Уже другий рік поспіль українське представництво міжнародної антикорупційної мережі Transparency International оприлюднило рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. До топ-5 в листопаді рейтингу потрапили як обласні центри (Вінниця, Житомир), так і міста, які цього статусу не мають — Дрогобич, Маріуполь, Покров (колишній Орджонікідзе). Про це пише телеграм-канал Пральня на Банковій.

Команда експертів виміряла прозорість за 91 критерієм, усі вони разом охоплюють 13 сфер. Серед них інформація про роботу органів місцевої влади, розподіл фінансів, соціальні послуги, закупівлі, житлова політика, бюджетування та контракти тощо.

За даними дослідження, найкращі показники у міст за такими критеріями, як доступ та участь громадян у самоврядуванні, інформація про роботу органів місцевої влади, а також бюджетування та контракти. Це означає, що у багатьох містах громадськість може бути присутньою на засіданнях депутатських комісій без обов’язкового дозволу депутатів, проекти рішень міськради і порядок денний сесій оприлюднюються завчасно. Крім того, громадськість там може впливати на те, як витрачається бюджет, а також існує можливість подати електронний запит або звернення.

Найгірші результати

Найбільш закриті для людей сфери міського життя, згідного з рейтингом, пов’язані з житлом, роботою комунальних підприємств та соціальних установ. За даними Transparency International, як правило, громада українських міст нічого не знає про розподіл житла, онлайн-черги на ремонти приміщень та будинків відсутні.

Ті міста, які дослухалися до порад експертів ще після минулорічного рейтингу прозорості, значно покращили свої результати цьогоріч, говорять уTransparency International. Ідеться про 32 міста.

Прозорість не означає відсутність корупції

Прозорість міста ще не означає відсутність у ньому корупції. Це не є показником чесності, а лише база для того, щоб корупція могла бути поборена, пояснюють дослідники. Влада публікує звіти і документацію, а громадяни вже можуть подивитися і розуміти, що не так.

«Наприклад, вони показують документ, що в кабінет мера закупили крісло за 100 тисяч гривень. Це прозорість, вони показали документ, але це не відсутність корупції. Може, там є зловживання коштами?» — каже Катерина Цибенко.

Рейтинг інвестклімату

Досліджували міста і окремо за прозорістю інвестиційної сфери. У містах було перевірено наявність антикорупційних програм, політики щодо конфлікту інтересів у міських радах, перевірок діяльності підприємств міста тощо. У першій трійці найпрозоріших в інвестиційному плані міст — Івано-Франківськ, Київ та Вінниця.

За даними дослідників, вже нині кращі показники в рейтингу грають на руку містам. Інвестори орієнтується на дослідження авторитетної організації щодо прозорості місцевої влади у виборі міста для своїх інвестицій. Тому містам є за що боротись і що покращувати у своїй роботі, говорять в Transparency International.

Print Friendly, PDF & Email