Зараз ми маємо нагоду спостерігати, як на тлі руйнування економіки та божевільного збідніння всіх без винятку (і бізнесменів, і звичайних людей), купка тих, хто дорвався до влади, показала себе у всій красі.

У когось у деклараціях знаходять крадені раніше предмети старовини і раритету; хтось декларує мільйони заощаджень, хоча до отримання владних посад не займався взагалі нічим; дехто  очолює систему банківського контролю і настільки не довіряє цій же системі, що всі свої заощадження зберігає або за кордоном, або в кеші. Багато з них, будучи ніким до 2014 року, навіть не розуміючи поняття «декларація», зараз перераховують доларові пачки.

Як переконаний керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, бум із заповненням декларацій викликаний не «патріотизмом» так званих декларантів, а тим, що Європа і США, судячи з усього, вдарили кулаком по столу і сказали: «Ви не хочете декларувати свої доходи: у вас або система не працює, або ви ліцензію не отримали, або щось не вмикається – ви боїтеся. Дочекаєтеся, і ми введемо проти вас персональні санкції».

«Саме цього вони забоялись, бо чудово розуміють, що відкритий ними в 2014 році ящик Пандори пройдеться по ним же набагато серйозніше, ніж це було з їх попередниками. Тому поспіхом і побігли декларувати все те, що «непосильною» працею за два роки «заробили», забрали, потягли, розділили», – вважає експерт.

Чому так багато кешу?

На думку спеціалістів «Публічного аудиту», по-перше, банківській системі після того, як її очолила (власне, розгромила) Гонтарева з командою не довіряють навіть такі грошові тузи як, Константіновський, брати Дубневичі, Демчак, Іванчук (депутати-лідери в деклараціях по готівці). Тому більшість зберігає гроші або в кеші, або в зарубіжних банках.

По-друге, чимало хто розглядає теперішнє е-декларування по суті як легалізацію доходів. Тобто, вони задекларували активи, здобуті незаконним шляхом, і таким чином начебто їх легалізували. Інший варіант – свідомо задекларували більше, ніж є насправді, з розрахунком на майбутній, ще не отриманий, але вже плановий корупційний дохід.

Якщо у випадку з депутатами-комерсами принаймні можна пояснити джерела їхніх доходів, то до інших, хто ще декілька років тому зводив копійку до копійки, а тепер є володарем маси нерухомості та інших активів, є багато запитань. І ставити їх повинні в першу чергу правоохоронні органи.

Для розуміння, подання завідомо недостовірних відомостей у деклараціях щодо майна, активів (будь-яких об’єктів, вартість яких можна підрахувати), тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

У першому випадку йдеться про накладення штрафу від 17 до 42,5 тис. грн за подання завідомо недостовірних відомостей, які серйозно відрізняються (на суму від 137,8 до 344,5 тис. грн). Треба сказати, це «найм’якше» покарання, бо в разі настання кримінальної відповідальності (ст. 366-1 КК України) можновладцям загрожує позбавлення волі на строк до 2 років. Для цього «всього-на-всього» треба, щоб зазначені в деклараціях відомості відрізнялися від достовірних на суму понад 344 тис. грн (на сьогодні це трохи більше $ 13 тис.). Судячи з кількості мільйонерів у владних стінах, такий «бар’єр» подолати буде нескладно.

Крім того, відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції» такого недобросовісного декларанта можуть відсторонити від служби аж поки суд не завершить розгляд відповідної справи.

Навіщо хочуть людей змусити декларувати доходи?

Пов’язаний із е-декларуванням ажіотаж, зрозуміло, викликав цунамі обурення в суспільстві. Тепер декларанти заявляють, що вимагатимуть того ж для людей. Мається на увазі нульові декларації для всіх громадян.

За останні два з половиною роки вся діяльність влади була спрямована на підрахунок заощаджень і вимивання їх за допомогою штучно роздутих цін на життя. Це і є основний джерелом збагачення нинішніх політиків.

«Тепер вони пропонують, щоб громадяни України також задекларували все, що у них є: всю нерухомість, грошові заощадження, цінні папери, у чому б вони не виражалися. Власне, так розпочнеться відлік динаміки заощаджень людей: вона буде або збільшуватися, або падати, що співставлятимуть із  офіційним доходом громадян», – прогнозує Гольдарб.

На його переконання, загалом у будь-якій розвиненій країні така система вважається розумною і потрібною. У нашій же державі все перетвориться в одну мету – перерахувати, аби потім відібрати

Власне, панове при владі все показовіше демонструють своє справжнє обличчя і те, що для них найцінніше. Як влучно підмітили журналісти, е-декларування вивело на поверхню всі цінності Майдану для тих, кого називають його «активістами». І це за два роки руйнувань у країні, смертей, розвалу економіки. Зараз ці панове, самі того не розуміючи, представили своє справжнє обличчя.

«Хочеться вірити, найближчим часом ми приймемо правильне рішення стосовно того, хто і як повинен керувати країною. Переконаний, всьому, що зараз відбувається, згодом дадуть оцінку», – резюмує Гольдарб.

Матеріал надано «Публічним аудитом»

Print Friendly, PDF & Email