Спостерігачі назвали головних бенефіціарів пом’якшення антикоронавірусних заходів у КНР. Це групи, які роблять найбільший внесок у розвиток національної економіки і, водночас, найбільш уразливі перед жорсткими санітарними обмеженнями: дрібний бізнес та мігруюча робоча сила.
“Відомо, що вжиті раніше профілактичні заходи значною мірою несприятливо позначалися на діяльності, перш за все, середнього та малого бізнесу. Не дивно, що в такій ситуації багато наших громадян мали проблеми з працевлаштуванням”, – зазначив в інтерв’ю CGTN професор Академії суспільних наук КНР Сюе Фуці.
Дрібний бізнес у Китаї – це насамперед індивідуальне підприємництво.
За даними Держуправління КНР із регулювання ринку, кількість індивідуальних підприємців у країні сьогодні становить 111 мільйонів. Кожен індивідуальний підприємець у середньому наймає ще двох-трьох працівників. Таким чином, вони забезпечують роботою близько третини загальної чисельності працездатного населення КНР.
“Це люди, які ведуть свій бізнес у межах мікрорайонів. Раніше мікрорайони повністю закривалися через декілька випадків COVID-19. У результаті дрібне індивідуальне підприємництво виявилося найбільш уразливим перед ударом епідемії коронавірусу. За останніми офіційними даними, близько 60% дрібних підприємств досі працюють собі на збиток”, – нагадують аналітики.
Зараз зі скороченням географії локдаунів до будинків, під’їздів, поверхів і навіть квартир – їм “відкрили кисень”: приватні лавки, ресторани, дрібні підприємства – відновили свою роботу. Це стане миттєвим бустером для китайської економіки.
Другий бенефіціар лібералізації антиковидних заходів – мігруюча робоча сила, чисельність якої, за окремими оцінками, сягає 300 мільйонів.
“Потрібно розуміти, що мігруюча робоча сила в Китаї – це не просто роботяги з сіл. Це і білі комірці, які, виявившись відрізаними від безпосереднього місця роботи, могли працювати “на віддаленні”. Однак такий стиль роботи найчастіше виявлявся неефективним. Більше того, “на віддаленні” не могли працювати будівельники, обслуговуючий персонал і т.д. Багато хто виявився відрізаним від прямого джерела доходів. Тому нинішнє скасування обмежень мобільності між регіонами знову дасть можливість робітникам – заробляти”, – каже аналітик CGTN.
Професор Академії суспільних наук КНР, у свою чергу, наголосив на важливості пом’якшення антиковидних заходів для зростання впевненості споживачів та бізнесу на ринках.
“Найбільший плюс нової політики пов’язаний, звичайно, з горизонтом планування бізнесу, відновленням економічної активності суб’єктів господарювання, коли нарешті настала ясність”, – зазначив експерт.
“Крім того, урядом вживається цілий пакет додаткових заходів щодо стимулювання споживання, інвестицій та експорту, створення нових робочих місць та зниження податкового навантаження та витрат для бізнесу”, – нагадав Сюе Фуці.
“Сподіваємося, що в сукупності вжиті заходи дозволяють бізнесу значною мірою активізувати свою діяльність, з оптимізмом дивитися на економічний розвиток у наступному році. Порівняно з ситуацією у світі в цілому Китай виглядає дуже благополучно. Можна сказати, ми вийшли з украй складної ситуації з мінімальними втратами”, – резюмував експерт.