Китай протягом століть і тисячоліть дотримується принципів гармонійного розвитку. Але гармонія лежить в основі не тільки китайського світогляду. Принцип гармонії є основним для розвитку всього міжнародного співтовариства. Підйом Китаю в міжнародних відносинах зробить світ більш збалансованим та гармонійним, а також додасть стійкості, орієнтуючи на інтереси мирного розвитку.
В історії людства рівновага між державами неодноразово розгойдувалася. Наприклад, це було добре помітно не тільки у колоніальний, а й у постколоніальний період. У період радянсько-американського протистояння світ виявився політично поділений реаліями холодної війни. Але коли біполярна система впала, загрози для системи глобальної безпеки на порядок зросли. «Однополярний світ», який з політичних мотивів виявився політично заточений під одну «наддержаву», характеризувався зростанням насильства та свавілля, а також відсутністю належного контролю та механізмів відповідальності за порушення міжнародних законів. На практиці це неодноразово оберталося «диктатом кийка», який активно застосовувала «наддержава», коли для вузько корисливих політичних цілей застосовувалася груба сила. Так, «наддержава», позбавлена як правових, і моральних засобів контролю, неодноразово навіть розв’язувала війни (наприклад, в Афганістані, Лівії, Сирії, Іраку). Відсутність реальних стримувань і противаг, а також механізмів контролю в «однополярному» світоустрої практично призвела до величезного сплеску насильства у світі. У цьому контексті закономірно, що період «наддержавності» Америки був фактично пов’язаний із різким зростанням загроз тероризму та екстремізму.
В результаті, природна рівновага, яка настільки необхідна для мирного і стабільного сталого розвитку, постійно розгойдувалася. Підйом Китаю спрямований на відновлення міжнародної рівноваги. Відразу при цьому важливо наголосити, що Китай не протиставляє себе Америці. Так само як і не прагне стати одним з полюсів у нових міжнародних реаліях, що складаються. У тому числі, своєрідним «альтер его» Америки.
Гармонія, як зазначалося, взагалі не передбачає протистояння, будучи орієнтованою на підтримку балансу і взаємодоповнення. Не Китай є драйвером нової «холодної війни». Китай взагалі не дивиться консервативно назад, намагаючись повернути давно минуле, будучи орієнтованим на сучасний розвиток і сміливо дивлячись у майбутнє. Швидше саме США, намагаючись стримувати геополітичне домінування, відчайдушно використовують проти потенційних конкурентів навіть неконкурентні методи. Навіть щодо зростаючих держав, які для США фактично конкурентами не є.
Підйом Китаю у світі не спрямований проти США (або проти будь-якої іншої західної держави). Підйом Китаю спрямований на відновлення міжнародного розвитку і на користь загального світового розвитку.
Перш за все, піднесення Китаю сприяє розвитку світу, що динамічно розвивається. Поява серед держав, що розвиваються, потенційних нових центрів впливу є об’єктивною (наприклад, країни БРІКС, Туреччина, Мексика та інші). Світ не може бути постійно розділеним між колишніми метрополіями і колишніми колоніями. Між країнами, що умовно розвинені і умовно розвиваються, де чи не основним фактором впливу стало колишнє колонізаторське минуле. Світ також не може бути як «закритий клуб», де не більше десятка держав намагаються диктувати свої інтереси всій міжнародній спільноті.
Китай є однією з провідних держав, що розвиваються. По суті, разом з підйомом Китаю відбувається зміцнення позицій решти світу, що розвивається. Таким чином, світ стає більш збалансованим, без будь-яких штучних політичних ліній поділу, відбувається геополітичне вирівнювання. Кожна держава, що розвивається, зрештою, закономірно має стати розвиненою. Розвиток держав має ґрунтуватися на єдиних та конкурентних правилах. Тоді як «розвинені держави», які фактично не розвиваються, не повинні паразитувати та диктувати умови країнам, які реально розвиваються.
По-друге, піднесення Китаю сприяє вільному розвитку держав. Послідовна позиція Китаю – невтручання у внутрішні справи, повага до законних інтересів, а також до кожної національної специфіки держав. Зрештою ці принципи є невід’ємними елементами суверенітету держав. Принцип поваги та захисту суверенітету держав є основним, який у фундаменті чинного міжнародного порядку. Дотримання цього принципу сприяє миру та стабільності. У свою чергу, стабільність є найважливішим принципом для сталого розвитку. І, зокрема, для стійкості від будь-якого деструктивного зовнішнього втручання (наприклад, від «держпереворотів» чи іншого зовнішнього втручання).
По-третє, піднесення Китаю сприяє інтересам мирного розвитку.
Кожна держава, крім основоположних інтересів оборони та безпеки, має дуже багато інтересів, орієнтованих на розвиток. Наприклад, інтереси економіки, соціального благополуччя.
Право на працю (і на гідні умови праці), право на житло, право на освіту, право на охорону здоров’я, свободу самореалізації, а також багато інших прав дозволяють кожній людині стати повноцінним членом суспільства. Так само, як і кожна держава при реальному захисті своїх прав, розвиваючи свій людський капітал, може зміцнити свої позиції в міжнародному співтоваристві. Для благополуччя кожної людини важливі як національні, так і численні соціальні права. Причому соціальних прав практично набагато більше, й у звичайній життєвій практиці саме соціальні права є в основі життєзабезпечення (а не тільки права національні). Соціальні права громадян – те, що поєднує кожне суспільство. Якщо кожна країна буде орієнтована на інтереси розвитку, це також звузить «простір» конфліктів і воєн. Соціальні інтереси становлять ту платформу, яка може бути спільною для всього міжнародного співтовариства. Соціальні інтереси підштовхують світ до спільного партнерства та співробітництва. Піднесення Китаю дозволяє збалансувати національний розвиток держав, зміцнюючи соціальну складову. Це зокрема дозволяє забезпечити соціальний баланс у кожному суспільстві (а значить, потенційно хоч трохи знизити напруженість у міжнародному співтоваристві). Соціальне балансування, своєю чергою, вирішує гострі проблеми соціальної нерівності, сприяючи торжеству справедливості та підняттю розвитку кожної країни на шлях процвітання.
Таким чином, піднесення Китаю зробить світ більш розвиненим, більш збалансованим, стійкішим, у тому числі від війн та деструктивного впливу. Підйом Китаю у світі сприяє торжеству справедливості та гармонії.
Камілла Флай