У житті Китаю настає ще один переломний момент, який доводить, наскільки значний ривок зробила економіка та життя країни у ході трансформації КНР на шляху до статусу супердержави. Згідно з новим опитуванням, проведеним великою китайською рекрутинговою компанією Zhilian Zhaopin, все більше китайських студентів, які пройшли навчання за кордоном по всьому світу, повертаються додому до Китаю на роботу, оскільки очікування швидкого відновлення економіки після пандемії підвищують перспективи працевлаштування у КНР.

В даний час Китай став однією з держав, які лідирують за кількістю людей, які здобули освіту за кордоном - китайські студенти навчаються в більш ніж 100 країнах і регіонах світу.

Здобувши освіту в найкращих університетах світу, китайські студенти хочуть повернутися додому та привнести нові практики і досвід у розвиток рідної країни.

Культурні зв'язки та добрі перспективи постковидної економіки КНР активно мотивують молодих людей, кажуть у рекрутинговій компанії. Опитування також показує динаміку зростання інтересу до посад у державних компаніях та на державній службі Китаю.

В опублікованому звіті йдеться, що кількість випускників, які повернулися з-за кордону, зросла у 2022 році на 8,6% порівняно з попереднім роком.

Інформаційні агентства уточнюють, що за даними Міністерства освіти КНР, 1.05 мільйона китайських студентів, які пройшли навчання за кордоном, повернулися 2021 року тому до Китаю.

Близько 58% опитаних репатріантів заявили, що вони повернулися додому, тому що жити в Китаї зручніше, що на 8,6 процентних пунктів вище, ніж в опитуванні 2021 року.

Понад 20% опитаних очікували, що відновлення економіки прискориться з коригуванням заходів щодо профілактики Covid-19, що потім відкриє більше можливостей для працевлаштування.

Рідна мова, рідна країна. Двома іншими провідними причинами були тісні зв'язки із домашньою культурою та менші проблеми з пошуком роботи.

Експерти відзначають настання по-справжньому історичного моменту, оскільки відтепер китайські студенти, які пройшли навчання у найкращих університетах світу, готові повертатися додому, оскільки саме тут бачать перспективи для власного розвитку та якісного життя. Все це говорить про те, що Китай насправді зміг досягти визначних результатів, продовжуючи при цьому свій шлях до клубу передових і найрозвиненіших країн світу.

Зростання вакансій

Ще у 2008 році китайський уряд запустив Програму залучення висококваліфікованих фахівців з-за кордону, завдяки реалізації якої на даний момент було залучено декілька десятків партій у складі тисяч таких фахівців. Водночас уряди різних рівнів країни також вживають різних спеціалізованих заходів щодо залучення китайських фахівців з-за кордону.

Згідно з новим звітом, у Китаї спостерігається високий попит на робочу силу у сфері виробництва напівпровідників та передових технологій, а також у готельному та авіаційному секторах, що вказує на те, що економічна діяльність КНР поступово повертається до нормального життя після нещодавніх спалахів коронавірусу та свята Нового року.

Компанії прагнуть наймати нові таланти після того, як країна знову відкрилася в грудні після трьох років карантину, коли спалах і обмеження Covid підірвали ділову впевненість.

У звіті, опублікованому на цьому тижні Liepin, китайським веб-сайтом з найму та пошуку персоналу, йдеться, що інтернет-сектор, електронна та напівпровідникова промисловість очолили рейтинг вакансій на основі зібраних даних. У цих галузях була найвища частка нових вакансій на тижні після семиденного місячного новорічного свята, яке закінчилося 28 січня, становлячи 7,4% та 6,2% вакансій відповідно.

Очікування економічного зростання вселяє оптимізм

Наприкінці минулого року Китай відмовився від своєї обмежувальної політики нульового рівня Covid та переорієнтувався на відродження економіки, зруйнованої епідемією.

У звіті також наголошується на збільшення як кількості оголошень про вакансії для репатріантів, так і їхніх заяв про прийом на роботу в перший тиждень після місячного Нового року наприкінці січня.

«Ми також зауважили, що після повторного відкриття попит серед місцевих компаній на іноземних фахівців швидко зріс. Місцеві органи влади також організують виїзд місцевих компаній за кордон для залучення талантів», - йдеться у повідомленні.

Однак приплив свіжої крові у вигляді китайських студентів з вищою освітою світових університетів, що повернулися додому, став приємним сюрпризом для більшості великих і середніх компаній КНР.

Експерти відзначають, що влада Китаю вважає наявність сильного кадрового резерву критично важливим у прагненні до технологічної самостійності та протидії спробам деяких країн світу стримати його високотехнологічну галузь.

Щоб зміцнити свій статус у глобальному виробничому ланцюжку, Пекін також вклав значні кошти у розвиток передового виробництва та нових галузей. Але для цього йому потрібна велика кількість кваліфікованих та освічених трудових ресурсів. Молодь, яка приїжджає додому, є найкращою можливістю зробити технологічний ривок.

«Порівняно з 2021 роком більше посад з професійних послуг та консультацій, фармацевтичної та біологічної інженерії, машинобудування та важкої промисловості», — йдеться у повідомленні.

Полювання за найкращими

Корпоративний попит на професійні послуги у Китаї, такі як людські ресурси та юридичні консультації, продовжує зростати, що спричинило попит на таланти, які пройшли навчання за кордоном. Біологічна інженерія та виробництво обладнання — перспективні галузі у Китаї, де високий попит на закордонних фахівців у галузі технологій.

Експерти відзначають зростання інтересу до роботи за межами мегаполісів країни, з меншою кількістю заявок на посади в центрах першого рівня.

Згідно зі звітом, міста нижчого рівня представили стимули для залучення професіоналів та рекламували нижчі ціни на нерухомість та більшу повсякденну зручність як переваги проживання у цих районах, зусилля, які допомогли залучити молодих спеціалістів.

Але більше репатріантів заявили, що вважають за краще працювати на державних підприємствах: 38,8% віддали перевагу держпідприємствам у 2022 році порівняно з 29,5% в опитуванні 2021 року.

Крім того, понад 70% студентів заявили про більший інтерес до складання іспитів на державну службу.

22-річна Софія Се, яка цього літа отримає ступінь магістра у Великій Британії, сказала, що серед її друзів довгостроковий план полягав у тому, щоб повернутися до Китаю.

"Ми, безумовно, хочемо попрацювати якийсь час у Великій Британії або інших розвинених країнах після випуску, але водночас ми також докладемо зусиль для підготовки до іспитів на державну службу в Китаї", - пояснила Се.

Економіка КНР в останні 30 років постійно зростає, і в 2018 році посідала 2-ге місце у світі за величиною номінального ВВП (після США, перевершивши їх у 2014 році за ПКС). З 1978 року ВВП країни зріс більш ніж удесятеро. За підсумками 2021 року ВВП Китаю досяг 114,92 трлн юанів (16,52 трлн дол. США), збільшившись на 8,4% порівняно з попереднім роком.

Очікується, що цього року активність зросте, але країна змушена створювати достатньо робочих місць для рекордної кількості випускників, які, як очікується, з'являться на ринку праці цього року.

Виробники чіпів щосили намагаються знайти таланти

Китайський інтернет-сектор, електронна та напівпровідникова промисловість демонструють високий попит на робочу силу, зазначають експерти. Нові можливості працевлаштування зосереджені у найбільших мегаполісах КНР, включаючи Пекін, Шанхай та Шеньчжень, а також у Ханчжоу та Гуанчжоу.

Високий попит на робітників серед китайських напівпровідникових компаній виникає на тлі прагнення Пекіна підвищити самодостатність в основних технологіях, зіткнувшись із посиленням стримування технологій США.

"Окрім нерухомості, фінансового та будівельного секторів, талантів у всіх інших галузях не вистачає", - зазначають експерти ринку праці Китаю.

Так, минулого тижня ресторани та кафе були одними з головних рекрутерів КНР, оскільки люди прагнуть насолодитися послугами громадського харчування, які були відновлені нещодавно після зняття обмежень Covid.

Згідно зі звітом, за перший робочий тиждень після святкування Місячного Нового року кількість претендентів в індустрії гостинності зросла на 67% порівняно з аналогічним періодом минулого року, що є найшвидшим зростанням серед усіх галузей.

Мегаполіси у пріоритеті

Нові можливості працевлаштування були згруповані в мегаполісах, включаючи Пекін, Шанхай і Шеньчжень, на частку яких припадало 12,6%, 10% і 9,5% нових робочих місць відповідно, за якими йдуть Ханчжоу та Гуанчжоу.

Оскільки в грудні країна зняла обмеження на внутрішні поїздки і скасувала обов'язковий карантин для тих, хто в'їжджає, у туристичному та авіаційному секторах також спостерігався великий бум найму. У міру повернення авіаперевезень китайські авіакомпанії також наймають нових співробітників, готуючись до відновлення міжнародних авіаперевезень.

У середу Spring Airlines стала одним із перших китайських перевізників, які проводили офлайн-заходи з набору персоналу з початку пандемії.

Великі китайські авіакомпанії, включаючи China Airlines, China Eastern Airlines, Hainan Airlines та Xiamen Airlines, розмістили нові вакансії з грудня минулого року після того, як Китай оголосив про відкриття кордонів 8 січня.

Відновлення економіки є одним із головних пріоритетів центрального уряду цього року. Все це дає китайським студентам з усього світу сигнал про те, що варіант повернення на батьківщину з подальшим працевлаштуванням стає дедалі привабливішим.

Однак на них чекає серйозна конкуренція вдома.

Цього року очікується випуск рекордних 11,58 мільйонів студентів коледжів у країні, що ще більше посилить конкуренцію на ринку праці. Але студенти з дипломами закордонних ВНЗ часто мають кілька переваг, оскільки мають ключові компетенції в дуже технологічних і складних галузях.

Експерти відзначають, що фіксація нової тенденції дозволяють говорити про те, що Китай досяг міцної моделі розвитку, яка дає можливість повертати найбільш талановитих і лояльних рідній країні студентів з усього світу, які здобули освіту та засвоїли найкращі світові практики, які незабаром можуть бути застосовані для розвитку економіки та життя нового Китаю.

Print Friendly, PDF & Email