Автомобільна промисловість є одним із ключових секторів економіки Китаю у рамках масштабної індустріалізації та модернізації, розвиваючись швидкими темпами останні 10 років. "Золоте десятиліття" автопрому Китаю ознаменувалося стрімким скороченням дистанції у технологічності та інноваційності між провідними західними та китайськими моделями.

Однак сфера розробки електромобілів Китаю як окремого напрямку в автопромисловості протягом кількох останніх років вирвалася у лідери не лише Азії, а й усього світу.

В області створення електромобілів Китай досяг видатного результату, напередодні взявши нову висоту: одразу три китайські компанії-гіганти - компанії Changan, Huawei і CATL - представили перший в Китаї продукт під новим брендом Avatr - елітний електричний кросовер Avatr 11. Новинка об'єднала в собі найпередовіші технології китайського автопрому, в тому числі акумулятор на 700 км і потужну начинку, що дозволяє розганятися до 100 км/год лише за 4,0 секунди.

Експерти зазначають, що китайські електромобілі вже безпосередньо конкурують із найкращими брендами світу, багато в чому випереджаючи ключових конкурентів на ринку США та Західної Європи. Історія створення Avatr 11 та його родовід вкрай незвичайні через альянс компаній, які заснували його.

Avatr 11 - перлина китайського автопрому

Новий бренд – спільне підприємство провідної світової компанії з виробництва акумуляторів для електромобілів CATL, китайської компанії Chang'an Automobile, державного гіганта, заснованого в 1862 році, та Huawei, провідної телекомунікаційної компанії КНР. Бренд китайських електромобілів NIO також був задіяний, але вийшов з проекту в 2020 році. Спочатку Avatr називався просто Changan Nio. З 2018 року, коли було засновано компанію, частка Nio знизилася з 50% до трохи менше 1% за рахунок нових раундів фінансування.

Архітектура, що лежить в основі Avatr 11, називається CHN і була розроблена спільно Changan, Huawei та CATL спеціально для цього бренду. Потужність моделі походить від установки з двома двигунами, розробленої Huawei, що має назву DriveONE. Ця повнопривідна система складається з переднього двигуна потужністю 195 кВт і заднього двигуна потужністю 230 кВт із загальним обертаючим моментом у 650 Нм.

Це дозволяє автомобілю розганятися з 0 до 100 км/год за 3,98 секунди.

Електродвигуни отримують енергію від поставлених CATL потрійних літій-іонних акумуляторних батарей CTP (cell-to-pack). Вони доступні потужністю 90 кВтг із запасом ходу 555 км та потужністю 116 кВтг із запасом ходу 680 км.

Акумулятор побудований за технологією 750 В та пропонує швидку зарядку із запасом ходу до 200 км за 10 хвилин в ідеальних умовах.

Це перший автомобіль на ринку, оснащений Huawei Inside – комплексним рішенням Huawei для розумних автомобілів. Компанія заявляє, що 2000 інженерів працювали з Huawei над розробкою AVATRANS - системи допомоги водінню. Він дозволяє керувати автомобілем самостійно у всіх сценаріях, включаючи шосе, місто та паркування.

Інформаційно-розважальна система забезпечується плаваючим 15,6-дюймовим центральним екраном, система, очевидно, є HarmonyOS, що поставляється Huawei. Передній пасажир та водій мають додаткові екрани прямо перед собою, а єдині фізичні кнопки знаходяться на дверях для керування склопідйомниками та сидіннями з електроприводом.

Моделі різної комплектації коштують від 52 000 до 60 доларів.

Існує обмежена версія у 500 одиниць під назвою Avatr 011, яка коштує 88 850 доларів, – єдиний варіант кольору для цієї версії – чорний.

Компанія Avatr підписала довгостроковий контракт про стратегічне співробітництво з BP щодо розвитку інфраструктури високошвидкісної зарядки для своїх автомобілів. План полягає в тому, щоб побудувати 100 станцій швидкої зарядки в 19 містах Китаю до кінця 2023 року. Станції спроможні заряджати 480 кВт, розділених між двома автомобілями, забезпечуючи стабільні 240 кВт на автомобіль.

Позашляховик також оснащений багатьма іншими вражаючими технологіями. Наприклад, він оснащений складною інтелектуальною системою водіння, що включає 34 різні датчики, у тому числі 3 датчики LiDARS, що дозволяє керувати автомобілем за допомогою помічника на шосе та невеликих дорогах. Серед ключових функцій – допомога при зміні смуги руху, розпізнавання сигналів світлофора та виявлення пішоходів.

Китайські електромобілі світового класу

Як продукт трьох висококонкурентних брендів, китайський електромобіль Avatr 11 має унікальну технологічну платформу. Однак він виходить на високий конкурентний китайський ринок електромобілів, який вже зараз переповнений вкрай технологічними моделями. За останні кілька місяців у Китаї було запущено низку нових моделей, у тому числі електромобіль ES7 від компанії NIO, електричний позашляховик L9 від компанії Li, електромобіль M7 від AITO та електричний позашляховик G9 від XPeng.

Виробники нових китайських авто відкрито порівнюють свої автомобілі з провідними зарубіжними моделями розкішних позашляховиків, зокрема BMW X3, Mercedes-Benz GLS і Rolls-Royce Cullinan. Так, при запуску китайського електромобіля Li L9 генеральний директор Ло Сюн заявив: "Ми зовсім не боїмося Rolls-Royce Cullinan", а генеральний директор компанії XPeng порівняв китайський електромобіль XPeng G9 з Porsche Cayenne.

Експерти ринку зазначають, що багато в чому це не порожня бравада і хвастощі. Протягом кількох останніх років Китай зробив справжній ривок у розробці та виробництві передових моделей автомобілів.

Вибухове зростання китайського ринку електрокарів

У 2020 році продаж електромобілів у світі зріс на 43%, при цьому 41% продажів EV за рік припав на Китай — він лише на 1% відстав від Європи. Загалом у Китаї у 2020 році було продано 1,3 млн електромобілів. Хоча у 2020 році в Європі вперше з 2015 року було продано більше електромобілів, ніж у Китаї, Китай все ще залишається найбільшим ринком серед країн.

За оцінкою UBS, до 2030 року 3 з 5 нових автомобілів на китайських дорогах будуть електрокарами. За даними Bloomberg, у листопаді продаж електромобілів у Китаї зріс на 18%, при цьому загальний продаж автомобілів за рік впав на 13%.

Головна модель, що продається в Китаї, при цьому зовсім не Tesla, а автомобіль Hongguang Mini EV, який виробляє SAIC-GM-Wuling Automobile - спільне підприємство китайських компаній SAIC Motor і Wuling Motors і американської General Motors. Виробник позиціонує компанію як «народний автомобіль для повсякденного використання», його стартова ціна - 28 800 юанів (близько $4485). Повного заряду вистачає на 120 км, і в січні 2021-го це був автомобіль, що найбільше продається в світі. Причому, як пише Bloomberg, автомобіль користується особливою популярністю у молоді та жінок.

Фактично, з ціною близько 59 322 доларів США китайський електричний позашляховик Avatr 11 безпосередньо конкурує з розкішними німецькими брендами з більш ніж столітньою історією, включаючи BMW iX3 та Mercedes-Benz EQC, які продаються в роздріб приблизно за такою ж ціною.

Є одна проста причина великої впевненості китайських брендів електромобілів: швидке зростання ринку та новизна технологій створили оптимальні умови для експансії розкішних китайських електрокарів. Ця впевненість не марна: інтелектуальні системи розроблених у Китаї нових авто, такі як система XPILOT 4.0 у китайському електромобілі XPeng G9, вважаються більш досконалими, ніж системи керування західними моделями, таких як Audi e-tron.

Податкові пільги та дешева електрика

Крім політичної підтримки автомобільних компаній з боку уряду КНР, продаж китайських електромобілів також значно виграє від низьких цін на електроенергію для пересічних споживачів.

Згідно з місцевим звітом, у 2019 році ціна на електроенергію для мешканців Китаю була другою найнижчою серед 28 країн із наявними даними із середньою ціною 0,08 дол. за кіловат-годину (кВтч). Середній тариф на електроенергію у житлових приміщеннях становить близько 0,15 дол. за кВтг, а в Німеччині — близько 0,33 дол. за кВтг.

Нове китайське визначення розкоші

На даний момент китайські електромобілі знаходяться на піку популярності. На новому рівні ігрового поля повністю електричних транспортних засобів китайські виробники визначають свою власну нову еру розкоші з інноваційними технологіями водіння (які виробляються Huawei) і висококонкурентними автомобілями та акумуляторами (виробленими CATL), і конкурують, і навіть перевершують стандарти розкоші, що надаються брендами США та Західної Європи.

При цьому презентація елітного електрокара Avatr 11 є найкращим підтвердженням та ілюстрацією досягнень та прогресу Китаю в одній із найінноваційних та найтехнологічних галузей автомобілебудування.

Print Friendly, PDF & Email