В коментарі для ГолосUA експерт-міжнародник Андрій Бузаров заявив, що підвищення тарифів на газ та електроенергію неминуче в процесі співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і Євросоюзом (ЄС).
«Однією з ключових вимог МВФ до України є приведення цін на енергоносії до так званого імпортного паритету – ціни, розрахованою на основі світових цін на газових і вугільних хабах. Саме тому Кабмін на засіданні 19 жовтня ухвалив рішення підвищити ціни на газ для населення на 23,5%. Крім того, однією з вимог є прийняття бюджету на 2019 рік. Зараз бюджет містить ряд недоліків, щодо усунення яких Україна і буде радитися з експертами фонду під час їх візиту », – заявив експерт.
На думку Бузарова, реформа енергетики, елементом якої і є приведення цін на енергоносії до світового рівня, відбувається також в рамках Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. «Реформа в сфері енергетики є найважливішим елементом євроінтеграції. В рамках Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС імплементується так званий Третій енергопакет, метою якого є створення конкурентних і прозорих умов гри на енергоринку ».
На думку експерта, тема співпраці з МВФ продовжить бути однією з топових в обговореннях політиків напередодні виборів.
«Думки політиків щодо співпраці з МВФ кардинально відрізняються. Прихильники Блоку Петра Порошенка «Солідарність» однозначно підтримують стратегію кредитування і всіляко сприяють тому, щоб наступний транш був наданий. Основні опозиційні сили, зокрема, ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко, «Опозиційний блок» Юрія Бойка, «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка традиційно критикують діючу форму співпраці, називаючи її неефективною, особливо якщо мова йде про підвищення тарифів замість траншу.
Є і більш нейтральні думки, зокрема, новий кандидат в президенти України, дипломат Роман Безсметрний вважає, що співпрацювати з МВФ потрібно, але необхідно набагато ефективніше використовувати отримані кошти », – сказав А. Бузаров.