Під час знакової зустрічі між президентом США Джо Байденом та лідером КНР Сі Цзіньпіном, останній заявив, що ситуація у відносинах між США й Китаєм не відповідає корінним інтересам двох країн та міжнародної спільноти. Країни повинні знайти правильний шлях уживання між собою.
За словами Сі, політика китайської партії та уряду є прозорою та має яскраві й чіткі стратегічні наміри. Китай планує й надалі проводити незалежну і мирну зовнішню політику, підтримуватиме систему ООН та міжнародний порядок;
“Ми всебічно сприяємо великому омолодженню китайської нації та модернізації за китайським зразком, продовжуючи брати за відправну точку реалізацію прагнення народу до кращого життя, неухильно проводити реформи та відкритість, сприяти побудові відкритої світової економіки”, – пише пресслужба МЗС Китаю.
Сі зазначив, китайсько-американські відносини не повинні бути грою, у якій одна зі сторін буде в програші, оскільки успіх країн є можливістю, а не викликом.
“Китай ніколи не прагнув змінити існуючий міжнародний порядок, не втручається у внутрішні справи Сполучених Штатів, а також не має намірів кинути виклик або замінити Сполучені Штати. Обидві сторони повинні дотримуватися взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва, а також спільно працювати над забезпеченням того, щоб китайсько-американські відносини розвивалися правильним курсом, не позіхаючи та не втрачаючи швидкості, не кажучи вже про зіткнення”, – додав лідер КНР.
Сі підкреслив, що питання щодо Тайваню, є ядром корінних інтересів Китаю, фундаментом для основи китайсько-американських відносин й червоною лінією, яку не можна перетинати. Пекін прагне стабільності в Тайванській протоці, однак незалежність Тайваню не сумісна з цим.
“Вирішення тайванського питання є справою самих китайців і внутрішньою справою Китаю. Спільним бажанням китайського народу та китайської нації є збереження єдності та територіальної цілісності батьківщини. Той, хто хоче відокремити Тайвань від Китаю, йде проти національної справедливості Китаю, і китайський народ ніколи не погодиться на це!”, – підкреслив він.
Сі зазначив, що Комуністична партія Китаю підтримує свободу, демократію й права людини, однак “Сполучені Штати мають демократію американського типу, а Китай – демократію китайського типу”.
За словами голови КНР, демократична система не є досконалою, однак розбіжності повинні бути обговорені за умови рівноправного обміну думками.
“Сі Цзіньпін зазначив, що США займаються капіталізмом, а Китай – соціалізмом, і обидві сторони йдуть різними шляхами. Ця різниця є не тільки сьогодні, але й буде існувати в майбутньому”, – зазначив він.
Голова КНР також зауважив, що США і Китай є країнами з різними історіями, культурами та соціальними системами й в майбутньому вони також матимуть розбіжності, однак це не повинно бути перешкодою в розвитку їх відносин.
Байден, зі свого боку, заявив, що США не мають наміру вступати в конфлікт з Китаєм, а також “відмежовуватись” від країни, або ж перешкоджати її економічному розвитку.
“Байден зазначив, що те, як розвиватимуться американо-китайські відносини, має вирішальне значення для майбутнього напрямку розвитку світу. США і Китай несуть спільну відповідальність за те, щоб показати світові, що США і Китай можуть впоратися зі своїми розбіжностями, уникнути і не допустити переростання непорозумінь і прорахунків або напруженої конкуренції у конфронтацію чи навіть конфлікт”, – зазначає МЗС КНР.
Сторони, як пише Пекін, домовились:
- ефективно використовувати спільну американсько-китайську робочу групу для вирішення низки питань;
- підтримувати гуманітарні обміни;
- розширити міжлюдські контакти у всіх сферах між двома країнами.