У суботу, 4 березня, о 15:00 у Пекіні відкриваються сесії Всекитайських зборів народних представників (ВСНП) та Народної політичної консультативної ради (НПКЗ). Парламент схвалить список кандидатів на старші посади у державі, затверджений раніше пленумом ЦК КПК. Головне завдання зборів законодавчих органів країни – забезпечити стабільність та економічне зростання КНР.
Тисячі делегатів з усього Китаю їдуть до Пекіна на щорічні збори, які розпочинаються у вихідні, і за ними уважно стежать, щоб зрозуміти, в якому напрямку може бути спрямована державна політика. Майбутня сесія завершиться у другій половині дня 11 березня.
Обговорюватимуться і реформи держорганів, намічені пленумом. На думку спостерігачів, йдеться про посилення партконтролю над апаратом уряду, переважно у ключовій сфері фінансів. Щорічна сесія парламенту Китаю проведе найбільші перестановки в уряді за десятиліття, оскільки глава КНР Сі намагатиметься зміцнити контроль на шляху відновлення економіки країни після COVID, суттєво оновивши уряд.
Близько 3000 делегатів зберуться у Великій залі народних зборів на захід від площі Тяньаньмень на перші Всекитайські збори народних представників (ВСНП) після закінчення епохи нульового COVID.
Захід найвищого політичного рівня затвердить нову економічну команду Сі, зазначають експерти.
Він також обговорить плани Сі щодо інтенсивної та широкомасштабної реорганізації державних та партійних структур, повідомили державні ЗМІ у вівторок після триденного засідання Центрального комітету партії.
Ймовірно, це спричинить ширше включення до партії міністрів Держради, зміцнюючи фокусування уряду КНР на сфері громадської охорони здоров’я та національної безпеки.
Уряд, ймовірно, встановить мету економічного зростання до 2023 року на рівні від 5 до 6%, щоб скоротити безробіття, стимулювати споживання та іноземні інвестиції на шляху епохальних реформ.
Главою уряду, як вважають, стане Лі Цян, голова Компартії у Шанхаї, який готовий стати новим прем’єр-міністром. Йому буде доручено управляти другою за величиною економікою світу, а інвестори вважають, що його міцні зв’язки з Сі дозволять йому проводити сприятливу для бізнесу політику.Перевага майбутнього прем’єра полягає в тому, що він фактично був начальником штабу при Сі, який очолював партію в провінції Чжецзян у 2004–2007 роках.
ВСНП затвердить нові особи у верхах основних економічних і регулюючих органів, включаючи Центральний банк, замінивши покоління лідерів, що йдуть, таких як прем’єр Лі Кецян, що йде у відставку, і економічний важковик, віце-прем’єр Лю Хе.
«Всекитайські збори народних представників стануть продовженням 20-го з’їзду партії і твердо втілюватимуть у життя ухвалені тоді партійні рішення, у тому числі приділяючи особливу увагу безпеці», — зазначає Альфред Ву, доцент Школи державної політики ім. Лі Кван Ю Національного університету Сінгапуру.
Парламентський з’їзд відбувається у складний для Китаю та світу час, коли глобальна економіка стикається із серйозними викликами та енергетичною кризою, спровокованою вторгненням російської армії в Україну.
63-річний Лі Цян, досвідчений партійний функціонер, стане першим прем’єр-міністром Китайської Народної Республіки, який ніколи не працював у центральному уряді. Але він добре зарекомендував себе раніше, сприяв різкій відміні локдаунів та інших обмежень через пандемію у грудні минулого року і неодноразово говорив, що «без вагань підтримує приватний сектор». Ван Фен, голова групи Ye Lang Capital з фінансового сервісу в Шанхаї, каже: “Він дасть місцевим бізнесменам більше свободи у зовнішній торгівлі і вимагатиме, щоб чиновники скоротили бюрократичні перепони”.
Дін Сюесян, колишній помічник Сі, який має стати головним віце-прем’єром, також прийняв найбільший у своїй кар’єрі виклик.
Конгрес, який зазвичай триває від одного до двох тижнів, почнеться з того, що Лі представить план роботи на 2023 рік, який, як очікується, буде зосереджений на стимулюванні економіки, що постраждала від трьох років обмежень COVID і спаду в секторі нерухомості.
«Ми будемо прагнути стимулювати зростання і мати у своєму розпорядженні для цього політичні інструменти, в основному за рахунок спрямування грошей на великі проекти», — сказав Reuters Сюй Хунцай, заступник директора комісії з економічної політики Китайської асоціації політичних наук.
Але все ж таки не ясно, як майбутній уряд поєднає послаблення антиковідної політики з довгостроковими цілями КПК, яка хоче, щоб Китай не залежав від закордону у сфері технологій, а також почав обрубувати надмірні прибутки магнатів великого бізнесу заради того, щоб скоротити величезний розрив у доходах.
Сі Цзіньпін планує відродити структуру у ЦК партії, яка стежить за фінансовим сектором. Центральна комісія з фінансової роботи була створена в 1998 році за голови Цзян Цземіня, але була розпущена в 2003 році. Якщо комісію, відновлять, вона сильно впливатиме на фінансову систему та кадрові призначення в ній, кажуть закордонні аналітики.
Головне завдання сесії парламенту – затвердити всі призначення на ключові посади, визначені на пленумі ЦК партії.
Щодо реформ держапарату, йдеться про зміну кадрів. Буде, напевно, реорганізовано і комісію ЦК із перевірки дисципліни. Це також важливо, адже боротьбу з корупцією Сі Цзіньпін пом’якшувати не збирається.