Злиття і поглинання – так можна назвати час, в який зараз входить країна перед президентськими виборами. Як правило, гучні розслідування, публічне висвітлення корупційних справ відбувається за два тижні перед виборами, однак ми бачимо, що це стається за місяць до часу «Ч».

Журналістське розслідування команди Дениса Бігуса щодо нібито корупції та закупівлі контрабандою запчастин для української оборонки, де в поле зору потрапив заступник РНБО Гладковський, може зупинити рейтинг Президента України Петра Порошенка, динаміка зростання якого останнім часом була доволі високою.

Згідно останніх даних соціології, Порошенко обійшов свою головну конкурентку Юлію Тимошенко, але поки недосяжний для шоумена Володимира Зеленського. Журналісти головних героїв розслідування називають «друзі Порошенка» і називають компанії, які можуть належати до сфери впливу діючого Президента України, як от завод «Ленінська кузня». Однак це все слід буде довести в суді.

Крім цього, журналісти також засвітили ще одного героя сюжету, але не повідомили про нього нічого більшого, крім імені та інституції, яку він представляє. Це пан Шевченко з НАБУ. За словами журналістів, він є «агентом» антикорупційної інституції і нібито допомагав «хлопчикам» фігурантам оборудок, в роботі. Буде друга частина розслідування і, мабуть, там ми почуємо й про нього.

Зараз зрозуміло одне, під укіс піде репутація й самого НАБУ теж, якщо виявиться, що «агент» НАБУ має стосунок до корупційної схеми. Саму антикорупційну реформу й без того критикують, однак важливість її саме зараз є актуальною досі.

Тож чи зміняться рейтинги найближчим часом? Скоріш всього своє лідерство може закріпити Зеленський, який й так вирвався в лідери. Тимошенко теж може сподіватись на зупинку падіння свого рейтингу за рахунок зменшення зростання симпатій Порошенка. Та чи виб’є це його з боротьби за вихід в другий тур? Все можливо. Останнім часом неактивна кампанія Тимошенко заставляла задуматись, і є привід вважати, що вона чогось очікувала. І це сталось.

Чим відповість Банкова? А там лякали теж гучним розслідуванням по справі Лазаренка та можливої причетності Тимошенко до цього. Різниця між цією справою та тим, що оприлюднили журналісти Бігуса, є в ступені новизни: Лазаренко вже давно пройдена історія. Про неї в деталях писав колись журналіст Сергій Лещенко. Натомість справа «по оборонці» справляє набагато більший ефект, тому що в країні триває війна, Президент обіцяв «обрубувати руки тим, хто краде в армії», а тут така несподівана історія та ще й люди, які «входять до близького оточення Президента».

Фахових журналістів-розслідувачів небагато в Україні, і їм ця справа була відома, однак проблема була довести корупційні дії тих, хто створював корупційні схеми.

Припустимо Порошенко міг і не знати всіх деталей «розпилу», однак найбільше каміння полетить в його город, тому що він обіцяв карати за корупцію в армії. Звісно полетять голови, але найбільше випробування пройде судова система, реформою якої займались на Банковій останні 5 років і звітували про позитивні зміни. Саме покарання винних, а саме тих, хто став головним регулювальником корупційних схем, а не покарання стрілочників, покаже якість реформи. Ну що ж, почекаємо і подивимось, що буде далі.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email