Громадяни Росії другий місяць поспіль беруть рекордні обсяги позик у банках, попри підвищення ключової ставки, яким російський Центробанк сподівався охолодити кредитний бум. Про це 20 жовтня пише The Moscow Times.
Зазначається, що за підсумками вересня заборгованість фізосіб перед кредитними організаціями зросла на 928 мільярдів рублів, що трохи менше, ніж у серпні (979 млрд рублів).
Водночас обсяг виданих іпотечних кредитів у вересні встановив історичний рекорд: 955 мільярдів рублів, що на 12% більше, ніж у серпні. За місяць портфель іпотечних кредитів зріс на 666 млрд рублів – до 17,1 трлн руб.
Центробанк Росії пояснює рекордні показники прагненням росіян взяти іпотеку до підвищення початкового внеску за пільговими програмами (з 15% до 20% з 20 вересня), а також із побоюванням подальшого зростання цін на квартири на тлі падіння курсу рубля.
Своєю чергою банки поспішали видати кредити до посилення вимог щодо найбільш ризикованих кредитів з 1 жовтня. Це підтверджують великі цифри видач пільгової іпотеки з держпідтримкою – у вересні таких кредитів видали на 646 млрд руб. (+27% до результату серпня).
За іншими видами кредитування уповільнення почалося вже у вересні, саме тому, попри іпотечний рекорд, роздрібний портфель зріс менше, ніж у серпні. Портфель споживчих кредитів у вересні зріс на 195 млрд рублів, автокредитів – на 48 млрд рублів.
За підсумками вересня заборгованість населення перед російськими банками досягла 32,44 трильйона рублів.