Верховна рада ухвалила закон, яким дозволяється трансплантація органів після смерті донора при умові, що він дав письмову згоду на трансплантацію.
Відповідного законопроект був ухвалений 255 голосами на засіданні у четвер.
Законом передбачається презумпція незгоди – матеріал для пересадки може бути отриманий з тіла померлої особи лише у випадку, якщо вона за життя дала згоду на трансплантацію.
За рішенням парламенту відомості стосовно згоди або незгоди на донорство вносяться до Єдиної державної інформаційної системи, а потім можуть вноситись за бажанням до паспорту або індійських прав.
Передбачено, що система трансплантації буде розвиватися виключно на державному фінансуванні.
За законом не можуть бути донорами наступні категорії: діти-сироти, люди, особистість яких не встановлена та учасники АТО. Такі виключення передбачені з метою унеможливити «чорну трансплантацію.
З метою запобіганню нелегальній трансплантації та торгівлі органами та/або іншими анатомічними матеріалами законом вносяться зміни до Кримінального кодексу України в частині встановлення більш суворої відповідальності за порушення законодавства в частині трансплантації органів та/або інших анатомічних матеріалів людині.
Як зазначає Міністерство охорони здоров’я України, у той час, як у розвинених країнах світу трансплантація органів є стандартом лікування при багатьох захворюваннях нирок, серця, печінки, легенів, кишківника та інших, Україна відстає на 20-25 років у розвитку органної трансплантації. На сьогодні в Україні діє лише п’ять центрів трансплантації, в яких виконуються операції із трансплантації нирки, печінки та серця.