16 березня в ефірі CBS News повідомив спецпосланник президента США Дональда Трампа Стів Віткофф.
За його словами, США не обговорюють із РФ можливість припинення вогню в Курській області.
“Є регіони, на які, як ми всі знаємо, націлені росіяни. Є ядерний реактор, який постачає чимало електроенергії в Україну. З цим потрібно розібратися. Є доступ до портів. Є потенційна угода про Чорне море. Просто є так багато елементів для реалізації припинення вогню”, – сказав Віткофф.
Він зазначив, що “це дуже, дуже, складне припинення вогню, і всі прихильні до цього обговорення”.
Водночас зустріч з українською делегацією у Джидді Віткофф назвав “багатообнадійливою”.
“Я вважаю, що це все дуже, дуже гарні тенденції, і, сподіваюся, інформують про можливість найближчої мирної угоди”, – наголосив спецпосланник Трампа.
11 березня у Джидді (Саудівська Аравія) відбулися переговори України та США. Як ідеться у спільній заяві за підсумками зустрічі делегацій, США запропонували негайно запровадити 30-денний режим припинення вогню в Україні, Київ висловив готовність. Президент України Володимир Зеленський сказав, що це стосується “не лише ракет, дронів і бомб, не лише в Чорному морі, а також по всій лінії фронту”.
ЗМІ писали, що РФ може вимагати припинення постачання зброї в Україну як умову для припинення вогню.
13 березня помічник нелегітимного російського президента Володимира Путіна Юрій Ушаков заявив, що РФ не хоче припинення вогню на 30 днів. Він назвав ініціативу “нічим іншим, як тимчасовим перепочинком для українських військових”, тоді як РФ нібито прагне “довгострокового мирного врегулювання”.
Того самого дня в американському мінфіні заявили про готовність США запровадити максимальні санкції проти РФ. Введення жорсткіших обмежень проти Росії є частиною плану президента США Дональда Трампа щодо підготовки поля для успішних переговорів, додали у відомстві.
Путін 13 березня заявив, що Росія нібито за тимчасове перемир’я з Україною, але “є нюанси”, зокрема щодо Курської області РФ, де сили оборони України проводять воєнну операцію. Крім того, Путін вважає, що Україна може скористатися цими 30 днями, щоб провести “примусову мобілізацію”, підготовку мобілізованих підрозділів та отримати нові постачання зброї від Заходу.
15 березня Зеленський заявив, що Росія робить усе, щоб не допустити припинення вогню у війні проти України. “Путін уже затягнув війну майже на тиждень після переговорів у Джидді в Саудівській Аравії. І він затягуватиме її й надалі”, – зазначив український президент.
Того самого дня Зеленський сказав, що Україні невідомо повністю, що саме обговорювали Путін і Віткофф під час зустрічі в Москві пізно ввечері 13 березня. 14 березня Трамп схарактеризував переговори з Путіним як “добрі й продуктивні”, зазначивши, що є “шанс нарешті покласти край цій жахливій, кривавій війні”.