Сьогодні президент Росії Володимир Путін торкнувся теми транзиту газу через Україну після закінчення будівництва газопроводу «Північний потік-2». Після зустрічі з прем’єр-міністром Болгарії він заявив, що Росія не збирається припиняти транзит газу через ГТС України. В принципі, про це і раніше заявляли в Росії. І іншого Путін заявити не міг, так як збереження транзиту є однією з умов канцлера Німеччини Меркель, яка не виявляє намірів відмовлятися про цього вигідного для Німеччини і Росії проекту.

Проблема в іншому. Ні Меркель, ні Путін не говорять про гарантії достатнього обсягу транзиту російського газу через Україну в Європу. А це ключове питання. «Скільки буде по ньому поставлятися — питання. Скільки ми збережемо транзиту через Україну, а ми готові зберегти український транзит — теж питання, скільки буде потрібно нашим споживачам зараз і на найближчу перспективу», — сказав Путін. Україну категорично не влаштовує пропозиція Росії про транзит через територію країни 10-15 млрд кубометрів газу в рік з 2020 року, як це раніше запропонував глава «Газпрому» Олексій Міллер. Про це ще 11 квітня журналістам заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик.

«Вони залишать 10-15 млрд кубометрів і будуть прокачувати їх через Україну — але наша країна не піде на такі обсяги», — заявив Насалик.

Для порівняння — транзит російського газу через Україну в 2017 році склав 93 млрд кубометрів — це рекордний показник з часу запуску «Північного потоку» в 2011 році. За результатами першого кварталу 2018 року транзит газу зменшився до 20,1 млрд кубометрів, що на 3,1 млрд кубометрів, або на 13,3%, менше, ніж за перші три місяці минулого року. Але і тут в річному обчисленні маємо близько 80 мільярдів кубометрів на рік.

Очевидно, що 10-15 млрд. — це знущання і подачка, яка не вигідна Україні. Рентабельним транзит починає бути при загальному річному обсязі в 40 млрд. кубів. А щоб нормально заробляти, потрібно 60-100 млрд. При «Північному потоці-2» це нереально. Щоб там не говорили Путін і, на жаль, Меркель.

Print Friendly, PDF & Email