Теперішнє падіння рубля посилює тиск на центробанк РФ, змушуючи його підвищити ключову ставку – можливо, найбільше з початку війни в Україні, повідомляє Bloomberg.
З 21 листопада, коли США наклали санкції на близько 50 російських банків, валюта ослабла майже на 8% стосовно долара і юаня, що може посилити інфляцію, яку ЦБ Росії намагається стримати, підвищивши процентні ставки до рекордно високого рівня.
Центральний банк заявив, що готовий і надалі підвищувати вартість запозичень, яка нині становить 21%, до рівня, необхідного для повернення інфляції до цільового рівня 4% наступного року. За оцінками ЗМІ, це може означати, що наступним кроком буде підвищення ставки до 25%.
Попит на іноземну валюту на внутрішньому ринку різко зріс на тлі побоювань, що нові обмеження суттєво обмежать приплив іноземної валюти.
Урядовці з усіх сил намагаються применшити вплив послаблення рубля, наголошуючи на тому, що це “благо для експортерів”. Але в умовах, коли інфляція більш ніж удвічі перевищує цільовий показник центрального банку, обвал валюти може змусити регуляторів діяти, всупереч і без того болючим умовам кредитування.
З початку року рубль втратив 19% проти долара США, що зробило його однією з найгірших валют на ринках, що розвиваються. Банк Росії використовує міжбанківські операції для розрахунку курсу з червня, коли США наклали санкції на Московську біржу, що одразу ж зупинило торгівлю доларом і євро.
Крім того, постачальники овочів та фруктів із країн, які Кремль називає “дружніми”, скасували багато контрактів на експорт у Росію через обвальне падіння курсу російського рубля.