Кожного дня по всій країні здійснюється біля 1,5 мільйона поїздок на таксі, 300 тисяч з яких – по Києву. І цей ринок зростає щороку на 10%. Він почав стрімко змінюватися у 2016 році, після появи на ньому технологічних сервісів на кшталт вітчизняного Уклон чи західних Uber та Bolt. Спрощення комунікації між водієм та пасажиром, а також оптимізація всіх бізнес процесів суттєво скоротили витрати перевізників. Окрім того, завдяки он-лайн додаткам влаштуватися водієм таксі стало значно простіше. Розвиток ринку посилив конкуренцію, на сьогодні ринок став саморегульованим, пропозиція корелюється з попитом і будь-який пасажир має змогу обирати послугу відповідно до своїх очікувань та гаманця. Сукупність усіх цих факторів сприяла зниженню середньої ціни на проїзд у таксі, що не може не тішити пересічних українців, проте з іншого боку знайшлося і невдоволені…
Хто і чому протестує?
14 вересня 2020 14 вересня об 11.00 в УНІАН відбулася прес-конференція на тему: «Стан автотранспортної галузі України на грані економічного краху. Які термінові рішення повинна прийняти влада?».
Хоча захід було присвячено проблемам вантажних перевезень, основні питання несподівано було адресовано спікерам організацій таксистів, які раптово приєднались до прес-конференції.
На переконання представника Української таксомоторної асоціації та профспілки таксистів на ринку пасажирських автоперевезень невирішеним залишається питання стосовно забезпечення рівних умов роботи усім суб’єктам господарювання. Основною проблемою для ринку на їх думку є нерівні умови конкуренції, зниження безпеки та якості перевезень.
Також спікерами було визначено три основні завдання сьогодення:
- боротьба з нелегальними перевезеннями (слід активізувати роботу правоохоронних та контролюючих органів та місцевих держадміністрацій, щоб унеможливити «нелегальні перевезення»).
- саморегулювання галузі;
- професійна не компетентність водіїв галузі.
Також учасники конференції заявили, що планують провести Форум автомобілістів та попередили, що готують всеукраїнський страйк, якщо влада до них не дослухається. Одна з головних «погроз» – зупинка всього автомобільного транспорту України.
Питання «ребром»
Відомо, що на сьогоднішній день на ринку таксі України задіяні більше 200 тисяч водіїв, з яких біля половини використовують таксі як додатковий заробіток, а ліцензованим тобто легальним таксистами є менше 15 тисяч. Нам відомі сотні історій про громадян, що опинилися в скруті, і змогли пережити тяжкий фінансовий стан саме завдяки підробітку за кермом, то ж чи повинні вони втратити роботу?
За словами Андрія Антонюка лідера Української таксмоторної асоціації, до приходу іноземних компаній, кількість поїздок в м Київ сягала 1 млн в день, при цьому було 25 тисяч водіїв і близько 400-500 диспетчерських служб. Коли прийшли посередники, кількість поїздок залишилась та сама. При цьому слід розуміти, що це прийшов не інвестор, а саме посередник і ввів програмне забезпечення, якого в Україні мала. Проте в результаті вийшло так, що українські компанії мають платити податки тут і дотримуватися всіх законів. А от іноземні компанії прямо говорять пасажирам «ми ні за що не відповідаємо». А ви, таким чином, погоджуєтеся, що в разі чогось ваша максимальна компенсація – це 500 в євро, якої ви будете домагатися у суді в Голландії чи іншій країні.
Василь Попік, керівник профспілки таксі також прокоментував запитання, стверджуючи, що сьогодні в реєстрі Укртрансбезпеки числиться 15-20 тисяч автомобілів.
«Лише вони мають право працювати. А втратить роботу хто? Нелегали? То нехай легалізуються, платять податки і вперед!», – зазначив він.
Прокоментувати ситуацію з таксі ми попросили речника ГС АВП, Олександра Дяченка.
Перш за все страйку таксистів не буде. За словами спікера Асоціації відповідальних перевізників Олександра Дяченка, ініціатори страйку, які називають себе представниками ринку таксі, насправді використовують захід Міжнародних автомобільних перевізників, аби привернути увагу до своїх організацій. На сьогодні немає причин для страйку таксі, тому 8 жовтня всі служби таксі працюватимуть як завжди.
Щодо звинувачень у погіршенні якості та небезпечності сучасного таксі, ми так і не змогли знайти ані статистики, а ні офіційної інформації, що б підтверджувала зазначені тези. На практиці будь-який пасажир може особисто перевірити те, що сучасне таксі надає автомобілі найрізноманітнішої якості: від найдешевших – до преміум класу. Залежно від якості послуги, змінюється і ціна, але в цілому українське таксі одне з найдоступніших в Європі. Цього вдалося досягти завдяки конкуренції великої кількості служб і вільному доступу на ринок нових водіїв.
Звісно, що ситуацію з водіями нелегалами слід вирішувати, однак замість полювання на «підвезунів», як цього вимагають деякі організації, слід створити умови коли легально працювати буде вигідно. каже пан Дяченко.
Що пропонує влада
Наприкінці серпня, Міністерство інфраструктури, оприлюднило проект закону, що має легалізувати працю більшості водіїв таксі. На відміну від діючого регулювання (яке не виконують 95% водіїв) за новим законом працювати легально має бути просто та дешево.
Як пояснює Олександр Дяченко, будь-який законопроект, який реально легалізує роботу водіїв таксі, дозволить залучити додаткові кошти в бюджет, адже сьогодні 95% водіїв не платять нічого. Законопроект оприлюднений МІУ, дозволить щорічно збирати до 800 мільйонів гривень на рік, що в перерахунку на одного водія складе 417 гривень плати на місяць. Такий податок здатний платити будь-який таксист, при цьому не підвищуючи вартості поїздки для пасажирів.
Що відбувається насправді?
Дерегуляція таксі та зменшення податків на перший погляд вигідна будь-якій службі таксі, однак на практиці це не так. Як ми з’ясували, від розміру податків залежить середня вартість поїздки. У підвищенні середньої вартості поїздки в таксі безпосередньо зацікавлені представники дорогого сегменту таксі.
«Тобто, якщо дешеві служби таксі будуть змушені піднімати тарифи через зміни законодавства, дорогому таксі буде легше з ними конкурувати. Наприклад, столичне ТОВ Еліт таксі, співзасновником якого є один з ініціаторів страйку керівник Української таксомоторної асоціації Андрій Антонюк, мало, що може протиставити популярним онлайн сервісів замовлення таксі, які також надають автомобілі преміум класу, але якщо сервіси будуть заборонені або їх роботу сильно ускладнити державне регулювання , ціна тих послуг для пасажирів вже не буде такою доступною», – підсумував Спікер Асоціації відповідальних перевізників.