В середині серпня Лукашенко замінив прем’єр-міністра, чотирьох його замів та чотирьох міністрів. Новим главою Уряду став Сергій Румас, який до цього очолював Банк розвитку. Фактично замінено весь фінансово-економічний блок управління.

Заміна ключових міністрів відбулась на тлі не зовсім теплих відносин з Росією. Зокрема 10 серпня Лукашенко поведінку східного сусіда назвав «варварською». «Вони від нас вимагають чогось, якби ми були васали, натомість своїх обов’язків перед нами виконувати не хочуть», – сказав президент Білорусі.

Причини для обурення є, бо Росія закриває кордон для білоруських продуктів, або накладає додаткові податки на них. Так склалось зокрема з так званими «податковими маневрами» в нафтовій сфері Росії, внаслідок яких економіка Білорусі втратила $300 млн.

«Податкові маневри» в нафтовій сфері Росія ввела самостійно і це при тому, що між РФ та Білоруссю існує єдиний ринок нафтопродуктів.

Єдиний ринок двом країнам – вигідна справа, оскільки білоруський бензин Росія імпортує через неможливість забезпечити свій ринок продуктом власного виробництва. Крім цього, білоруси заробляли непогано на реекспорті російської нафти до Європи.

В чому причина такої «любові на відстані» ми запитали в політичного експерта Олександра Колтунова: «Реакція Росії цілком прогнозована, тому що Білорусь стає більш самостійною в прийнятті рішень без оглядки на свого партнера та «старшого брата», як каже Олександр Лукашенко. Якщо до 2013 року ми були залежні від РФ, зараз це змінюється. Скасування санкцій ЄС та США відкрило для Білорусі великі можливості для поглиблення торгово-економічних зв’язків з ЄС та США. Це, звісно, дратує Росію, тому що ми в них не питаємо дозволу на це».

Білоруські чиновники заявили, що ситуація, що склалася призведе до неможливості функціонування єдиного ринку нафтопродуктів в Євразійському економічному союзі, через появу «непропорційного ринку палива», коли в Білорусі воно виявиться набагато дорожче, ніж в Росії і буде витіснятися з місцевого ринку російськими нафтопродуктами.

Тепер повернімось до оновлення в уряді Білорусі. Відбулась заміна старих на нових. Старі себе не виправдали, навіть могли сперечатись з «бацькою», і це його дратувало. Звільнення через так звану «п’янку» лише причина аби дати рух відставці та підсилити авторитет президента, який, так би мовити, не потерпить слабинок в дисципліні. Натомість молоді, які отримали солідний кар’єрний ріст, будуть більш слухняні та дисципліновані.

Оглядачі відзначають, що новоспечений глава уряду націлений на більшу і глибшу нормалізацію з ЄС. Мабуть Лукашенко починає розуміти, що поведінка «старшого брата» непрогнозована та егоїстична, тому шукає альтернативних шляхів підсилення контактів в Європі.

Економічні зв’язки Білорусі з ЄС зміцнюються. Торгово-економічний баланс між країною та ЄС займає друге місце після Росії. На ЄС припадає майже 30% білоруського експорту. Білоруський МАЗ, зокрема, працює над спільними проектами з MAN та Mercedes, білоруські вагони вже курсують залізницею Норвегії. Та ще й шведська IKEA дуже цікавиться деревообробною галуззю Білорусі.

Зі свого боку ЄС теж показує позитивні кроки в бік Білорусі. На вересень цього року передбачена чергова зустріч щодо спрощення візового режиму з ЄС. Переговори щодо лібералізації візового режиму та реадмісії розпочались 2014 року. Остання зустріч з цих питань була в 2017 р. в Мінську. В червні з візитом до Мінська навідався єврокомісар з політики сусідства та розширення ЄС. Він відзначив, що процес можна було б прискорити.

Проте Білорусь поки вважають авторитарною державою, де свобода слова ще не є якісною. Так 7-8 серпня в Білорусі затримали близько 20 журналістів, яких звинувачують в несанкціонованому доступі до даних інформагентства «БелТА». Рада Європи миттєво відреагувала на це та «висловила стурбованість» і закликала до «прозорого та швидкого розслідування». https://dt.ua/WORLD/rada-yevropi-zaklikala-rozsliduvati-areshti-zhurnalistiv-u-bilorusi-285046_.html

Зміни в Уряді Білорусі можуть нести жест відкритості до ЄС та заклик до глибшої економічної прагматики. Крім цього, ЄС вимагатиме від Мінська послабити тиск на опозиційні ЗМІ та політиків, які критикують режим Лукашенка. Де межа поступок «бацьки» в обмін на поглиблення вигідної торгово-економічної співпраці та як далеко відійде останній диктатор Європи – поки невідомо. Однак загравання на два фронти вже стало доброю традицією, яка позитивно відбивається на економічних процесах країни.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email