Про ХХ з’їзд компартії Китаю та промову Сі Цзіньпіна Громадське радіо говорило з журналістом Олексієм Ковалем.
Про війну в Україні
Олексій Коваль: Ювілейний ХХ з’їзд компартії Китаю відбувається в період великих світових змін. Проходить він раз на 5 років. Це порядок денний на наступний цей період. Тож він дуже важливий. Всім цікаво дізнатися, яка позиція Китаю щодо України. Саме від з’їзду буде залежати, що ми будемо мати найближчим часом.
Промова Сі Цзіньпіна тривала 2 години. Її важко переказати коротко. Для нас головне — Китай зрозумів, що світ змінився. В доповіді було багато сказано про виклики, які чекають сучасний світ. Про те, що миру та спокою у світі стало менше. Про війну Росії проти України він не згадав, але дав зрозуміти, що він проти війни. Це важливо. Було сказано, що світ стикається з турбулентністю, нестабільністю, війною, планами одних держав домінувати над іншими. Говорилося про повернення на міжнародну арену політики сили, коли одна держава диктує іншій державі як їй жити. Це все натяки. Всім зрозумілий загальний контекст — війна в Україні.
• Сі Цзіньпін сказав, що війна — це неприпустимо. Вона загрожує розвитку всього людства. Він зазначив, що Китай підтримує територіальну цілісність України. Але прямого засудження Росії не було.
Про Тайвань
Олексій Коваль: Тема Тайваню теж актуальна для цього з’їзду. Причина — дії США. Заяви Байдена про те, що у випадку конфлікту Сполучені штати вже не будуть стояти осторонь, а безпосередньо втрутяться в конфлікт. Головний меседж — Китай продовжує наполягати на мирному об’єднанні з островом. Завдання «завоювати» не стоїть. Китай чітко розуміє, що якщо піде силою, то більшість тайванців будуть проти. Китай вважає, що Тайвань — територія Китаю, і розв’язувати це питання має тільки Китай. Без втручання інших країн.
Про Росію
Олексій Коваль: Думаю, що розумні росіяни (якщо такі є) винесуть із досвіду Сі Цзіньпіна те, що їх лідер (Путін) фактично прогаяв 20 років свого правління, щоб якось змінити Росію. Він зробив її гіршою. Сі Цзіньпін за 10 років країну покращив. На президенство він йшов вже з планом розвитку. Урок Китаю для Росії полягає саме в цьому.