Війська РФ застосовують секретну зброю, намагаючись порушити передачу даних Starlink в Україні. Про це у вівторок, 18 квітня, повідомляє The Washington Post з посиланням на секретну доповідь американської розвідки, що є у розпорядженні видання.

Зазначається, що Росія місяцями експериментувала зі своїми системами радіоелектронної боротьби Тобол, намагаючись позбавити ЗСУ зв'язку.

У документі повідомляється, що програма, "нібито розроблена для захисту супутників Кремля, може бути застосована для атаки на супутники, які використовують його супротивники".

У компанії SpaceX, якій належить Starlink, відмовилися від коментарів. Однак, видання нагадало, що Ілон Маск коротко прокоментував спроби Кремля атакувати цю технологію, зазначивши, що хоча Starlink продемонстрував свою стійкість до таких спроб "глушіння і злому", росіяни, схоже, активізують свої зусилля.

У свою чергу представник Міністерства оборони України Костянтин Жура заявив, що в Києві знають про зусилля Москви і "вживають заходів для їхньої нейтралізації".

Посольство Росії у Вашингтоні не відповіло на запит про коментар.

Видання нагадує, що Starlink виявились життєво необхідними для українських військових, які покладаються на них для зв'язку на полі бою та передачі розвідувальних даних. Оскільки російські війська виводять із ладу інші засоби зв'язку, зокрема радіостанції та мобільні телефони, але супутникові сигнали важче перебити.

Залишається незрозумілим, чи були перебої в роботі Starlink, про які повідомлялося в Україні, результатом російських експериментів із Тоболом чи іншими засобами глушіння, наприклад, Тирада-2.

Українські війська повідомляли про порушення зв'язку у жовтні, коли вони просувалися до російських позицій під час успішних контрнаступів на півдні та сході. Тоді було припущення, що SpaceX обмежила доступ до інтернету в цих районах, щоб росіяни не могли користуватися ним.

Аналітики виявили щонайменше сім комплексів Тобол у Росії, всі вони розташовані поряд з об'єктами, які використовуються для відстеження супутників.

Хоча розміщення Росією комплексів Тобол по всій країні може свідчити про те, що вони використовуються в оборонних цілях, три об'єкти, про які йдеться в оцінці американської розвідки – один під Москвою, один поблизу Криму та ще один у Калінінграді – є найближчими до України, що робить їх придатними для атаки українських засобів зв'язку.

Print Friendly, PDF & Email