В законопроекті Романа Зварича не прописані механізми націоналізації російських банків і компанії. Його завдання — привернути увагу громадськості. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів економіст, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

«Ймовірність, що законопроект ухвалять, невелика. Зварич повернувся в політику й страшенно хоче, щоб його всі бачили (після парламентських виборів 2012 року Роман Зварич відійшов від публічної політики. 4 квітня Центральна виборча комісія зареєструвала його депутатом, оскільки парламент достроково припинив повноваження Валерія Пацкана. За часів президентства Віктора Ющенка обіймав посаду міністра юстиції. 2005-му з’ясувалося що, до призначення в уряд ніколи не був професором Колумбійського університету, не мав докторського ступеню, як це вказувалося в його біографії). Він не має впливу, щоб змусити проголосувати за це фракцію Петра Порошенка або Народний фронт», — стверджує Охріменко.

У законопроекті взагалі немає механізму, як націоналізувати російські банки і компанії, вважає експерт: «Писав він його дуже швидко. Немає чинного законодавства конфіскації майна, це можна зробити тільки за рішенням суду. Якщо людина здійснила злочин, можна провести конфіскацію. Тобто, довелося б засудити Путіна», — вважає експерт.

Україна може вимагати від Росії контрибуцію. Націоналізація ж суперечить нормам європейського права: «У разі ухвалення закону й конфіскації майна, російська сторона подасть до Європейського суду й виграє його. Це порушує всі міжнародні угоди. Можна проводити контрибуцію (примусові післявоєнні платежі держави, яка зазнала поразки у війні, державам-переможницям. — Gazeta.ua). Але націоналізація і контрибуція — різні речі. Якщо Україна приймає закон, що Росія окупувала Крим і в результаті окупації вимагає, щоб та заплатила контрибуцію, це логічно. Але в такому випадку треба чітко пройти міжнародні установи, що це була війна, окупація територій і тоді, відповідно, укладається договір про мир, згідно якого виплачується контрибуція», — зазначив він.

Нагадаємо, що ініціатором законопроекту №8340, зареєстрованого на сайті Верховної Ради 8 травня 2018 року, виступив нардеп від «Блоку Петра Порошенка» Роман Зварич, який 17 квітня склав присягу депутата. На його думку, майно російських банків і компаній треба націоналізувати.

Print Friendly, PDF & Email